moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Akcja „Obłok” – chemicy na poligonie

11 Dywizja przygotowuje się do przeciwuderzenia. Sytuacja jest alarmowa: przeciwnik może użyć toksycznego sarinu lub iperytu. Żołnierze poruszają się w opancerzonych transporterach rozpoznania skażeń, a do analizy zagrożenia używają „Hermesów”, czyli mobilnych aparatowni. W Żaganiu trwają ćwiczenia pododdziałów chemicznych.


Kilkudniowe szkolenie odbywa się pod kryptonimem „Obłok 14”. Ponad 250 specjalistów z pododdziałów chemicznych 11 Dywizji Kawalerii Pancernej ćwiczy w Żaganiu działanie systemu wykrywania skażeń. Na poligon z różnych jednostek wojskowych dywizji przyjechało ponad 100 jednostek sprzętu, m.in. 15 specjalistycznych opancerzonych samochodów rozpoznania skażeń BRDM-2rs oraz „Hermesy”, czyli mobilne aparatownie do obliczania i analizy skażeń. Podczas zajęć chemików dywizji wspomaga 5 Pułk Chemiczny z Tarnowskich Gór.

Scenariusz ćwiczenia zakłada, że przeciwnik dysponuje bronią jądrową oraz chemiczną. Tej ostatniej ma kilka rodzajów, od sarinu – bezbarwnej, bezwonnej cieczy, której opary są śmiertelnie trujące po parzący iperyt czy luizyt. Może je przewozić lotnictwo lub artyleria.


Na początku drużyny i plutony dywizji rozwijają stacjonarne posterunki obserwacyjne, a mobilne patrole przemieszczają się w terenie transporterami BRDM-2rs. Żołnierze sprawdzają system alarmowania i ostrzegania o skażeniach oraz procedury analizowania sytuacji. Ppłk Tomasz Godek, szef Wojsk Chemicznych 11 Dywizji, podkreśla, że dowódcy oddziałów i pododdziałów dużo uwagi poświęcają prawidłowemu obiegowi informacji między posterunkami obserwacji skażeń, patrolami rozpoznania skażeń oraz ośrodkami analitycznymi.

Podczas ćwiczenia w terenie najtrudniejsze zadanie mają żołnierze na dyżurze bojowym. Kpr. Marek Sawicki z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, dowódca sekcji rozpoznania skażeń opancerzonego BRDM-2rs ma w zespole jeszcze dwóch chemików. Dzięki nowoczesnym urządzeniom jego żołnierze mogą dokonywać pomiarów powietrza bez wychodzenia z pojazdu. Jednak muszą być w specjalistycznej odzieży ochronnej, która nieco utrudnia im poruszanie się, a w chwili alarmu wszyscy muszą założyć maski przeciwgazowe. – Dyżurujemy jako stały posterunek obserwacji skażeń, ale na sygnał dowódcy w każdej chwili jesteśmy w gotowości wyjechać, aby rozpoznać wskazany obszar czy drogę, po której mają przejeżdżać kolumny wojska – mówi kapral.


Wykrycie, że przeciwnik użył broni masowego rażenia, to zaledwie pierwsze ogniwo długiego łańcucha działań. – Oficerowie w sztabach jednostek i dywizji muszą błyskawicznie przeanalizować i ocenić zagrożenie, aby jak najszybciej wyprowadzić pododdziały z niebezpiecznej strefy – mówi ppłk Tomasz Godek. Żołnierze podkreślają, że w analizie zagrożenia ważny jest nie tylko rodzaj użytej broni masowego rażenia, ale także np. ukształtowanie i rodzaj terenu, warunki atmosferyczne, które wpływają na prędkość i kierunek rozprzestrzeniania się groźnych substancji. Pracę ośrodków do analizy skażeń w brygadach i dywizji wspomaga nowoczesny system komputerowy „Promień-2”.

Ćwiczenie „Obłok 14” to dla chemików 11 Dywizji najważniejszy sprawdzian wyszkolenia. Tego typu ćwiczenie żołnierze przechodzą każdego roku.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: kpt. Janusz Kawa

dodaj komentarz

komentarze


Wyścig zbrojeń nie ustaje
 
V-2 leci do aliantów
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Javelin gwarantuje skuteczność
Kontyngent do zmiany
Desantowanie z transportowego giganta
Abrams – czołg niepokonany w walce
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Afganistan: powrót do domu
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Stalowy człowiek
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Umowa na Mieczniki podpisana
Abrams – czołg z najwyższej półki
Szczyt NATO już w poniedziałek
Afganistan. Czas wracać do domu
Sukcesy żołnierzy na AFN
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Rusza PKW Islandia
Kurs na dyplomację
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Wilki znów na Mazurach
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Co ze sprawdzianem z WF?
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Wisła i Narew w Sejmie
Psy (w) WOT
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
„Zginęli, bo byli Polakami”
Kat warszawskiego getta przed sądem
Polak najlepszym podoficerem NATO
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Nagroda nie tylko od dowódcy
NATO ćwiczy w Gruzji
Lufy prosto z Huty
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Podwodne centrum przyszłości
Groty dla proobronnych
Abramsy dla 1 Brygady
Nowe książeczki wojskowe
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Żołnierze bez testów z WF-u
Ankona – bitwa po polsku
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Combining Two Worlds
Course on Diplomacy
Lato w wojskowym klimacie
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Wiosłują dla Emily
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO