moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Batalion „Zośka” jak kompania braci

Był jednym z najsłynniejszych oddziałów Armii Krajowej, a jego żołnierze wsławili się akcjami dywersyjnymi i udziałem w najcięższych walkach Powstania Warszawskiego. O losach harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka” rozmawiali dziś w Centralnej Bibliotece Wojskowej historycy i wojskowi.

Żołnierze plutonu pancernego „Wacek” na zdobytym niemieckim czołgu „Panther”. Fot. Juliusz Bogdan Deczkowski / Wikimedia

– Chcemy ukazywać prawdziwą historię „Zośki” i jego bohaterów – mówił prof. dr hab. Tytus Karlikowski, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka” podczas otwarcia sesji naukowej poświęconej żołnierzom tej jednostki w stołecznej Centralnej Bibliotece Wojskowej.

Jednocześnie Beata Czekaj-Wiśniewska, zastępca dyrektora CBW podkreśliła, że warto przypominać o dokonaniach Zośkowców, aby ich wojenne bohaterskie czyny nie zostały zapomniane.

Tajemnica śmierci „Anody”

Zebrani w bibliotece historycy opowiadali o dziejach harcerskiego batalionu, akcjach dywersyjnych przeprowadzonych przez jego żołnierzy w czasie okupacji i udziale w walkach Powstania Warszawskiego.

Mówiono też o powojennych losach Zośkowców. – W PRL-u 34 z nich zostało aresztowanych, a 28 skazano za wrogą działalność wobec Polski Ludowej – wyliczała dr Agnieszka Pietrzak. Przywołała też postać porucznika Jana Rodowicza „Anody". Były żołnierz „Zośki” został aresztowany 24 grudnia 1948 r. i zmarł dwa tygodnie później podczas śledztwa w areszcie na ul. Koszykowej w Warszawie. – Według UB przyczyną był samobójczy skok z IV piętra, ale tak naprawdę okoliczności śmierci porucznika nie znamy do dziś – stwierdziła dr Pietrzak.

Żołnierska więź

Zdaniem dr Andrzeja Chmielarza, historyka z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, mówiąc o dziejach „Zośki” trzeba wspominać nie tylko o datach i wydarzeniach, ale też znaczeniu batalionu. Jego fenomen tłumaczył kolejny prelegent, dr Henryk Piskunowicz.

– Ten elitarny oddział AK wyrósł ze środowisk harcerskich, dlatego wytworzyły się w nim silne związki koleżeńskie i powstała prawdziwa „kompania braci”, w której ważne były dobro ojczyzny, honor i braterstwo – wyliczał historyk.

O tych samych wartościach mówił płk Wiesław Kukuła, dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, która przejęła tradycje batalionu. – Jesteśmy przywiązani do tych zasad, które towarzyszyły powstańcom. Są one fundamentem działania naszych żołnierzy podczas operacji i misji, a łączące nas wspólne idee budują silną więź, która sprawdza się w walce – zaznaczył pułkownik.

Przekazywanie tradycji

Prelekcjom przysłuchiwała się Anna Jakubowska „Paulinka", sanitariuszka i łączniczka „Zośki”. Po wojnie zainicjowała powstanie Fundacji Filmowej Armii Krajowej produkującej filmy o działalności AK. - Takie spotkania i opowieści o prawdziwych losach młodych ludzi z czasów II wojny mogą być cenną nauką patriotyzmu i wychowania dla kolejnych pokoleń – uważa pani Anna.

Podczas sesji podpisano też porozumienie pomiędzy Społecznym Komitetem Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka” a Hufcem ZHP Warszawa – Mokotów im. Szarych Szeregów. – Nasze pokolenie powoli odchodzi, dziś tradycje „Zośki” pielęgnuje jednostka z Lublińca, a teraz też warszawscy harcerze – stwierdził po podpisaniu dokumentu prof. Karlikowski.

Batalion Armii Krajowej „Zośka” powstał 1 września 1943 r. z przekształcenia harcerskiego oddziału szturmowego Szarych Szeregów. Nazwę przyjął na pamiątkę poległego w jeden z akcji dywersyjnych dowódcy warszawskich grup szturmowych kpr. pchor. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”. Dowódcą oddziału był ppor. Ryszard Białous „Jerzy”. W trakcie okupacji żołnierze „Zośki” uczestniczyli w akcjach dywersyjnych i sabotażowych. Odbili m.in. pod Arsenałem więźniów wiezionych na Pawiak i wykoleili niemiecki pociąg z zaopatrzeniem w podwarszawskiej Pogorzeli. W czasie Powstania Warszawskiego oddział, jako część Zgrupowania AK „Radosław", brał udział w najcięższych walkach na Woli, Starówce i Czerniakowie. Poległo wówczas 360 jego żołnierzy czyli blisko 70 proc. oddziału.

Patronem medialnym konferencji była „Polska Zbrojna”.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Juliusz Bogdan Deczkowski / Wikimedia

dodaj komentarz

komentarze

~YU
1413300660
Skoro historia ma być jak "Kompania Braci" to fajnie byłby, gdyby zrobino podobny serial.
14-27-6A-4B

Course on Diplomacy
 
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Sukcesy żołnierzy na AFN
Pancerniacy ruszają na Łotwę
NATO ćwiczy w Gruzji
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wisła i Narew w Sejmie
Kat warszawskiego getta przed sądem
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Lato w wojskowym klimacie
Nowe książeczki wojskowe
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Javelin gwarantuje skuteczność
Co ze sprawdzianem z WF?
V-2 leci do aliantów
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Afganistan. Czas wracać do domu
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Polak najlepszym podoficerem NATO
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Zginęli, bo byli Polakami”
Abrams – czołg niepokonany w walce
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Kurs na dyplomację
Afganistan: powrót do domu
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Podwodne centrum przyszłości
Lufy prosto z Huty
Desantowanie z transportowego giganta
Combining Two Worlds
Nagroda nie tylko od dowódcy
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Wiosłują dla Emily
Stalowy człowiek
Kontyngent do zmiany
Psy (w) WOT
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Szczyt NATO już w poniedziałek
Abrams – czołg z najwyższej półki
Abramsy dla 1 Brygady
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Umowa na Mieczniki podpisana
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Żołnierze bez testów z WF-u
Groty dla proobronnych
Wilki znów na Mazurach
Ankona – bitwa po polsku
Rusza PKW Islandia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO