moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko ochroni Pustynię Błędowską

Ćwiczyły tu oddziały niemieckiej Africa Korps, teraz szkolą się spadochroniarze z Krakowa. Niestety, wyjątkowa Pustynia Błędowska zarasta. Aby ją ochronić, wojsko, dzięki unijnym dotacjom, wykarczuje drzewa rosnące na terenie poligonu. Będzie to pierwszy w Polsce tak duży projekt prowadzony przez armię i przyrodników. Prace mają ruszyć w czerwcu tego roku.


– Pustynia Błędowska, największy tego typu obszar w Europie, od kilkudziesięciu lat zarasta drzewami i krzakami, tracąc swój wyjątkowy charakter – tłumaczy Justyna Markiewicz–Kuchta, starszy specjalista ds. realizacji projektu Life+ w Rejonowym Zarządzie Infrastruktury w Krakowie, który jest gospodarzem północnej – wojskowej części pustyni.

Armia wykorzystuje ten teren jako poligon dla spadochroniarzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej. – Piasek zapewnia skoczkom komfort lądowania – wyjaśnia st. szer. Marian Piotrowski, były żołnierz brygady.

Teraz „polska Sahara” zostanie przywrócona naturze dzięki objęciu jej unijnym projektem NATURA 2000 – Life+. W jego ramach wykarczowane zostaną porastające ponad połowę powierzchni poligonu laski brzozowo-sosnowe i skupiska sztucznie nasadzonej wierzby. Dzięki temu na pustynię powrócą naturalne siedliska traw.

Teren zostanie też rozminowany. W planie jest również zorganizowanie warsztatów i punktu informacyjnego dotyczących ochrony przyrody w strefach wojskowych. – Rozpisujemy przetargi na rozminowanie około 375 ha pustyni. Prace ruszą w czerwcu – wylicza Justyna Markiewicz-Kuchta.

Natomiast, jak dodaje, usuwanie drzew i krzewów rozpocznie się w połowie października, kiedy skończą się okresy lęgowe ptaków. Wszystkie prace potrwają do czerwca 2017 roku, jednak w ich trakcie żołnierze nadal będą mogli ćwiczyć na pustyni.

Koszt przywrócenia naturze poligonu wyniesie 9,8 mln zł. Po połowie pokryją go Unia Europejska oraz polski Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – To pierwszy w Polsce projekt prowadzony przez wojsko i przyrodników na tak dużą skalę – podkreśla Justyna Markiewicz-Kuchta.

Podobne prace prowadzi na „swojej” części pustyni gmina Klucze. Tam trzeba oczyścić 400 ha obszaru z niewybuchów i niewypałów oraz wykarczować setki drzew i krzewów. Od ubiegłego roku pustynia jest zamknięta dla odwiedzających.

Wartość projektu wynosi 9 mln zł, z czego 95 proc. finansuje UE i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, pozostała część to wkład gminy. Prace mają się zakończyć w listopadzie tego roku. Gmina liczy, że odnowiona pustynia stanie się jedną z największych atrakcji Małopolski.

* * * * *

Pustynia Błędowska, największy taki obszar w Europie, leży na pograniczu województw śląskiego i małopolskiego. Zajmuje powierzchnię 32 km kw. Jej powstanie wiąże się z rozwojem górnictwa w XIII wieku. Na potrzeby budowy sztolni masowo wycinano drzewa, a ogołocona ziemia odsłoniła nagromadzone tu polodowcowe piaski dając początek pustyni. Jeszcze w latach dwudziestych ubiegłego wieku można było zaobserwować tu zjawisko fatamorgany. W latach sześćdziesiątych, aby ustabilizować piaski, które zasypywały okoliczne gospodarstwa, obsadzono pustynię m.in. sosnami oraz wierzbami. Dziś jej teren należy częściowo do wojska, gminy Klucze, lasów państwowych i parków krajobrazowych.

Od ponad 90 lat pustynia służy jako wojskowy poligon. W okresie międzywojennym była wykorzystywana do ćwiczeń piechoty i artylerii. W czasie II wojny ćwiczyła tu niemiecka Afrika Korps oraz lotnicy Luftwaffe. Po 1945 roku istniał tu poligon lotniczy. Obecnie północna część pustyni, stanowiąca ok. jednej trzeciej jej obszaru, jest we władaniu wojska i służy jako miejsce szkolenia skoczków spadochronowych z 6 Brygady Powietrznodesantowej. Ostatnio nad pustynią ćwiczyli też lotnicy z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza i piloci rotacyjnego komponentu lotniczego Sił Powietrznych USA.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: arch. 6BPD

dodaj komentarz

komentarze

~Dawid
1465163220
Co za bzdura, nigdy nie ćwiczyły tu wojska Africa Corps
3F-4F-31-DA

Kontyngent do zmiany
 
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Abramsy dla 1 Brygady
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Wisła i Narew w Sejmie
Szczyt NATO już w poniedziałek
Żołnierze bez testów z WF-u
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Sukcesy żołnierzy na AFN
Co ze sprawdzianem z WF?
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Lufy prosto z Huty
Psy (w) WOT
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Course on Diplomacy
Kat warszawskiego getta przed sądem
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Abrams – czołg z najwyższej półki
Nagroda nie tylko od dowódcy
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Polak najlepszym podoficerem NATO
Afganistan. Czas wracać do domu
Combining Two Worlds
Wiosłują dla Emily
Lato w wojskowym klimacie
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Desantowanie z transportowego giganta
Stalowy człowiek
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
„Zginęli, bo byli Polakami”
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Podwodne centrum przyszłości
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Ankona – bitwa po polsku
Rusza PKW Islandia
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Wilki znów na Mazurach
Afganistan: powrót do domu
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Nowe książeczki wojskowe
Kurs na dyplomację
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Groty dla proobronnych
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
V-2 leci do aliantów
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Javelin gwarantuje skuteczność
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO