moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze z pomocą powodzianom w Bośni

Książki, środki czystości, kołdry, poduszki oraz odzież dla dorosłych i dzieci przekazali polscy żołnierze w Bośni i Hercegowinie. Pomoc humanitarną otrzymali mieszkańcy z regionów, które ucierpiały najbardziej podczas majowych powodzi na Bałkanach. – Zbiórka nadal trwa. Mamy już kilkadziesiąt kilogramów różnego rodzaju darów – mówi kpt. Karolina Krzewina-Hyc z 7 Brygady Obrony Wybrzeża.


Dary dla powodzian z Bośni i Hercegowiny przekazali: Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”, Stowarzyszenie „Szkoły dla Pokoju” oraz Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

– Żołnierze służący w Bośni mówili nam o trudnej sytuacji mieszkańców i prosili o pomoc – opowiada Justyna Janiec-Palczewska z Fundacji Redemptoris Missio. – Zorganizowaliśmy akcję, a nasz apel spotkał się z szybkim odzewem. Przez pięć dni udało nam się zebrać rekordową liczbę darów. Przyjechały tiry zapakowane pościelą, kołdrami, ubraniami i butami dla dzieci. Część darów pojechała do Serbii, pozostała do Bośni i Hercegowiny – dodaje Janiec-Palczewska.

Woda wylała na Bałkanach 14 maja. Była to największa od 120 lat powódź w tym regionie Europy. Z żywiołem walczyła nie tylko Bośnia i Hercegowina, lecz także Serbia i Chorwacja. Od samego początku pomocy powodzianom udzielali polscy żołnierze z Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR/MTT w Bośni i Hercegowinie. Pracowali w systemie zmianowym, a w kulminacyjnym momencie powodzi działali przez całą dobę udzielając pomocy cywilom i ratując wojskowy sprzęt.

Teraz, kiedy wielka woda opadła, mieszkańcy potrzebują pomocy. Brakuje im jedzenia, ale przede wszystkim środków czystości, by posprzątać po powodzi. – Przekazaliśmy środki do czyszczenia – różnego rodzaju płyny odkażające, mopy, wiadra i tysiące jednorazowych rękawiczek – mówi koordynatorka akcji dla powodzian z Fundacji Redemptoris Missio.


Do akcji włączyło się Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. – Pomoce szkolne, książki do nauki języka angielskiego i sprzęt sportowy otrzymała szkoła w Klokotnicy – mówi mjr Marek Pietrzak, zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Operacyjnego. – Było to jedno z miejsc, które najbardziej potrzebowało naszej pomocy, by wrócić do normalności. Część pomocy trafiła też do Parafii Rzymskokatolickiej w Doboju.

Na tym pomoc powodzianom z Bałkanów się nie skończy. Teraz Fundacja Redemptoris Missio i Stowarzyszenie „Szkoły dla Pokoju” będą zbierać przybory szkolne i pomoce naukowe dla dzieci. – Najbardziej potrzebne są komputery i drukarki. Oczywiście mogą być używane, ale sprawne – mówi Beata Błaszczyk ze Stowarzyszenia „Szkoły dla Pokoju”.

Akcja pomocowa od maja trwa także w 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża w Słupsku. – Nasi żołnierze służą teraz w PKW w Bośni. To właśnie oni przekazywali nam jakie potrzeby mają tamtejsi mieszkańcy – mówi inicjatorka akcji kpt. Karolina Krzewina-Hyc, rzecznik prasowy 7 BOW. Z czasem do akcji włączyli się nie tylko żołnierze 7 Brygady Obrony Wybrzeża, lecz także mieszkańcy i władze gminy Potęgowo (woj. pomorskie) oraz parafia wojskowa ze Słupska. – Zbieramy odzież, środki chemiczne, pieluchy oraz produkty z długim terminem ważności. Już dziś mamy kilkadziesiąt kilogramów tych darów – dodaje kpt. Krzewina-Hyc.

Zebrane dla powodzian rzeczy żołnierze przekażą we wrześniu. Wtedy odbędzie się rotacja kontyngentu w Bośni i Hercegowinie.

mks, ek

autor zdjęć: PKW EUFOR MTT, mjr Tomasz Kosiński

dodaj komentarz

komentarze


MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
 
Zapraszamy na Festiwal
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
„Pierwsza Drużyna” na start
Układ nerwowy Mieczników
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Flota Bayraktarów w komplecie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Abramsy w pętli
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pływacy i maratończycy na medal
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Mobilne dowodzenie
Wojskowe Oscary przyznane!
W obronie wschodniej flanki NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ameryka daje wsparcie
Wioślarze i triatlonistka na podium
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Na straży nieba
Armia Andersa w operacji „Honker”
Zmiany w dodatkach stażowych
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polska wiktoria na Monte Cassino
Rajd ku czci saperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Więcej hełmów dla żołnierzy
Po przeprawie ruszyli do walki
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Uwaga, transformacja!
Krwawa noc pośród puszczy
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Bohater odtrącony
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO