moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamięci zwycięskiego powstania

Przedpremierowy pokaz filmu „Hiszpanka” o pojedynku spirytystów. Wspólne zdjęcie w sepii z Ignacym Paderewskim i powstańcami. Uroczysty koncert w auli poznańskiego uniwersytetu. Dziś mija 96 lat od wybuchu powstania wielkopolskiego.

Jest 26 grudnia 1918 roku. Do ciągle jeszcze niemieckiego Poznania przyjeżdża Ignacy Jan Paderewski. Za chwilę stanie na czele rządu odrodzonej Rzeczypospolitej. Entuzjazm witających go Polaków przeradza się w zbrojne powstanie. Zryw, do którego Wielkopolanie przygotowywali się od dawna.

Dr Abuse atakuje

Tymczasem gdzieś za kulisami tych wydarzeń toczy się niezwykła gra. Pracujący na zlecenie pruskiej armii spirytysta dr Abuse przypuszcza na Paderewskiego mentalny atak. Mistrza może ocalić tylko grupa polskich parapsychologów.

W „Hiszpance” zanurzona w historii opowieść miesza się z fikcją podaną w sensacyjnej oprawie. Sami autorzy filmu mówią o nim „spiritual thriller”. – „Hiszpanka” to takie „Gwiezdne wojny” 1918 roku – przekonuje reżyser Łukasz Barczyk. I wskazując na podobieństwa poszczególnych postaci, dodaje: – Robię ten film, bo opowiada o zwycięstwie umysłu nad emocjami, o zwycięstwie porządku nad chaosem, o prymacie ducha nad materią.


„Hiszpanka” to owoc konkursu, który w 2011 roku ogłosił marszałek Wielkopolski Marek Woźniak. Barczyk miał do dyspozycji budżet sięgający 24 milionów złotych. Jedna czwarta tej kwoty pochodziła z kasy województwa. W filmie zagrają między innymi Jan Frycz (wcielił się w rolę Paderewskiego), Jan Peszek i Crispin Glover, amerykański aktor znany m.in. z „Powrotu do przyszłości”.

Dziś z okazji obchodów 96. rocznicy wybuchu powstania „Hiszpanka” będzie miała zamknięty, przedpremierowy pokaz w Poznaniu. Do kin wejdzie 23 stycznia. Mieszkańcy Wielkopolski będą mieli jednak okazję zobaczyć go już pomiędzy 19 a 21 stycznia. – Dystrybucja biletów będzie prowadzona za pośrednictwem lokalnych mediów – zapowiada Anna Parzyńska-Paschke, rzecznik marszałka Wielkopolski.

Studio fotograficzne na placu

Rocznicowe uroczystości tradycyjnie już rozpoczęły się wczoraj wieczorem od inscenizacji przyjazdu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. Dziś w miejscach ważnych dla powstania złożone zostaną kwiaty. Główne uroczystości odbędą się pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Odprawiona zostanie msza w poznańskiej farze, którą koncelebrował będzie arcybiskup Stanisław Gądecki. W auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” pod kierunkiem Agnieszki Duczmal. W programie koncertu znalazły się utwory Paderewskiego, Kilara, Wieniawskiego oraz Góreckiego.

W godzinach 13–18 na placu Wolności w centrum Poznania stanie też Powstańcze Studio Fotograficzne. – Dzięki znanej z filmu technice GreenScreen wszyscy chętni będą się mogli sfotografować z Paderewskim, powstańcami wielkopolskimi albo na tle samolotu z biało-czerwoną szachownicą, który stacjonował na lotnisku Ławica – wyjaśnia Parzyńska-Paschke. Każdy dostanie  pamiątkową fotografię w  odcieniu sepii.

Jutro uroczystości przeniosą się do Warszawy. Oficjalne delegacje złożą kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz na wojskowych Powązkach pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i Śląskich.

Przygotowani na sukces

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Podczas niespełna dwóch miesięcy Polacy opanowali większą część regionu. Walki zakończyły się podpisaniem rozejmu w Trewirze. Działo się to 16 lutego 1919 roku, a dokument sankcjonował polskie zdobycze terytorialne. Przedstawiciele mocarstw potwierdzili je w czerwcu podpisaniem traktatu wersalskiego.

Powstanie było jednym z nielicznych polskich zrywów niepodległościowych, które zakończyły się sukcesem. – Walki wybuchły w idealnym dla nas momencie – przekonuje dr Marek Rezler, poznański historyk. Niemcy były rozbite wojną i zmagały się z robotniczą rewolucją, w dodatku w ich osłabieniu interes miała Francja. Niezależnie od tego mieszkańcy Wielkopolski doskonale się do walki przygotowali. Według dr. Rezlera wielkopolska droga do wolności stanowi ewenement na skalę kraju. Obejmuje ona trzy pokolenia pracy organicznej połączonej z gotowością do walki zbrojnej w dogodnym momencie, zwycięskie powstanie, wreszcie samodzielne funkcjonowanie regionu do stycznia 1920 roku, kiedy to uprawomocniły się postanowienia z Wersalu.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze


Chorwaci uczą się od polskich pilotów
 
Afganistan: powrót do domu
V-2 leci do aliantów
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Misja, która zmieniła polską armię
Nagroda nie tylko od dowódcy
Desantowanie z transportowego giganta
Rusza PKW Islandia
Course on Diplomacy
Podwodne centrum przyszłości
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Co ze sprawdzianem z WF?
Nowe książeczki wojskowe
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Psy (w) WOT
Kurs na dyplomację
Polak najlepszym podoficerem NATO
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Stalowy człowiek
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Lufy prosto z Huty
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Wisła i Narew w Sejmie
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Plany WB Group
Grot – rozwojowa konstrukcja
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
„Zginęli, bo byli Polakami”
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Abrams – czołg z najwyższej półki
Afganistan. Czas wracać do domu
Kontyngent do zmiany
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Klauzula: ściśle tajne
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Kat warszawskiego getta przed sądem
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Ankona – bitwa po polsku
Combining Two Worlds
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Sukcesy żołnierzy na AFN
Wilki znów na Mazurach
Groty dla proobronnych
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Wiosłują dla Emily
Żołnierze bez testów z WF-u
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Szczyt NATO już w poniedziałek
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO