moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ewa Kopacz: więcej pieniędzy na obronność

Od 2016 roku wzrosną wydatki na wojsko. Rząd przyjął dziś projekt ustawy, zgodnie z którą na obronność będzie przeznaczane nie mniej niż 2 proc. PKB. – Ta decyzja na długie lata zapewni stabilność finansowania armii – podkreśla Tomasz Siemoniak, wicepremier i szef Ministerstwa Obrony Narodowej.


Obecnie wydatki na obronność są na poziomie 1,95 proc. PKB. Od przyszłego roku będą one większe o 0,05 proc. – Dzięki temu już w 2016 roku budżet obronny zostanie zasilony o około 800 mln złotych – podkreśla wicepremier Siemoniak. O potrzebie zwiększenia kwot przeznaczanych na modernizację wojska mówił kilka miesięcy temu prezydent Bronisław Komorowski. Przekonywał, że NATO wymaga, by członkowie Sojuszu utrzymywali wydatki na poziomie około 2 proc. Ale zmiany są konieczne także ze względu na zmienioną sytuację w naszym regionie Europy.

Dlatego rząd zaakceptował dziś przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej projekt zmieniający ustawę o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych. – Zwiększenie poziomu wydatków na obronność oznacza większą możliwość przyjęcia nowoczesnych technologii w armii – mówiła premier Ewa Kopacz po zakończeniu posiedzenia Rady Ministrów.

Eksperci wojskowi dobrze oceniają dzisiejszą decyzję rządu. – Wydaje się, że to wzrost „tylko” o 0,05 proc., ale w praktyce to oznacza, że budżet na modernizację będzie większy o kilkaset milionów złotych. Dzięki takiej sumie można przyspieszyć niektóre programy modernizacyjne albo wprowadzić nowe – zauważa Janusz Onyszkiewicz, były minister obrony.

W poprzednich latach MON miewał problemy z wydaniem całej sumy przeznaczanej w danym roku budżetowym na zakupy dla armii. Jednak wicepremier Siemoniak zapewnia, że takie sytuacje nie mają już miejsca. Nie ma więc obaw, że dodatkowa kwota nie zostanie zagospodarowana. – W 2014 roku na modernizację przeznaczyliśmy 8 mld 300 mln zł i suma ta została wydana w 99,5 proc. To dlatego, że byliśmy zdeterminowani sytuacją międzynarodową i zmniejszeniem bezpieczeństwa w naszej części Europy. Ale także dzięki temu, że opracowaliśmy dobre mechanizmy wydatkowania pieniędzy przeznaczanych na wojsko – tłumaczył wicepremier Siemoniak po posiedzeniu rządu.

Wśród zmian zaproponowanych przez MON znalazł się też zapis, zgodnie z którym co najmniej jedna piąta budżetu obronnego ma być przeznaczana na wydatki majątkowe. Chodzi o zakup broni i nowoczesnego sprzętu, ale także inwestycje we wspólne programy obronne w ramach NATO i UE oraz dotacje na badania naukowe. – To właściwie usankcjonowanie praktyki, która ma już miejsce w MON. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które było przedmiotem zazdrości innych państw członkowskich NATO – ocenia Janusz Onyszkiewicz.

Resort obrony chce także, by znowelizowana ustawa zezwalała na udzielanie zaliczek przy zamówieniach uzbrojenia i sprzętu, do których nie stosuje się prawo zamówień publicznych. Jednak MON chce ograniczyć wysokość zaliczki do maksymalnie 25 proc. wartości zamówienia.

Źródło: KPRM

Podniesienie poziomu wydatków na obronność było jedną z zapowiedzi dotyczących armii, o których mówiła premier Kopacz podczas swojego exposé. Szefowa rządu otworzyła już Centrum Weterana, a w grudniu zdecydowała o zwiększeniu dodatków dla żołnierzy za długoletnią służbę. Rząd przyjął już także zapowiadany w exposé „Plan wzmocnienia bezpieczeństwa państwa”. Dokument ten zawiera kilkadziesiąt przedsięwzięć integrujących działania sił zbrojnych, ministerstwa obrony i innych resortów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa. – To pokazuje, że kwestie najważniejsze dla bezpieczeństwa państwa są realizowane przez panią premier i rząd – podkreślał Tomasz Siemoniak.

Dodał, że w środę odbędzie się – z udziałem przedstawicieli rządu – Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Omówiona zostanie na niej m.in. sytuacja na wschodzie Ukrainy po wejściu w życie rozejmu z separatystami oraz zagrożenia, jakie niesie wojna informacyjna.

Spośród europejskich państw należących do NATO tylko nieliczne przeznaczają na obronność 2 proc. Na wrześniowym szczycie NATO w Newport sojusznicy ustalili, że te państwa, które przeznaczają na obronność mniej, podniosą wydatki na armię do pełnych 2 proc. PKB w ciągu dekady.

Teraz, przyjętym przez rząd projektem ustawy, zajmą się posłowie i senatorowie. Jeśli parlament przyjmie ustawę, dokument zostanie przesłany do podpisu prezydenta.

Pozostałe proponowane regulacje ustawowe:

  • zmiana cyklu programowania rozwoju Sił Zbrojnych RP z okresu 2-letniego na 4-letni i okresu planistycznego z 6-letniego na 10-letni, co oznacza dostosowanie polskich regulacji do zasad planowania obronnego w NATO;
  • dodatkowymi przychodami Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych będą: odszkodowania lub kary umowne otrzymane przez jednostki wojskowe w wyniku nieprawidłowej realizacji umów dotyczących zakupu uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz badań naukowych i prac rozwojowych, zwroty wydatków za udzielone wsparcie obcym wojskom oraz darowizny, spadki i zapisy;
  • uregulowanie katalogu dotacji dla Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (ZIOTP) przez uwzględnienie m.in. możliwości przejściowego finansowania z budżetu państwa zadań Programu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w dziedzinie bezpieczeństwa (jest to niezbędne do zapewniania skutecznej realizacji zadań przez ZIOTP);
  • doprecyzowanie przepisów dotyczących wykonywania specjalistycznych usług wojskowych przez jednostki wojskowe, a w praktyce odejście od zasady, że musi istnieć ścisły związek między charakterem usługi świadczonej przez jednostkę a planem jej szkolenia (oznacza to, że jednostki wojskowe będą mogły funkcjonować bardziej elastycznie, tj. świadczyć usługi cywilom poza szkoleniem, czyli np. zbudować most, oczyścić teren po powodzi – jeśli wymaga tego interes publiczny lub interes Sił Zbrojnych RP); przedstawiono także zasady odpłatności za świadczone usługi;
  • wprowadzenie możliwości udzielania zaliczek na poczet zamówień publicznych udzielanych w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa, wyłączonych spod ustawy o zamówieniach publicznych (oznacza to stworzenie istotnego narzędzia umożliwiającego efektywną realizację zamówień mających priorytetowe znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa).

 

JT, TVP Info

autor zdjęć: Maciej Śmiarowski / KPRM

dodaj komentarz

komentarze

~spec
1424439720
~Katol zalecam prowadzenie polityki realnej a nie zyc sentymentami to co bylo zle kiedys dzis jest mniejszym zlem, mozemy wesprzec ale antybanderowska czesc ukrainy jesli juz, i to bardzo delikatnie, a tzw zachod nam juz pomagal w 1920, w 1939, w 1945 itd
2B-D4-AD-F6
~Katol
1424340720
~spec - My Polacy odwołujemy się do rozsądku , stąd wspieramy Ukrainę .
4B-26-E9-39
~Katol
1424336460
~spec - co minie to obchodzi do kogo się odwołują . Mogą nawet do robin huda . walczą z naszym najdłuższym okupantem i zaborcą .
4B-26-E9-39
~spec
1424334960
pamietajmy, ze Ukraina nie odwoluje sie do Petlury ale do Bandery. Proponuje nie mieszac sie do Ukrainy poki nie bedziemy mieli min bomby atomowej wlasnych czolgow rakiet .... nie wspominajac o "fn-scar tp h" zamiast zalosnego beryla - 15cm/100 m SKANDAL !
2B-D4-AD-F6
~Katol
1424268180
Naturalna zdolność pilotów z Su-22: 1. Umiejętność lotu bez radaru 2. W 2wóch. 3. Umiejętność latania z niskimi prędkościami , bez Fly-by-wire. p.s. reasumując : więcej w głowie niż w komputerze.
4B-26-E9-39
~Katol
1424258640
Co by wykorzystać nawiązanie do su-22 . Piloci Su-22 maja naturalne zdolności do łatwej przesiadki na nowe A-10. Popularna "teza" że A-10 nie może pracować bez wywalczenia przewagi powietrznej konfrontuję się ze stwierdzeniem : " a co można robić bez przewagi powietrznej" w Europie ( nie mówię o Wietnamie) . Dla mnie A-10 jest jak czołg . niby przestarzały ale wygrywa. co do buków, tunguek , pancirów .. A-10 przenosi te same zasobnik WRE co F-15 , -16 ... . Jest szybszy i silniej uzbrojony niż każdy śmigłowiec szturmowy. ( nie poleci z łąki) . Resumując : przy wojnie "pełno skalarnej" Polsce zbędny. Przy wojnie pełzającej ( Ukraina) niezbędny - bo tani w niszczeniu z działka 30 mm + WRE.
4B-26-E9-39
~Katol
1424257620
Po ostatniej lekturze komentarzy w głównych portali społecznościowych mam wrażenia, że to zwykłym obywatelom najbardziej zależy na obronności państwa.
4B-26-E9-39
~Katol
1424253000
~Ułan1981 - mógłbyś podać nazwę radaru z polskich Su-22 ?
4B-26-E9-39
~Ułan1981
1424249340
Poza teoretycznymi 2%PKB dla MON państwo powinno kupować myśliwce z ogólnego budżetu. F-16 zostaną niebawem spłacone. Warto kupić teraz chociaż 32 samoloty przewagi powietrznej lub chociaż 16F-16 dla Świdwina bo SU nie nadają się do NICZEGO. Zasięg radaru bardzo mały i uzbrojenie o małym zasięgu. Na Rosjan to tylko latające trumny o ile wystartują bo różnie bywa nawet na lotach...
C4-BE-C5-33
~Katol
1424248740
.. i to my powinniśmy przekonać Niemcy do dostaw broni dla Ukrainy oraz do tego , by cała Europa ( nie tylko Unia) wspierała finansowo, technologicznie Ukrainę w tym konflikcie. Z RFN chyba będzie łatwiej : http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Niemcy-zmieniaja-polityke-bezpieczenstwa-Rosja-nie-jest-juz-naszym-partnerem,wid,17267109,wiadomosc.html?ticaid=1145d2
4B-26-E9-39
~Arhy
1424192460
Bardzo dobrze ze została podjęta decyzja o wzmocnieniu finansowym armii. Mam nadzieje ze wydana zostanie cala suma 2% PKB Jeżeli będziemy mieli liczna, dobrze uzbrojona i wyszkolona armie to zaczną się z nami liczyć w europie środkowo-wschodniej i na "Szczyt w Mińsku na Białorusi" oprócz Francji i Niemiec pojedzie negocjować również POLSKA.
35-B6-45-C0
~Luke
1424190900
Poland will need more F-16's, drones like RQ-9, new Navy ships, more soldiers, new anti-aircraft and missile shield, more cyber war fare forces as well. They also need to practice relocating equipment like aircraft, people and weapons!
89-B5-6E-3D

Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Krwawa noc pośród puszczy
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Premier odwiedził WZZ Podlasie
NATO on Northern Track
Uwaga, transformacja!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
Na straży nieba
W obronie wschodniej flanki NATO
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Serwis K9 w Polsce
Śladami ojca
Orzeł dla bohaterów
Wojna w świętym mieście, epilog
„Ta ziemia do Polski należy…”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pierwsi na oceanie
Zmiany w dodatkach stażowych
Bohater odtrącony
Armia Andersa w operacji „Honker”
Gry wojenne w szkoleniu
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Pływacy i maratończycy na medal
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Abramsy w pętli
Ameryka daje wsparcie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Wojskowe Oscary przyznane!
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Po przeprawie ruszyli do walki
Flota Bayraktarów w komplecie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rajd ku czci saperów
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pytania o europejską tarczę
Więcej hełmów dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO