moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Dynamic Monarch”: końcowe odliczanie

14 okrętów z Polski, Szwecji, Holandii czy Niemiec, śmigłowce, samoloty, ekipy płetwonurków wezmą udział w ćwiczeniu „Dynamic Monarch”, które w maju odbędzie się na Bałtyku. Cel: przetrenowanie procedur związanych z ratowaniem załóg okrętów podwodnych. W Gdyni odbyło się ostatnie spotkanie grupy odpowiedzialnej za przygotowanie manewrów.


– Właściwie można powiedzieć, że wszystko mamy dopięte na ostatni guzik – przyznaje kmdr por. Leszek Dziadek z Inspektoratu Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Choć jedno z największych na świecie ćwiczeń z ratowania załóg okrętów podwodnych odbędzie się pod auspicjami NATO, jego gospodarzem będzie właśnie Polska.

Ostatecznie w „Dynamic Monarch” weźmie udział 14 różnego typu okrętów. Najliczniej reprezentowana będzie Marynarka Wojenna RP. – Wystawiamy okręt podwodny ORP „Sęp”, fregatę rakietową ORP „Gen. T. Kościuszko”, okręt ratowniczy ORP „Lech”, dwa kutry ratownicze ORP „Zbyszko” i ORP „Maćko”, okręt wsparcia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”, a także dwie barki desantowe – wylicza kpt. mar. Piotr Wojtas z 3 Flotylli Okrętów, który będzie rzecznikiem „Dynamic Monarch”. Siły te zostaną uzupełnione przez dwa śmigłowce przeznaczone do poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ, śmigłowiec ratowniczy „Anakonda” oraz samolot Bryza Bis.

Na ćwiczeniach pojawią się także jednostki z kilku innych krajów, między innymi okręty podwodne ze Szwecji HMS „Halland” i Holandii HNMLS „Bruinvis”. Będzie szwedzki okręt „Bellos” z natowskim systemem ratowniczym NSRS. Głównym jego elementem jest podwodny pojazd, który może podłączyć się do spoczywającego na dnie okrętu podwodnego za pomocą specjalnej śluzy. Dzięki temu załoga uszkodzonej jednostki może ewakuować się z niego suchą stopą. Podczas ćwiczeń rolę okrętu dowodzenia będzie pełnił niemiecki FGS „Main”.

W „Dynamic Monarch” wezmą też udział ekipy płetwonurków, a całość będą obserwować przedstawiciele sił morskich z państw Europy, Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Początkowo swoje siły zamierzała wysłać na ćwiczenia Rosja. Po aneksji Krymu NATO wstrzymało jednak wszelką współpracę wojskową z tym krajem.

Ćwiczenia rozpoczną się 10 maja. – Głównym punktem scenariusza będzie symulowane zderzenie dwóch dużych okrętów podwodnych – zapowiada kmdr por. Dziadek. Według założeń na ich pokładach będzie przebywało łącznie około 200 marynarzy. – Poszkodowanych trzeba będzie ewakuować, udzielić im niezbędnej pomocy, umieścić w komorach dekompresyjnych – dodaje. W akcji weźmie udział m.in. pojazd NSRS, który podłączy się do okrętu ORP „Sęp”, a potem do HNMLS „Bruinvis”.

Natowskie ćwiczenia w ratowaniu załóg okrętów podwodnych zostaną zorganizowane już po raz dziewiąty. Impulsem do organizowania tego typu przedsięwzięć stała się katastrofa rosyjskiego okrętu podwodnego „Kursk”. W 2000 roku osiadł on na dnie Morza Barentsa. W katastrofie zginęło 118 marynarzy. Wcześniej poszczególne państwa miały swoje procedury związane z postępowaniem w tego typu wypadkach. Brakowało jednak rozwiązań kompleksowych, które funkcjonowałyby na poziomie międzynarodowym.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Arch. Kockums

dodaj komentarz

komentarze


Pancerniacy ruszają na Łotwę
 
Rusza PKW Islandia
Groty dla proobronnych
Podwodne centrum przyszłości
Wilki znów na Mazurach
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Kat warszawskiego getta przed sądem
Nowe książeczki wojskowe
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Polak najlepszym podoficerem NATO
Wisła i Narew w Sejmie
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Kurs na dyplomację
Lufy prosto z Huty
Psy (w) WOT
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Misja, która zmieniła polską armię
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Nagroda nie tylko od dowódcy
Grot – rozwojowa konstrukcja
Combining Two Worlds
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Kontyngent do zmiany
Desantowanie z transportowego giganta
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Klauzula: ściśle tajne
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Afganistan: powrót do domu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Afganistan. Czas wracać do domu
Szczyt NATO już w poniedziałek
Ankona – bitwa po polsku
Sukcesy żołnierzy na AFN
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wiosłują dla Emily
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Abrams – czołg z najwyższej półki
Plany WB Group
Stalowy człowiek
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Żołnierze bez testów z WF-u
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Co ze sprawdzianem z WF?
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
V-2 leci do aliantów
„Zginęli, bo byli Polakami”
Course on Diplomacy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO