moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tego dnia odrodziła się Polska

96 lat temu Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu. Tego samego dnia Niemcy podpisały we Francji zawieszenie broni kończące I wojnę. 11 listopada 1918 roku stał się symbolicznym dniem, w którym Polska odrodziła się jako niezależny kraj po 123 latach zaborów. Dziś obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.


Rankiem 10 listopada 1918 roku na Dworzec Główny w Warszawie wjechał pociąg pospieszny z Berlina. Na peronie czekali książę Zdzisław Lubomirski, członek Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego, i komendant Polskiej Organizacji Wojskowej Adam Koc. Witali wracającego z więzienia w Magdeburgu Józefa Piłsudskiego.

Jesteśmy wolni

– Kiedy wiadomość o przyjeździe Piłsudskiego rozeszła się po mieście, przed domem przy ul. Moniuszki, gdzie się zatrzymał, zebrały się tłumy pragnące go zobaczyć – informował tego dnia „Kurier Poranny”. Natomiast POW w swojej odezwie podkreśliła, że przyjazd komendanta do Warszawy oznacza początek nowej epoki w dziejach naszego kraju.

Jeszcze tego samego dnia Piłsudski wynegocjował zasady wycofywania się wojsk niemieckich z Królestwa Polskiego, a nocą Polacy rozpoczęli w stolicy rozbrajanie żołnierzy byłego zaborcy.

Kiedy 11 listopada Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu dowództwo nad Wojskiem Polskim, Warszawa była już wolna. – Dzień dzisiejszy należy do historycznych, do niezapomnianych, do weselszych, do triumfalnych! Jesteśmy wolni!” – pisała w swoim pamiętniku księżna Maria Lubomirska, żona Zdzisława Lubomirskiego.

Symboliczna data

Ten dzień stał się symbolem odzyskania przez Polskę wolności po 123 latach zaborów, jednak oficjalnym świętem państwowym ustanowiono go dopiero 23 kwietnia 1937 r., czyli prawie 20 lat później. – Odzyskiwanie niepodległości było stopniowym procesem i trudno wskazać jeden dzień przełomowy – tłumaczy historyk Dariusz Jakubowski. Jego zdaniem jako początek ważnych dat można wskazać na przykład noc z 6 na 7 listopada. Wówczas w Lublinie powstał tymczasowy rząd Ignacego Daszyńskiego, a 7 listopada Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość Polski.

Natomiast zwierzchnictwo nad krajem Rada przekazała Piłsudskiemu dopiero 14 listopada. Dwa dni później podpisał on depeszę notyfikującą powstanie niepodległego państwa polskiego.

Nasze święto

– W 1937 r. wybrano 11 listopada jako święto narodowe, bo data ta upamiętnia dokonania marszałka Piłsudskiego, a jednocześnie symbolicznie łączy odzyskiwanie suwerenności Polski z zakończeniem I wojny światowej – wyjaśnia historyk.

To właśnie 11 listopada w wagonie kolejowym w Compiegne we Francji podpisano rozejm oznaczający kapitulację Niemiec na froncie zachodnim.

Przez większość okresu międzywojennego rocznicę tego dnia obchodzono w Polsce jako święto wojskowe. Z tej okazji Piłsudski dokonywał przeglądu wojsk i odbierał defiladę. Natomiast socjaliści organizowali Święto Niepodległości 7 listopada, na pamiątkę utworzenia rządu Daszyńskiego.

Po wojnie władze PRL przeniosły święto na dzień 22 lipca. Obchodzono je na pamiątkę ogłoszenia w 1944 r. Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Państwowe obchody Święta Narodowego 11 listopada przywrócono 25 lat temu.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze

~Fachman
1417696380
Odrodzenie Polski tro nie był dzień. To był PROCES, trwający dobrych kilka lat. I nigdy nie dokończony...
8B-19-B9-04
~Katol
1415784840
Główny autor lania w 1939 roku. Jak każdy dyktator otaczał się znacznie słabszymi od siebie. oportunizm zamienił na własne państewko. Post świta - kazała nie walczyć z sowietami, trzymała armię poznań , 5 armia z szybko zwerbowanych chłopów i robotników - z Niemców śmiano się , że tekturowymi czołgami walczą - wćwiczyli taktykę a nasi orali w tym czasie pole. Jak każdy dyktator otaczał się zachowawczymi karierowiczami . .. i tak "walczyli" - z nielicznymi wyjątkami.
4B-26-E9-39

Lufy prosto z Huty
 
„Zginęli, bo byli Polakami”
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Javelin gwarantuje skuteczność
Desantowanie z transportowego giganta
Wisła i Narew w Sejmie
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Szczyt NATO już w poniedziałek
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Abrams – czołg niepokonany w walce
Polak najlepszym podoficerem NATO
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Kurs na dyplomację
Abrams – czołg z najwyższej półki
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Podwodne centrum przyszłości
Żołnierze bez testów z WF-u
Sukcesy żołnierzy na AFN
Afganistan. Czas wracać do domu
Kontyngent do zmiany
Afganistan: powrót do domu
Abramsy dla 1 Brygady
NATO ćwiczy w Gruzji
Combining Two Worlds
Psy (w) WOT
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Lato w wojskowym klimacie
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Umowa na Mieczniki podpisana
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Stalowy człowiek
Course on Diplomacy
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Kat warszawskiego getta przed sądem
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Rusza PKW Islandia
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Wiosłują dla Emily
Groty dla proobronnych
Co ze sprawdzianem z WF?
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Wilki znów na Mazurach
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Ankona – bitwa po polsku
Nowe książeczki wojskowe
V-2 leci do aliantów
Nagroda nie tylko od dowódcy
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Polscy żołnierze polecą na Islandię

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO