Chcemy polsko-chińskie partnerstwo strategiczne przenieść na obszar współpracy obronnej – mówił minister obrony Tomasz Siemoniak po spotkaniu z generałem Wanquanem Changiem, szefem resortu obrony Chin. Ministrowie rozmawiali o relacjach Chin i NATO oraz sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej i w Azji Wschodniej.
Generał Wanquan Chang wizytę w Polsce rozpoczął od spotkania w Dowództwie Operacyjnym. Rozmawiał tam z gen. bryg. Andrzejem Tuzem, zastępcą szefa sztabu ds. operacyjnych, później spotkał się z ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem. – Nasze narody, doświadczone historią wiedzą, jak wielką wartością jest pokój – mówił szef polskiego MON, zapewniając, że Polska chce bliższej współpracy z Chinami.
Ministrowie rozmawiali również o planach modernizacji technicznej polskich sił zbrojnych i Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, relacjach Chin z NATO oraz przygotowaniach do szczytu Sojuszu w Newport. Omówiono także sytuację polityczno-wojskową w Europie Środkowo-Wschodniej i w Azji Wschodniej.
Doradca ministra obrony narodowej generał Bogusław Pacek podkreśla, że Chińczycy chcieliby zorganizować polsko-chińskie forum bezpieczeństwa. – W sierpniu uczestniczyłem w konferencji w chińskim mieście Qingdao, wówczas Chińczycy wspominali o takich planach – mówi generał Pacek. – Chcemy, żeby odbywały się regularne debaty, wykłady, a w Akademii Obrony Narodowej i w Akademii Nauk Wojskowych w Chinach organizowane były think-thanki – dodaje.
W maju 2014 roku z wizytą w Chinach był minister Tomasz Siemoniak. Wyraźnym sygnałem wznowienia współpracy Polski i Chin w dziedzinie bezpieczeństwa była zaś pierwsza od 57 lat wizyta ówczesnego ministra obrony narodowej Chin gen. Lianga Guangliego w Polsce. Doszło do niej w 2012 roku.
Sinolog dr Dominik Mierzejewski z Zakładu Azji Wschodniej Uniwersytetu Łódzkiego zwraca uwagę na skład delegacji, która jest w Polsce razem z chińskim ministrem. – To osoby zajmujące się w chińskiej armii artylerią i siłami powietrznymi. Można wysnuć wnioski, że Chińczycy chcą poznać schematy działania naszych wojsk, aby usprawnić działalnie swoich – mówi Mierzejewski.
Generał Pacek podkreśla, że Chiny z dwumilionową armią oraz gigantycznym rynkiem gospodarczym należą do światowych liderów. – Wiele wskazuje na to, że Polska to dla nich ważny kraj w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej. A takie spotkania jak dzisiejsze budują dwustronne relacje – podkreśla generał Pacek.
autor zdjęć: st. chor. sztab. Robert Suchy/ DPI MON
komentarze