moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rodzice amerykańskiego bohatera w Polsce

Sierżant sztabowy Michael H. Ollis zginął podczas ataku talibów na polską bazę Ghazni rok temu. Walczył ramię w ramię z ppor. Karolem Cierpicą, który przeżył to starcie. Dziś rodzina Amerykanina przyleciała do Polski, m.in. by spotkać się z ministrem Tomaszem Siemoniakiem.


–  W dniu ataku na bazę w Ghazni polscy i amerykańscy żołnierze stanęli przed najtrudniejszą próbą i wykazali się ogromnym męstwem. Żołnierz Michael Ollis zapłacił za to cenę najwyższą – mówił Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej, podczas spotkania z rodzicami i siostrami amerykańskiego bohatera.

Razem przeciw terrorystom

Gdy rebelianci zaatakowali bazę w Ghazni, sierżant Ollis bronił jej wraz z polskimi żołnierzami. Wśród nich był ppor. Karol Cierpica. – Nigdy wcześniej nie zamieniliśmy nawet słowa. Ale walczyliśmy razem ramię w ramię – wspomina podporucznik. –  Pamiętam, że kiedy nadbiegł z bronią, nasze spojrzenia się skrzyżowały. Uśmiechnął się, jakby mówił: „Fajnie, jesteśmy teraz we dwóch i razem walczymy”. Bo choć w tym momencie z terrorystami biło się wielu żołnierzy, w tym miejscu byliśmy tylko my dwaj – dodaje ppor. Cierpica.

Rodzice poległego w Afganistanie żołnierza na spotkaniu z ministrem Siemoniakiem wspominali tamte wydarzenia. – Kiedy dowiedziałem się o śmierci syna i o tym, że uratował on polskiego żołnierza, poczułem, jakby ten polski żołnierz był dla mnie kimś bliskim – mówił Robert Ollis, ojciec Michaela.


Na spotkaniu z rodziną Ollisa i ministrem obrony był także Stephen D. Mull, ambasador USA. – Dziękuję za uczczenie rodziny i docenienie tego poświęcenia i bohaterstwa, jakim wykazał się Michael – powiedział ambasador.  

Złoty Medal Wojska Polskiego dla sierżanta Ollisa

We wrześniu 2013 roku minister Tomasz Siemoniak odznaczył pośmiertnie sierż. sztab. Michaela Ollisa Złotym Medalem Wojska Polskiego. W listopadzie odznaczenie odebrali jego rodzice w konsulacie RP w Nowym Jorku. Wręczali je ambasador Ryszard Schnepf i attaché wojskowy, lotniczy i morski gen. bryg. Jarosław Stróżyk. Wśród gości był też ppor. Karol Cierpica. Po powrocie do Polski ppor. Cierpica wspominał spotkanie: − Ojciec Michaela przytulił mnie i dziękował, że byłem z ich synem w ostatnich chwilach. Podkreślał, że teraz stałem się członkiem ich rodziny. A ja podziękowałem im za syna − wspaniałego żołnierza.

28 sierpnia 2013 roku terroryści zdetonowali przed wejściem do bazy Ghazni samochód wypełniony ładunkami wybuchowymi. W ogrodzeniu powstała wyrwa, przez którą około dziesięciu zamachowców próbowało wtargnąć na teren bazy. Właśnie wtedy wywiązała się walka, podczas której poległ sierż. Michael Ollis. – Jeden z zamachowców postrzelił w nogę naszego żołnierza, wtedy sierż. Ollis stanął w jego obronie i zaczął strzelać do rebelianta. Niestety, ten zdetonował ładunki wybuchowe, które miał na sobie. Amerykanin zginął, broniąc Polaka – mówił wówczas mjr Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego.


Droga żołnierza

Sierż. Ollis służył w 2 Batalionie Armii Amerykańskiej. Został odznaczony Srebrną Gwiazdą. Jest to trzecie najwyższe odznaczenie wojskowe w USA. „Military Times” cytuje wypowiedzi towarzyszy broni Amerykanina. Nie byli zaskoczeni, że sierżant, który wstąpił do armii w 2006 roku i wcześniej służył już w Iraku i Afganistanie, poświęcił życie, by ratować innego żołnierza. Koledzy zapamiętali go jako bardzo odpowiedzialnego za swoich ludzi. – Tak został wyszkolony i myślę, że każdy jest teraz z niego dumny – powiedział wojskowej gazecie sierż. Tim Sireno, który służył z Ollisem w Afganistanie w 2010 roku.

Ewa Korsak

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/DPI MON, US Army

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1408444440
p.s. ciekawe ilu wie , ze prezentów powinienem napisać w cudzysłowie .. .
39-FF-C3-6D
~scooby
1408443180
Bardzo ładne zdjęcie.
39-FF-C3-6D
~scooby
1408437720
bardzo dobra robota. Ale chciałbym wiedzieć to to za podarunek i jego wartość, bo ostatnio w rankingu prezentów dla Obamy - zajęliśmy ostatnie miejsce.
39-FF-C3-6D

UE o wspólnym bezpieczeństwie
 
W drodze do Ameryki
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
CBW świętuje
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
Podoficer, czyli lider
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
Polscy żołnierze polecą na Islandię
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Gorzka parada zwycięstwa
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Course on Diplomacy
„Dragon” wskazał cel
Misje kształtują charakter
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Krwiodawcy w mundurach
Marynarz na „Korfantym”
Grupy niszczycieli czołgów
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Moździerze dla WOT-u
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Borsuk pokazał swoje możliwości
„Albatros” wyszedł na morze
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
A Multi-Front Operation
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Kurs na dyplomację
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Jacht i menażki od wojska
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Nowe książeczki wojskowe
Siła braterstwa
PKW Turcja już działa
Szczyt NATO już w poniedziałek
Nagroda nie tylko od dowódcy
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Co ze sprawdzianem z WF?
Tygrysy grasowały także nocą!
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Kask Weterana do zdobycia!
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Żandarmeria świętuje
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Specjaliści od wsparcia
Afganistan. Czas wracać do domu
„Dragon ’21” – ostatnia bariera

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO