moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
ORP „Zbyszko” wyłowi rozbitków

Na morzu doszło do katastrofy duńskiego promu pasażerskiego. Z jego pokładu trzeba ewakuować kilkaset osób. Do akcji rusza blisko trzydzieści różnego rodzaju okrętów i statków, a także śmigłowce oraz samoloty – to najważniejszy punkt ćwiczeń „Baltic Sarex”, które rozpoczęły się w okolicach Bornholmu.


„Baltic Sarex” to wspólne ćwiczenia sił morskich i ratowników cywilnych. Zawsze odbywają się w okolicach Bornholmu, zaś ich gospodarzem jest Dania. Po raz pierwszy zostały zorganizowane w 1996 roku. Polska bierze w nich udział regularnie. Tym razem do portu w Ronne wyruszyła należąca do Straży Granicznej jednostka „Strażnik 6”, cywilny kuter ratowniczy „Sztorm” oraz okręt ratowniczy Marynarki Wojennej ORP „Zbyszko”. Dziś rano rozpoczęła się morska faza ćwiczenia.

– Głównym zadaniem naszych marynarzy będzie poszukiwanie i ratowanie rozbitków, a także udzielanie pomocy jednostkom, które utraciły sterowność, toną bądź też zmagają się z pożarem – tłumaczy kpt. mar. Piotr Wojtas z 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. – Załoga ORP „Zbyszko” będzie też pomagała poszkodowanym nurkom – dodaje.

W tegorocznych ćwiczeniach „Baltic Sarex” bierze udział 26 okrętów i statków ratowniczych z dziewięciu krajów. Swoich przedstawicieli na Bornholm wysłały między innymi Francja, Niemcy, Szwecja czy Finlandia. Jednostkom pływającym towarzyszy osiem śmigłowców i samolotów lotnictwa morskiego. W tym roku po raz pierwszy podczas symulowanych akcji ratowniczych wykorzystane zostaną drony.

Kulminacyjnym punktem ćwiczenia będzie tak zwana ewakuacja masowa. Powtarzany od lat scenariusz zakłada, że na Bałtyku doszło do katastrofy promu pasażerskiego. Z jego pokładu trzeba ewakuować kilkaset osób. Ratownicy muszą też pomóc pasażerom, którzy znaleźli się za burtą. Uszkodzoną jednostkę będzie udawał duński prom „Povl Anker” wypożyczony na potrzeby ćwiczenia.


Udział w przedsięwzięciu to dla marynarzy wyjątkowe doświadczenie. – Zwykle podobne ćwiczenia prowadzone są w oparciu o precyzyjnie rozpisany scenariusz. W przypadku „Baltic Sarex” jest nieco inaczej – tłumaczy kpt. mar. Wojtas. Okręty i statki wychodzą z portu, nie wiedząc kiedy i do jakiego ćwiczenia zostaną za chwilę wezwane. Dowódcy dopiero na morzu otrzymują informację, jaką konkretnie rolę będzie pełniła podczas akcji ich jednostka. Muszą zareagować błyskawicznie. – Chodzi o to, by stworzyć warunki maksymalnie zbliżone do realnych – podkreśla kpt. mar. Wojtas.

Czasami życie przynosi zaskakujące rozwiązania. Tak stało się kilka lat temu, kiedy to ćwiczenie nieoczekiwanie przerodziło się w autentyczną akcję poszukiwawczą. Zaczęło się od tego, że jedna z załóg wyłowiła zasobnik należący do wyposażenia polskiego kutra. – Sprawdziliśmy. Okazało się, że taka jednostka istotnie wyszła z Władysławowa, ale do macierzystego portu nie wróciła – wspomina kpt. pil. Marcin Hope, pilot śmigłowca Mi 14PŁ/R. W poszukiwaniach kutra wzięło udział 30 różnego rodzaju jednostek pływających, siedem śmigłowców, cztery samoloty. Na jej ślad nie udało się trafić. Wrak kutra dopiero po ćwiczeniach zlokalizował polski okręt ratowniczy. Wszyscy rybacy znajdujący się na pokładzie zatopionej jednostki zginęli.

Tegoroczne ćwiczenia „Baltic Sarex” potrwają do piątku. Dla załogi ORP „Zbyszko” ich koniec nie będzie jednak oznaczał odpoczynku. – Jednostka weźmie też udział w międzynarodowym ćwiczeniu z ratowania okrętów podwodnych pod kryptonimem „Dynamic Monarch”, którego gospodarzem będzie Polska. Rozpoczyna się ono już 10 maja – przypomina kpt. mar. Wojtas.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: www.balticsarex.org, 3 Flotylla Okrętów

dodaj komentarz

komentarze


Lato w wojskowym klimacie
 
Szczyt NATO już w poniedziałek
Wilki znów na Mazurach
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Combining Two Worlds
Kat warszawskiego getta przed sądem
Abrams – czołg z najwyższej półki
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Co ze sprawdzianem z WF?
V-2 leci do aliantów
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Afganistan. Czas wracać do domu
Kurs na dyplomację
Stalowy człowiek
Nagroda nie tylko od dowódcy
Ankona – bitwa po polsku
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Afganistan: powrót do domu
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Rusza PKW Islandia
Abrams – czołg niepokonany w walce
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Wiosłują dla Emily
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Sukcesy żołnierzy na AFN
Żołnierze bez testów z WF-u
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Podwodne centrum przyszłości
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Nowe książeczki wojskowe
Psy (w) WOT
Course on Diplomacy
Desantowanie z transportowego giganta
Umowa na Mieczniki podpisana
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Polak najlepszym podoficerem NATO
NATO ćwiczy w Gruzji
Wisła i Narew w Sejmie
„Zginęli, bo byli Polakami”
Groty dla proobronnych
Javelin gwarantuje skuteczność
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Kontyngent do zmiany
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Abramsy dla 1 Brygady
Lufy prosto z Huty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO