moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister Siemoniak o bezpieczeństwie

Mamy największy kryzys bezpieczeństwa w Europie od zakończenia zimnej wojny, dlatego bezpieczeństwo militarne jest priorytetem rządu – mówił wicepremier Tomasz Siemoniak na konferencji prasowej. Dodał, że w tym roku o 30 procent wzrośnie liczba ćwiczeń wojskowych. A od 2016 roku wydatki na obronność zostaną podniesione do 2 procent PKB.


Film: MON

– Jest coraz mniej perspektyw na pokojowe rozwiązanie kryzysu na Ukrainie – stwierdził Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony narodowej, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Kancelarii Premiera. Jak dodał szef MON, celem Rosji jest zablokowanie europejskiej drogi Ukrainy.

Konsolidacja bezpieczeństwa

Wicepremier przypomniał, że w grudniu rząd przyjął plan wzmocnienia bezpieczeństwa Polski. – Mamy największy kryzys bezpieczeństwa w Europie od zakończenia zimnej wojny i bezpieczeństwo militarne jest priorytetem polskiego rządu – zaznaczył szef MON.

Dlatego przewidziano zwiększenie w tym roku o 30 procent liczby ćwiczeń wojskowych, a od 2016 roku wzrost wydatków na obronność do 2 procent PKB. Jedna czwarta tych środków zostanie przeznaczona na modernizację armii.

Budowaniu bezpieczeństwa służy też współdziałanie z organizacjami proobronnymi. Jak poinformował Tomasz Siemoniak, powołany został pełnomocnik MON ds. współpracy z tymi podmiotami. 20 marca w Warszawie odbędzie się ogólnokrajowa konferencja organizacji proobronnych.


Siemoniak powiedział też, że obywatele zainteresowani działaniami dla obronności państwa będą mogli od 1 marca rejestrować się w WKU i odbyć dobrowolne ćwiczenia wojskowe. – Zwiększamy także liczbę szkolonych rezerwistów. W tym roku planujemy powołać na ćwiczenia 12 tysięcy osób, a od następnych lat po 38 tysięcy – dodał Siemoniak.

Wsparcie Sojuszu

Wicepremier podkreślał również, że kluczem do bezpieczeństwa Polski jest obecność w NATO. – Jedne z najważniejszych decyzji, które zapadły na szczycie w Newport, to zapewnienie ciągłej rotacyjnej obecności sił sojuszniczych na naszym terytorium i tworzenie sił natychmiastowego reagowania – wyliczał.

W przyszłym tygodniu w Brukseli szefowie resortów obrony NATO będą dyskutowali nad wdrażaniem tych postanowień. – Chcemy, aby do kolejnego szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku zaczęły obowiązywać główne ustalenia z Newport dotyczące Polski – stwierdził wicepremier.

Tomasz Siemoniak zapowiedział też kolejne ćwiczenia z sojusznikami. W zeszłym roku na terytorium Polski szkoliło się ok. 7000 żołnierzy z państw sojuszniczych, w tym roku będzie ich blisko 10 tys., m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Kanady i Niemiec.

Pomoc dla Ukrainy

Minister Siemoniak podkreślił, że Polska angażuje się w utrzymanie światowego bezpieczeństwa m.in. biorąc udział w misji Air Policing w krajach bałtyckich, tworząc Wyszehradzką Grupę Bojową, uczestnicząc w misji w Republice Środkowoafrykańskiej i NATO-wskiej misji doradczej „Resolute Support” w Afganistanie.

Jednocześnie dodał, że zależy nam na współpracy wojskowej z Ukrainą. Jednym z elementów jest tworzenie brygady polsko-ukraińsko-litewskiej.

Polska przeznaczyła już 17 mln zł na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Tomasz Siemoniak zaznaczył, że nie ma też przeszkód do sprzedaży broni dla Ukrainy przez polski przemysł.

Rakiety i okręty

Obecny na konferencji wiceminister Czesław Mroczek mówił o planowanych zakupach modernizacyjnych dla armii. – W pierwszym półroczu tego roku zostanie rozstrzygnięte postępowanie na przeciwlotniczy zestaw rakietowy średniego zasięgu oraz dostawę 70 śmigłowców wsparcia bojowego i zabezpieczenia – podał minister Mroczek.

Przypomniał, że resort obrony uruchomił już procedury na dostawę bezzałogowych statków powietrznych, a niedługo rozpocznie się postępowanie na budowę trzech okrętów obrony wybrzeża i trzech okrętów patrolowych. – Dla marynarki wojennej budowany jest też niszczyciel min „Kormoran II” oraz wykonano wodowanie techniczne okrętu patrolowego „Ślązak” – mówił wiceminister.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rajd ku czci saperów
Uwaga, transformacja!
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Serwis K9 w Polsce
Pytania o europejską tarczę
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
I zdobyliśmy!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Na straży nieba
Ameryka daje wsparcie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Po przeprawie ruszyli do walki
Pierwsi na oceanie
Mobilne dowodzenie
Pływacy i maratończycy na medal
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Bohater odtrącony
Polska wiktoria na Monte Cassino
Krwawa noc pośród puszczy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Test współpracy dla bezpieczeństwa
W obronie wschodniej flanki NATO
Armia Andersa w operacji „Honker”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wojskowe Oscary przyznane!
Flota Bayraktarów w komplecie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Abramsy w pętli
Więcej hełmów dla żołnierzy
NATO on Northern Track
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zapraszamy na Festiwal
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO