moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
IPN odnalazł kolejne mogiły ofiar bezpieki

Szczątki 20 ofiar komunistycznych represji z lat 1945–1956 odnaleźli na warszawskim cmentarzu przy ulicy Wałbrzyskiej badacze z Instytutu Pamięci Narodowej. Ekipa archeologów od tygodnia prowadzi tam prace ekshumacyjne. Na terenie nekropolii w bezimiennych grobach może być pochowanych nawet tysiąc osób.


– Dzięki prowadzonym pracom udało się nam potwierdzić, że cmentarz przy ulicy Wałbrzyskiej rzeczywiście jest miejscem, gdzie w latach 40. i 50. chowano ofiary komunizmu – mówi dr Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik prezesa Instytutu Pamięci Narodowej ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.

Pod jego kierownictwem zespół antropologów, medyków sądowych, genetyków, archeologów i historyków od tygodnia prowadzi badania na terenie położonej na warszawskim Służewiu nekropolii. Dotąd odkryto tam szczątki co najmniej 20 osób.

Dr Szwagrzyk podkreśla, że cmentarz przy Wałbrzyskiej to po Cmentarzu Wojskowym na Powązkach drugie, co wielkości miejsce w Warszawie, gdzie chowano ofiary komunizmu. – Na Służewiu może leżeć od kilkuset nawet do tysiąca osób – mówi badacz IPN.

Grzebano tutaj nie tylko działaczy podziemia straconych na podstawie wyroków sądowych, lecz także osoby zamordowane i zmarłe z powodu tortur, wycieńczenia lub nieludzkich warunków w warszawskich więzieniach i aresztach UB.

Chowano je potajemnie nocą, w bezimiennych mogiłach na polu leżącym wówczas kilkaset metrów od cmentarnego muru. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nekropolia się rozrosła i objęła także teren tamtych pochówków.


– Z tego powodu obszar do poszukiwań mamy już bardzo ograniczony i staramy się wykorzystać każdą wolną przestrzeń do prowadzenia prac – wyjaśnia dr Szwagrzyk. Archeolodzy przekopują teren pod cmentarnymi alejkami i chodnikami.

Wydobywają jedynie kompletne szczątki. Jeśli odnajdą tylko część szkieletu, którego reszta spoczywa pod istniejącym grobem, znalezisko jest dokumentowane, badane, pobierany jest materiał genetyczny, po czym szczątki zostają powtórnie zasypane. Chodzi o to, aby nie naruszać mogiły.

– Nasze prace nie tylko potwierdzą miejsca pochówku ofiar komunizmu, lecz także pozwolą określić wielkość i kształt więziennego pola grzebalnego – mówi dr Szwagrzyk. Natomiast pobrany materiał genetyczny pomoże w ustaleniu tożsamości pochowanych tu osób.

Prace na Służewiu potrwają jeszcze tydzień lub dwa.

Grobów ofiar komunizmu IPN szuka w całej Polsce, m.in. na warszawskich Wojskowych Powązkach na tzw. łączce. W trakcie trwających od 2012 roku prac ekshumacyjnych wydobyto tam szczątki ok. 200 żołnierzy podziemia zamordowanych w więzieniu na Mokotowie. Dzięki badaniom DNA zidentyfikowano 28 z nich m.in.: mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę", dowódcę V Brygady Wileńskiej AK oraz mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę", dowódcę Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość". Nadal poszukiwane są szczątki gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila", szefa Kedywu Komendy Głównej AK, a także płk. Witolda Pileckiego, który organizował w Auschwitz ruch oporu.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Kat warszawskiego getta przed sądem
 
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Desantowanie z transportowego giganta
Wisła i Narew w Sejmie
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Podwodne centrum przyszłości
Co ze sprawdzianem z WF?
Kontyngent do zmiany
Groty dla proobronnych
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Abrams – czołg z najwyższej półki
Szczyt NATO już w poniedziałek
Rusza PKW Islandia
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Kurs na dyplomację
Umowa na Mieczniki podpisana
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Lato w wojskowym klimacie
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Course on Diplomacy
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
V-2 leci do aliantów
Wiosłują dla Emily
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polak najlepszym podoficerem NATO
Nowe książeczki wojskowe
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Nagroda nie tylko od dowódcy
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
NATO ćwiczy w Gruzji
Javelin gwarantuje skuteczność
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Combining Two Worlds
„Zginęli, bo byli Polakami”
Abramsy dla 1 Brygady
Stalowy człowiek
Lufy prosto z Huty
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Abrams – czołg niepokonany w walce
Psy (w) WOT
Ankona – bitwa po polsku
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Afganistan. Czas wracać do domu
Sukcesy żołnierzy na AFN
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Afganistan: powrót do domu
Żołnierze bez testów z WF-u
Wilki znów na Mazurach
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Polscy żołnierze polecą na Islandię

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO