moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Za miesiąc kończy się misja Polaków na Litwie

Ponad 170 godzin spędzili w powietrzu polscy piloci, którzy od 1 maja strzegą przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Podczas natowskiej misji „Baltic Air Policing” wykonali już ponad 70 akcji treningowych i bojowych, uniemożliwiając obcym samolotom naruszenie przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. Dyżur zakończą 31 sierpnia.


 Służba Polaków na Litwie miała trwać cztery miesiące. Już kilka dni po objęciu dyżuru nasze myśliwce MiG-29 poderwały się na sygnał „Alfa Scramble”. Rosyjskie samoloty zbliżały się bowiem niebezpiecznie do granic powietrznych państw bałtyckich. „Alfa Scramble” – to komenda dla samolotów dyżurnych, które w kilka minut od wezwania muszą wystartować z lotniska, następnie przechwycić maszyny naruszające międzynarodowe przepisy ruchu lotniczego. Myśliwce odprowadzają samolot do miejsca, gdzie znajdzie się on w swojej przestrzeni powietrznej. W bazie w Szawlach, gdzie stacjonują Polacy, takich alarmów było już kilkanaście.

– To nasze główne zadanie: nie dopuścić do naruszenia przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii, czyli krajów, które nie mają własnego lotnictwa bojowego. O szczegółach misji mówić jednak nie możemy – wyjaśnia kpt. Marek Kwiatek, rzecznik prasowy piątej zmiany PKW „Orlik” w Szawlach. Polscy żołnierze prowadzą także rozpoznanie i udzielają pomocy załogom wojskowych i cywilnych samolotów, które znajdą się w awaryjnej sytuacji podczas lotu (np. utracą łączność radiową i orientację geograficzną).

W misji bierze udział 90 wojskowych. Są to głównie piloci i technicy z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Uzupełniają ich żołnierze m.in. z Warszawy, Krakowa, Świdwina, Bydgoszczy i Łasku. W bazie w Szawlach stacjonuje większość pilotów i techników. Nawigatorzy służą w Ośrodku Kierowania i Rozpoznania w Karmelavie koło Kowna. Dowódcą PKW „Orlik” jest ppłk pil. Krzysztof Stobiecki.

Piloci i technicy pełnią całodobowe dyżury. Do dyspozycji mają dwa samoloty MiG-29 (druga para czeka w rezerwie). Maszyny są uzbrojone w działka i termiczne, samonaprowadzające się pociski rakietowe powietrze–powietrze. Jak działają? Myśliwce startują na rozkaz natowskiego Połączonego Centrum Operacji Powietrznych w Uedem w Niemczech. Podczas lotu są naprowadzane przez nawigatorów z Ośrodka Kierowania i Rozpoznania w Karmelavie, w którym służy trzech naszych specjalistów.

– Dzięki służbie inżynieryjno-lotniczej samoloty utrzymywane są w stałej gotowości do lotu. Na godzinę lotu maszyny przypada kilka godzin pracy techników – mówią lotnicy.

Ze względu na skomplikowaną sytuację polityczną na Ukrainie, w natowską misję „Air Policing” zaangażowali się także Anglicy z Eurofighterami, Francuzi z samolotami Mirage i Duńczycy z F-16. – Podczas wspólnych misji treningowych, w mieszanych grupach i na różnych maszynach, lotnicy ćwiczą procedury przechwytywania samolotów. Mamy okazję lepiej poznać sprzęt lotniczy sojuszników pod względem parametrów lotnych i manewrowych – mówi kpt. Marek Kwiatek.

Swój dyżur w Szawlach polscy żołnierze zakończą 31 sierpnia. Od 1 września ich obowiązki przejmą lotnicy z Portugalii.

 

Litwa, Łotwa i Estonia zwróciły się z prośbą o ochronę ich przestrzeni powietrznej do Sojuszu Północnoatlantyckiego w 2004 roku. NATO zdecydowało, że misja „Air Policing” będzie prowadzona rotacyjnie. Od marca 2004 roku żołnierze wydzieleni z sojuszniczych państw pełnili trzymiesięczne dyżury. Natomiast od marca 2006 roku zmiany trwają cztery miesiące. Zgodnie z decyzją Rady Północnoatlantyckiej misja nad państwami bałtyckimi jest prowadzona bezterminowo.

MKS

autor zdjęć: sierż. Mirosław Leda

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1406559780
Litwini Polaków kochają http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Prezydent-Litwy-Dalia-Grybauskaite-nie-damy-sie-Polakom,wid,16760722,wiadomosc.html?ticaid=1132a0
9C-1A-F3-58

Borsuk pokazał swoje możliwości
 
Gorzka parada zwycięstwa
PKW Turcja już działa
CBW świętuje
Siła braterstwa
Moździerze dla WOT-u
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Tygrysy grasowały także nocą!
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Nagroda nie tylko od dowódcy
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
Krwiodawcy w mundurach
Specjaliści od wsparcia
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Grupy niszczycieli czołgów
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Course on Diplomacy
Kask Weterana do zdobycia!
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Polscy żołnierze polecą na Islandię
A Multi-Front Operation
Podoficer, czyli lider
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
„Dragon” wskazał cel
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
Misje kształtują charakter
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Nowe książeczki wojskowe
Marynarz na „Korfantym”
W drodze do Ameryki
Kurs na dyplomację
Afganistan. Czas wracać do domu
„Albatros” wyszedł na morze
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Kwalifikacja? Może w czerwcu
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Jacht i menażki od wojska
Szczyt NATO już w poniedziałek
Żandarmeria świętuje
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Co ze sprawdzianem z WF?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO