Przy MON powstała Rada Naukowo-Przemysłowa. Kilkudziesięciu ekspertów ma doradzać kierownictwu resortu, jaki sprzęt i uzbrojenie warto kupić w najbliższych latach. Będą też starać się, by rodzima zbrojeniówka i środowisko naukowe miało jak największy udział w programach modernizacyjnych armii.
Inicjatorem powołania Rady Naukowo-Przemysłowej jest wiceminister obrony Czesław Mroczek, który odpowiada w resorcie za zakupy dla armii. Głównym zadaniem nowego gremium będzie doradzanie kierownictwu MON, przede wszystkim właśnie w sprawach zakupów sprzętu i uzbrojenia. W skład rady mają wchodzić przedstawiciele środowisk naukowych, np. uczelni wojskowych, cywilnych i instytutów naukowo – badawczych oraz reprezentanci przemysłu obronnego. Członkowie rady będą powoływani na czteroletnią kadencję.
– Na wniosek wiceministra rada będzie przygotowywać opinie na temat potrzeb uruchamiania programów strategicznych i projektów realizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowe Centrum Nauki. Ale także w sprawie międzynarodowych projektów naukowo-badawczych i rozwojowych wykonywanych przez Europejską Agencję Obrony, planowanych badań naukowych i prac rozwojowych – mówi ppłk Szczepan Głuszczak z MON.
Wiceminister Czesław Mroczek, odpowiedzialny za zakupy dla wojska wręczył dziś członkom rady akty nominacji. Wiceszef MON podkreślał, że na powołaniu rady zyska zarówno armia jak i przemysł. – Bez bliskiej współpracy wojska, przemysłu i nauki, imponujący plan modernizacji naszej armii nie ma szans na powodzenie – podkreślał wiceminister Mroczek. Dodał, że eksperci będą doradzać nie tylko w programach modernizacyjnych, ale postarają się wpływać na jak największy w nich udział polskiej nauki i przemysłu. Jednym z najważniejszych zadań rady będzie działanie na rzecz zwiększenia naszego udziału w projektach międzynarodowych realizowanych przez Europejską Agencję Obrony i Europejską Agencję Kosmiczną.
Pierwszym przewodniczącym Rady Naukowo-Przemysłowej został rektor Wojskowej Akademii Technicznej generał brygady Zygmunt Mierczyk. Trzydziestotrzyosobowe gremium tworzą osoby wskazane m.in. przez Przewodniczącego Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, prezesa Polskiej Akademii Nauk i Przewodniczącego Rady Głównej Instytutów Badawczych.
autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/DPI MON
komentarze