moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zadanie: zdobyć lotnisko

Z pokładu lecącej na wysokości 1500 metrów Casy desantują się spadochroniarze. Ich zadaniem jest zdobycie lotniska na terenie przeciwnika. Wspierają ich samoloty F-16, śmigłowce Mi-24, Mi-8 oraz pięć amerykańskich Black Hawków. Tak szkolą się polscy, amerykańscy i kanadyjscy spadochroniarze w Drawsku Pomorskim.

W szkoleniu z żołnierzami 6 Brygady Powietrznodesantowej biorą udział pododdziały amerykańskiej 173 Brygady Powietrznodesantowej i 3 batalionu królewskiego kanadyjskiego pułku – w sumie około 400 żołnierzy. Międzynarodowe ćwiczenia spadochroniarzy trwają w systemie rotacyjnym od kwietnia.

– Trening dotyczy działań typowych dla wojsk powietrznodesantowych. Obecnie w Drawsku Pomorskim szkolą się pododdziały typu ciężkiego, czyli spadochroniarze z 18 Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej i kompanii z 91 Regimentu Kawalerii amerykańskiej brygady. Ze względu na specyfikę tych jednostek, w czasie zajęć żołnierze wykorzystują także pojazdy typu HMMWV – mówi kpt. Marcin Gil, rzecznik prasowy 6 Brygady.

Podczas poligonowych manewrów żołnierze z trzech krajów stworzyli tzw. Wzmocnioną Kompanijną Grupę Powietrznodesantową, którą dowodzi kpt. Marcin Wilga z 18 Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej. Jakie dostali zadanie? – Musimy zdobyć lotnisko przeciwnika i najważniejsze obiekty lotniskowej infrastruktury, czyli wieżę kontroli lotów i wartownię – mówi kpt. Wilga.

Jako pierwsi do akcji ruszyli polscy spadochroniarze z grupy awangardowej. Desantowali się na spadochronach AD-2000 z pokładu samolotu transportowego C-295M CASA lecącego na wysokości 1500 metrów. – Żołnierze muszą rozpoznać teren przeciwnika, a potem przygotować i zabezpieczyć desantowanie dla pozostałych skoczków – wyjaśnia jeden ze spadochroniarzy.

Podczas operacji, wzmocniona Kompanijna Grupa Powietrznodesantowa podzielona została na dwa elementy, a każdy z nich musi przeprowadzić szturm na wyznaczone obiekty. Wcześniej jednak ze wsparciem nadlatuje para myśliwców F-16. – Przeciwnik skutecznie się broni, dlatego zaraz po myśliwcach, żołnierze muszą wezwać dwa śmigłowce Mi-24 – opisuje kpt. Gil. – Dodatkowo na pokładzie dwóch śmigłowców Mi-8 i dwóch Black Hawk przylatuje wsparcie. 

Operacja zakończyła się zrzutem ładunków – z pokładu transportowców desantowano zasobniki z bronią i amunicją. Z pokładu C-295M Casa zrzuconych zostało sześć zasobników ZT-100 (każdy po 100 kg), a z pokładu C-130 Hercules desantowano trzy kontenery CDS. Każdy ważył blisko tonę.

– Takie szkolenia są dla nas bardzo ważne. Uczymy się wzajemnie od siebie, doskonalimy współpracę. To kiedyś zaprocentuje, gdy przyjdzie nam się spotkać podczas sojuszniczych działań bojowych – dodaje ppłk Ryszard Burczy, dowódca 18 Batalionu Powietrznodesantowego.

Międzynarodowy trening spadochroniarzy obserwował Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pil. Lech Majewski. W Drawsku Pomorskim odbyła się dziś roczna odprawa rozliczeniowa, w której uczestniczyli wszyscy dowódcy jednostek bezpośrednio podległych DG RSZ.

6 Brygada Powietrznodesantowa współpracuje ze swoją amerykańską odpowiedniczką już od 12 lat. Żołnierze spotykali się m.in. podczas międzynarodowych manewrów oraz podczas misji w Iraku i Afganistanie. Polscy spadochroniarze regularnie szkolą się także z Kanadyjczykami. Co roku uczestniczą między innymi w szkoleniach w Quebecu oraz w kursach w warunkach subarktycznych.

MKS

autor zdjęć: kpt. Marcin Gil

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
 
Afganistan. Czas wracać do domu
Wisła i Narew w Sejmie
Żołnierze bez testów z WF-u
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Afganistan: powrót do domu
Stalowy człowiek
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Nowe książeczki wojskowe
Kat warszawskiego getta przed sądem
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Groty dla proobronnych
Szczyt NATO już w poniedziałek
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Psy (w) WOT
Kontyngent do zmiany
„Zginęli, bo byli Polakami”
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Misja, która zmieniła polską armię
Abrams – czołg z najwyższej półki
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Polak najlepszym podoficerem NATO
Kurs na dyplomację
Podwodne centrum przyszłości
Co ze sprawdzianem z WF?
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Course on Diplomacy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Sukcesy żołnierzy na AFN
Wilki znów na Mazurach
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Lufy prosto z Huty
Desantowanie z transportowego giganta
Plany WB Group
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Wiosłują dla Emily
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Combining Two Worlds
Nagroda nie tylko od dowódcy
Klauzula: ściśle tajne
Ankona – bitwa po polsku
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Grot – rozwojowa konstrukcja
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
V-2 leci do aliantów
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Rusza PKW Islandia
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO