moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rodzice amerykańskiego bohatera w Polsce

Sierżant sztabowy Michael H. Ollis zginął podczas ataku talibów na polską bazę Ghazni rok temu. Walczył ramię w ramię z ppor. Karolem Cierpicą, który przeżył to starcie. Dziś rodzina Amerykanina przyleciała do Polski, m.in. by spotkać się z ministrem Tomaszem Siemoniakiem.


–  W dniu ataku na bazę w Ghazni polscy i amerykańscy żołnierze stanęli przed najtrudniejszą próbą i wykazali się ogromnym męstwem. Żołnierz Michael Ollis zapłacił za to cenę najwyższą – mówił Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej, podczas spotkania z rodzicami i siostrami amerykańskiego bohatera.

Razem przeciw terrorystom

Gdy rebelianci zaatakowali bazę w Ghazni, sierżant Ollis bronił jej wraz z polskimi żołnierzami. Wśród nich był ppor. Karol Cierpica. – Nigdy wcześniej nie zamieniliśmy nawet słowa. Ale walczyliśmy razem ramię w ramię – wspomina podporucznik. –  Pamiętam, że kiedy nadbiegł z bronią, nasze spojrzenia się skrzyżowały. Uśmiechnął się, jakby mówił: „Fajnie, jesteśmy teraz we dwóch i razem walczymy”. Bo choć w tym momencie z terrorystami biło się wielu żołnierzy, w tym miejscu byliśmy tylko my dwaj – dodaje ppor. Cierpica.

Rodzice poległego w Afganistanie żołnierza na spotkaniu z ministrem Siemoniakiem wspominali tamte wydarzenia. – Kiedy dowiedziałem się o śmierci syna i o tym, że uratował on polskiego żołnierza, poczułem, jakby ten polski żołnierz był dla mnie kimś bliskim – mówił Robert Ollis, ojciec Michaela.


Na spotkaniu z rodziną Ollisa i ministrem obrony był także Stephen D. Mull, ambasador USA. – Dziękuję za uczczenie rodziny i docenienie tego poświęcenia i bohaterstwa, jakim wykazał się Michael – powiedział ambasador.  

Złoty Medal Wojska Polskiego dla sierżanta Ollisa

We wrześniu 2013 roku minister Tomasz Siemoniak odznaczył pośmiertnie sierż. sztab. Michaela Ollisa Złotym Medalem Wojska Polskiego. W listopadzie odznaczenie odebrali jego rodzice w konsulacie RP w Nowym Jorku. Wręczali je ambasador Ryszard Schnepf i attaché wojskowy, lotniczy i morski gen. bryg. Jarosław Stróżyk. Wśród gości był też ppor. Karol Cierpica. Po powrocie do Polski ppor. Cierpica wspominał spotkanie: − Ojciec Michaela przytulił mnie i dziękował, że byłem z ich synem w ostatnich chwilach. Podkreślał, że teraz stałem się członkiem ich rodziny. A ja podziękowałem im za syna − wspaniałego żołnierza.

28 sierpnia 2013 roku terroryści zdetonowali przed wejściem do bazy Ghazni samochód wypełniony ładunkami wybuchowymi. W ogrodzeniu powstała wyrwa, przez którą około dziesięciu zamachowców próbowało wtargnąć na teren bazy. Właśnie wtedy wywiązała się walka, podczas której poległ sierż. Michael Ollis. – Jeden z zamachowców postrzelił w nogę naszego żołnierza, wtedy sierż. Ollis stanął w jego obronie i zaczął strzelać do rebelianta. Niestety, ten zdetonował ładunki wybuchowe, które miał na sobie. Amerykanin zginął, broniąc Polaka – mówił wówczas mjr Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego.


Droga żołnierza

Sierż. Ollis służył w 2 Batalionie Armii Amerykańskiej. Został odznaczony Srebrną Gwiazdą. Jest to trzecie najwyższe odznaczenie wojskowe w USA. „Military Times” cytuje wypowiedzi towarzyszy broni Amerykanina. Nie byli zaskoczeni, że sierżant, który wstąpił do armii w 2006 roku i wcześniej służył już w Iraku i Afganistanie, poświęcił życie, by ratować innego żołnierza. Koledzy zapamiętali go jako bardzo odpowiedzialnego za swoich ludzi. – Tak został wyszkolony i myślę, że każdy jest teraz z niego dumny – powiedział wojskowej gazecie sierż. Tim Sireno, który służył z Ollisem w Afganistanie w 2010 roku.

Ewa Korsak

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/DPI MON, US Army

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1408444440
p.s. ciekawe ilu wie , ze prezentów powinienem napisać w cudzysłowie .. .
39-FF-C3-6D
~scooby
1408443180
Bardzo ładne zdjęcie.
39-FF-C3-6D
~scooby
1408437720
bardzo dobra robota. Ale chciałbym wiedzieć to to za podarunek i jego wartość, bo ostatnio w rankingu prezentów dla Obamy - zajęliśmy ostatnie miejsce.
39-FF-C3-6D

Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
 
Abramsy w pętli
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowe Oscary przyznane!
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Po przeprawie ruszyli do walki
Rajd ku czci saperów
Więcej hełmów dla żołnierzy
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Uwaga, transformacja!
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Układ nerwowy Mieczników
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Serwis K9 w Polsce
Zapraszamy na Festiwal
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polska wiktoria na Monte Cassino
Krwawa noc pośród puszczy
Bohater odtrącony
Polki pobiegły po srebro!
Pierwsi na oceanie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Na straży nieba
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Flota Bayraktarów w komplecie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Armia Andersa w operacji „Honker”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Gry wojenne w szkoleniu
W obronie wschodniej flanki NATO
I zdobyliśmy!
Wyszkolenie sprawdzą w boju
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pytania o europejską tarczę
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pływacy i maratończycy na medal
Mobilne dowodzenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO