moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Groby ofiar komunistów w Krakowie

Instytut Pamięci Narodowej szuka ofiar terroru stalinowskiego skazanych na śmierć przez wojskowy sąd w Krakowie. Większość zabitych pochowano na tamtejszym cmentarzu Rakowickim. Badaczom udało się zlokalizować mogiły, w których mogą spoczywać zamordowani. Prace ekshumacyjne mają się rozpocząć za kilka miesięcy.

 

– Chcemy odnaleźć miejsca pochówku działaczy podziemia, przeprowadzić ekshumacje i identyfikacje szczątków, a potem godnie ich pochować – tłumaczy Marcin Kasprzycki, historyk z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

W latach 1946–1955 w Krakowie tamtejszy Wojskowy Sąd Rejonowy skazał na karę śmierci 392 osoby. Spośród 174 osób, na których wykonano wyroki, z antykomunistycznym podziemiem związanych było 71 osób. Wśród nich byli żołnierze Armii Krajowej i powojennych organizacji antykomunistycznych, w tym Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Według dokumentów, pozostali skazani to osoby sądzone za współpracę z Ukraińską Powstańczą Armią i kryminaliści. – Musimy te informacje zweryfikować, bo możliwe, że wśród więźniów uznanych przez komunistów za pospolitych przestępców byli też działacze podziemia – tłumaczy historyk.

Dzięki archiwom Zarządu Cmentarzy Komunalnych badacze z IPN ustalili, że 155 osób skazanych przez sąd wojskowy pochowano na cmentarzu Rakowickim. – Na grobach nie umieszczano tabliczek z nazwiskami, ale w dokumentach cmentarnych zachowały się ich dane razem z datą urodzenia i śmierci – wyjaśnia Kasprzycki.

Wśród pomordowanych byli m.in. trzej działacze II Zarządu Głównego WiN: Alojzy Kaczmarczyk, Józef Ostafin i Walerian Tumanowicz. Skazano ich za szpiegostwo w pokazowym procesie we wrześniu 1947 r. Zostali straceni 13 listopada tego roku i pochowani pod fałszywymi nazwiskami.

W zapiskach cmentarnych odnaleziono jednak ich prawdziwe imiona i faktyczną datę śmierci, co umożliwiło zlokalizowanie mogił. Z dokumentów wynika, że szczątki Kaczmarczyka i Tumanowicza pochowano we wspólnym grobie, a ciało Ostafina trafiło do zbiorowej mogiły przy parkanie za pomnikiem żołnierzy Armii Czerwonej.

Aby potwierdzić, że groby zlokalizowane przez IPN to mogiły żołnierzy podziemia antykomunistycznego, potrzebne są jednak prace ekshumacyjne. – Przed ich rozpoczęciem musimy uzyskać od rodzin pomordowanych materiał genetyczny potrzebny do badań – dodaje krakowski historyk. Na razie IPN dotarł do kilku rodzin osób pochowanych na Rakowicach.

Potrzebna jest też zgoda na ekshumację z zarządu cmentarzy oraz od bliskich osób pochowanych w latach 60. i 70. w części grobów ofiar. – Ponieważ pomordowani byli chowani w bezimiennych mogiłach, nikt się ich grobami nie zajmował i po 20 latach przydzielano je nowym osobom – wyjaśniają pracownicy IPN.

Jak zapowiada dr Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego, prace na cmentarzu Rakowickim ruszą najpewniej późnym latem lub jesienią. – W grę wchodzi sierpień albo wrzesień tego roku – mówi.

***

Poszukiwania grobów ofiar terroru stalinowskiego IPN prowadzi w całej Polsce, m.in. na warszawskich wojskowych Powązkach, gdzie w bezimiennych grobach, na tzw. Łączce, chowano żołnierzy podziemia zamordowanych w więzieniu na Mokotowie. W trakcie trwających od 2012 r. prac ekshumacyjnych wydobyto szczątki ok. 200 pomordowanych, a dzięki badaniom DNA zidentyfikowano 28 z nich. Wśród nich są m.in.: mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, dowódca V Brygady Wileńskiej AK, i mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”, dowódca Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Nadal poszukiwane są szczątki gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, szefa Kedywu Komendy Głównej AK, oraz płk. Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz.

AD

autor zdjęć: Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze bez testów z WF-u
 
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Wiosłują dla Emily
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Sukcesy żołnierzy na AFN
Desantowanie z transportowego giganta
Psy (w) WOT
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Wisła i Narew w Sejmie
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Nagroda nie tylko od dowódcy
Wilki znów na Mazurach
Grot – rozwojowa konstrukcja
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Podwodne centrum przyszłości
Polak najlepszym podoficerem NATO
Polskie F-16 gotowe na Islandię
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Co ze sprawdzianem z WF?
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Abrams – czołg z najwyższej półki
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Course on Diplomacy
Combining Two Worlds
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Plany WB Group
Kat warszawskiego getta przed sądem
Kontyngent do zmiany
Szczyt NATO już w poniedziałek
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Klauzula: ściśle tajne
Afganistan. Czas wracać do domu
V-2 leci do aliantów
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Afganistan: powrót do domu
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Kurs na dyplomację
Groty dla proobronnych
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Lufy prosto z Huty
Stalowy człowiek
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Misja, która zmieniła polską armię
„Zginęli, bo byli Polakami”
Rusza PKW Islandia
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Nowe książeczki wojskowe
Ankona – bitwa po polsku
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Armia Fight Night uderzy w Żywcu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO