moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Walka w zasadzce i obrona miasta

Przeciwlotnicze zestawy Hibneryt ZU-23-2 niszczyły nisko lecące śmigłowce i samoloty. Strzały z broni ręcznej, huk 98-milimetrowych moździerzy i świst przeciwpancernych pocisków Spike słychać było w dzień i w nocy. Zakończyły się ćwiczenia 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Po dwóch tygodniach 1700 żołnierzy wraca do jednostek.


Dla 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej nie było to rutynowe szkolenie. W grudniu zmienił się bowiem dowódca brygady, powołano nowego dowódcę jednego z batalionów, zmiany zaszły też na kilku kluczowych stanowiskach w sztabie jednostki. Dlatego gen. bryg. Andrzej Kuśnierek, który stanął na czele „cyfrowej brygady”, chciał w terenie sprawdzić umiejętności swoich pododdziałów.

Ogień z Rosomaków i broni ręcznej

Trzy batalionowe zgrupowania taktyczne ćwiczyły na poligonach: w Żaganiu, Świętoszowie i Wędrzynie. W szkoleniu brało udział ponad 250 jednostek sprzętu oraz pojazdy, m.in. kołowe transportery opancerzone Rosomak, gąsienicowe bojowe wozy piechoty, samobieżne zestawy przeciwlotnicze Hibneryt, armatohaubice Dana, specjalistyczne wozy dowodzenia, łączności i logistyczne.

Najtrudniejsze zadanie mieli dowódcy, którzy kierowali ogniem kompanii i plutonów w dzień i w nocy. – W takich momentach z ostrej amunicji strzela jednocześnie około 100 ludzi z różnych rodzajów broni ręcznej oraz transporterów Rosomak. Tego rodzaju ćwiczenia, szczególnie w nocy, wymagają zachowania najdalej idących środków bezpieczeństwa – mówi ppłk Artur Łagoda, szef szkolenia 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Przez dwa tygodnie na trzech poligonach żołnierze wykonali ponad 150 różnego rodzaju zadań ogniowych, odbyli też kilkadziesiąt zajęć taktycznych i taktyczno-specjalnych. Ćwiczyli w dzień i w nocy.

Ułani w zasadzce

Na poligon w Wędrzynie wyjechali żołnierze 15 Batalionu Ułanów Poznańskich. – Każdy z pododdziałów co najmniej raz musiał przejść ćwiczenia, które trwały całą dobę – mówi ppłk Tomasz Borowczyk, dowódca batalionu.

Ułani niszczyli cele z broni pokładowej KTO Rosomak i gąsienicowych bojowych wozów piechoty, ćwicząc natarcie i obronę. Żołnierze obsługujący PPK Spike strzelali w dzień i w nocy. Kilkadziesiąt pocisków wystrzeliły także moździerze.

Prawdziwy test przeszła 12 kompania piechoty zmotoryzowanej. Żołnierze musieli otworzyć ogień podczas patrolu. Pododdział wpadł bowiem w zasadzkę. Podczas ćwiczenia rolę przeciwnika odegrały specjalne tarcze rozstawione w sektorze ostrzału. Tarcze były zsynchronizowane z urządzeniami, które imitowały strzały do uczestników konwoju. Ułani odparli atak i wydostali się z zasadzki.

Atak na miasto

Podwładni ppłk. Borowczyka ćwiczyli również obronę miasta i atak w terenie zabudowanym. Trenowali pokonywanie terenu, który został skażony środkami chemicznymi. Ćwiczyli też procedury związane z wykryciem na drodze min pułapek. – Podczas ćwiczeń działania przebiegały w bardzo dużym tempie, dlatego dowódcy wydawali krótkie rozkazy za pomocą radiostacji – mówi ppłk Borowczyk.

Dowódcy podkreślają, że ułani wykonali zadania na czwórki i piątki. – Cele szkolenia zostały osiągnięte. Efektywnie wykorzystaliśmy czas spędzony na poligonie – podsumował dwutygodniowe szkolenie gen. bryg. Andrzej Kuśnierek.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1422008940
Ostatnio przeglądam te miasta. Część jest zabezpieczonych ale nie wszystkie. Mur niezakonserwowany zawali się od deszczu. p.s. czas po ruskie truchła wyremontować i zapraszać fachowców na poligon walki w mieście. p.s. plus zaproszenie dla konsultantów " terminator" z lotniska Donieck .. .
4B-26-E9-39

Wyścig zbrojeń nie ustaje
 
Dron z LAW-u
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Na granicy stratosfery
Współpraca i wspólna pamięć
Wybierz się na wojskowe studia
Eto, pies na misje
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
JWK to test siły i motywacji
Ostatnie dni kampanii 1939
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Advantages of Efficient Organization
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Wilk na poligonie
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Szef MON-u w Forcie Sill
Emerytura wypłacana w … karmie
Ciemne strony Facebooka
Legia Akademicka po raz piąty
Time for Miecznik
Żołnierze bez testów z WF-u
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Duch Invictus jest, czas na formę
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Test mobilności 12 Dywizji
Wzmocnione siły na granicy
KFOR: wyższy stopień gotowości
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Afganistan. Czas wracać do domu
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Ogień na alpejskich szczytach
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Course on Diplomacy
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Szef MON odwiedził USA
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Polsko-tureckie obrady
W jedynym słusznym kierunku
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Polityka nie znosi próżni
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Kraby dla podhalańczyków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO