moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
ORP „Orzeł”. Nowe tropy

Przekazane przez zagranicznych partnerów dane dotyczące miejsc ewentualnego spoczynku ORP „Orzeł” tylko częściowo pokrywają się z typowanymi dotychczas akwenami – dowiedział się portal polska-zbrojna.pl. W oparciu o nie plan nowej ekspedycji przygotować mają Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

O tym, że w przyszłym roku ruszą kolejne ekspedycje w poszukiwaniu legendarnego okrętu podwodnego ORP „Orzeł”, pisaliśmy na początku listopada. Zapowiedział to wówczas goszczący w Gdyni wiceminister obrony narodowej Maciej Jankowski. – Trudno mówić, że mamy nową lokalizację wraku okrętu. Mamy natomiast informacje na ten temat od naszych partnerów w Danii i Holandii – podkreślał. Zastrzegł również, że „nie będzie to raczej jedna wyprawa, ale seria ekspedycji”.

Plan rejsu na początek

Na razie o przedsięwzięciu nie wiadomo zbyt wiele. Przedstawiciele instytucji zaangażowanych w projekt zastrzegają, że jest on na razie na bardzo wczesnym etapie. Nie chcą też upubliczniać przekazanych z zagranicy materiałów. Jak tłumaczą: mogłoby to zaszkodzić poszukiwaniom.

Portalowi polska-zbrojna.pl udało się jednak poznać kilka szczegółów. Według Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON nowe dane dotyczące miejsc ewentualnego spoczynku wraku ORP „Orzeł” tylko częściowo pokrywają się z typowanymi dotychczas akwenami.

Tym bardziej więc muszą one zostać poddane szczegółowej analizie. – Najbliższe miesiące zostaną wykorzystane przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej do wspólnego przygotowania nowego planu rejsu – informuje DPI. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Ministerstwo Kultury, które będzie ściśle współpracować z marynarką wojenną. Na razie zbyt wcześnie mówić, jaki okręt bądź okręty wezmą udział w operacji. Wiele wskazuje jednak na to, że będzie to któraś z wyspecjalizowanych jednostek ratowniczych.

Wrak, ale brytyjski

Losy ORP „Orzeł” to jedna z największych tajemnic II wojny światowej. Nowoczesny okręt podwodny wszedł w skład polskich sił morskich w 1939 roku. Walczył w obronie polskiego wybrzeża, a potem szukał schronienia w Tallinie. Tam został internowany. Marynarze nie pogodzili się jednak z decyzją Estończyków i zorganizowali ucieczkę. Okręt pozbawiony map i niemal całkowicie ogołocony z uzbrojenia zdołał się przedostać do Wielkiej Brytanii. Przez następne miesiące brał udział w działaniach przeciwko Niemcom. Zaginął latem 1940 roku podczas patrolu na Morzu Północnym. Do dziś nie wiadomo, co się z nim stało ani gdzie spoczywa jego wrak. W poszukiwaniu jednostki wyruszało już kilka ekspedycji. Ostatnią w ubiegłym roku zorganizowała marynarka wojenna. Na Morze Północne poszedł okręt ratowniczy ORP „Lech”. Znajdujący się na jego pokładzie nurkowie zbadali wrak namierzony przez polskich i brytyjskich hydrografów. Mimo mocnych przesłanek okazało się jednak, że to nie ORP „Orzeł”, leczy należący do Wielkiej Brytanii okręt podwodny J6. Zatonął on na skutek omyłkowego ostrzału pod koniec I wojny światowej.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Wikimedia

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze bez testów z WF-u
 
Umowa na Mieczniki podpisana
Desantowanie z transportowego giganta
Stalowy człowiek
Groty dla proobronnych
Rusza PKW Islandia
Afganistan: powrót do domu
Kontyngent do zmiany
Podwodne centrum przyszłości
„Zginęli, bo byli Polakami”
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
NATO ćwiczy w Gruzji
Abrams – czołg niepokonany w walce
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Psy (w) WOT
Course on Diplomacy
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Szczyt NATO już w poniedziałek
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Abrams – czołg z najwyższej półki
Polak najlepszym podoficerem NATO
Lato w wojskowym klimacie
V-2 leci do aliantów
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Afganistan. Czas wracać do domu
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Sukcesy żołnierzy na AFN
Wiosłują dla Emily
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Javelin gwarantuje skuteczność
Kat warszawskiego getta przed sądem
Ankona – bitwa po polsku
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Nowe książeczki wojskowe
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Wilki znów na Mazurach
Nagroda nie tylko od dowódcy
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Co ze sprawdzianem z WF?
Kurs na dyplomację
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Combining Two Worlds
Wisła i Narew w Sejmie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Lufy prosto z Huty
Abramsy dla 1 Brygady
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO