moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojna hybrydowa w Drawsku

Na poligonie w Drawsku Pomorskim pododdziały 12 Brygady szkolą się z amerykańskimi żołnierzami. Polacy w ten sposób przygotowują się do dyżuru w ramach Wyszehradzkiej Grupy Bojowej. – Będzie on najważniejszym zadaniem „Błękitnej Brygady” w przyszłym roku – mówi pułkownik Dariusz Górniak, dowódca 12 BZ.

Grupa Bojowa Unii Europejskiej, wystawiana przez Polskę, Czechy, Węgry i Słowację, będzie znacząco różnić się od wcześniejszych zmian. – Do tej pory było tak, że batalion manewrowy, będący trzonem Grupy, wystawiany był przez jedno państwo. W Wyszehradzkiej Grupie Bojowej batalion będzie wielonarodowy i tworzyć go będą kompanie zmotoryzowane z Polski, Słowacji i Węgier – wyjaśnia mjr Piotr Puchała, zastępca dowódcy 1 Batalionu Legionów 12 BZ.

Dlatego priorytetem podczas szkolenia pododdziałów oddelegowanych do dyżuru bojowego Grupy jest ćwiczenie NATO-wskich procedur, zgodnie z którymi ma ona funkcjonować. Szczecińscy żołnierze korzystają z doświadczeń amerykańskich wojskowych z 2 Pułku Kawalerii armii Stanów Zjednoczonych, którzy od połowy stycznia szkolą się na drawskim poligonie. – Z Amerykanami ćwiczyliśmy zagadnienia związane z organizacją obrony batalionu, szturm na obiekt i jego przeszukiwanie, procedury ewakuacji rannych z pola walki z wykorzystaniem amerykańskich śmigłowców, przyjęcie zaopatrzenia drogą lotniczą oraz przerzut pododdziałów rozpoznawczych w rejon działań – mówi kpt. Janusz Błaszczak, rzecznik prasowy szczecińskiej brygady.

Wczoraj polscy i amerykańscy żołnierze ćwiczyli scenariusz rodem z wojny hybrydowej. Polska baza na misji stabilizacyjnej w fikcyjnym kraju została zaatakowana przez terrorystów. Nie był to szczególnie intensywny ani trudny do odparcia szturm. Pluton Rosomaków bardzo szybko poradził sobie z kilkudziesięcioma napastnikami atakującymi od strony łąk. Sytuacja skomplikowała się, gdy nagle z odsieczą terrorystom ruszyła regularna armia sąsiedniego państwa, a konkretnie jej pododdziały zmechanizowane uzbrojone w bojowe wozy piechoty. Ponieważ taki przeciwnik wymagał już nieco „większego” kalibru, do walki włączyła się artyleria. Wykonana siłą całej baterii Dan nawała ogniowa zatrzymała natarcie nieprzyjaciela, umożliwiając wyznaczonym do roli QRF (Quick Reaction Force) plutonom Rosomaków oraz amerykańskich Strykerów wykonanie kontrataku.

Sojuszniczym komponentem bojowym, czyli dwoma plutonami Rosomaków oraz plutonem Strykerów, dowodził kpt. David Engoren, szef jednej z kompanii 2 Pułku Kawalerii. – Wasi żołnierze są świetnie wyszkoleni i bardzo dobrze znają zarówno język angielski, jak i NATO-wskie procedury. Nie było więc najmniejszych problemów podczas wspólnych działań bojowych – podkreślał.

Dziś żołnierze ponownie będą ćwiczyć podobny scenariusz. Zostanie on jednak rozbudowany o zadania inżynieryjne. – Przy użyciu ładunków wydłużonych, tak zwanych rur bangalore, wykonają oni przejścia w zaporach inżynieryjnych nieprzyjaciela, dzięki czemu nasze Rosomaki i ich pluton zmotoryzowany będą mogły kontynuować kontruderzenie skrzydłami – wyjaśnia kpt. Błaszczak.

W ramach operacji „Atlantic Resolve” od półtora roku w Polsce, na Litwie, Łotwie oraz w Estonii szkolą się kilkusetosobowe pododdziały amerykańskiej armii. W Polsce jako pierwsi pojawili się spadochroniarze ze 173 Brygady Powietrznodesantowej, których zmienili pancerniacy z 1 Brygadowej Grupy Bojowej z 1 Dywizji Kawalerii Pancernej. Ich natomiast zastąpili kawalerzyści z 3 Batalionu 2 Pułku Kawalerii armii Stanów Zjednoczonych.

Grupa Bojowa Unii Europejskiej państw Grupy Wyszehradzkiej pełnić będzie dyżur bojowy od 1 stycznia do 30 czerwca 2016 roku. Polska wyznaczyła do niej pododdziały z 12 Brygady Zmechanizowanej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
 
Wiosłują dla Emily
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Afganistan. Czas wracać do domu
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Grot – rozwojowa konstrukcja
Sukcesy żołnierzy na AFN
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Zginęli, bo byli Polakami”
Kat warszawskiego getta przed sądem
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Klauzula: ściśle tajne
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Wisła i Narew w Sejmie
Psy (w) WOT
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Nowe książeczki wojskowe
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Wilki znów na Mazurach
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Abrams – czołg z najwyższej półki
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Polak najlepszym podoficerem NATO
Plany WB Group
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Lufy prosto z Huty
Afganistan: powrót do domu
Kurs na dyplomację
Course on Diplomacy
Misja, która zmieniła polską armię
Co ze sprawdzianem z WF?
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Ankona – bitwa po polsku
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Podwodne centrum przyszłości
Stalowy człowiek
Nagroda nie tylko od dowódcy
Kontyngent do zmiany
Żołnierze bez testów z WF-u
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Rusza PKW Islandia
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Szczyt NATO już w poniedziałek
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Desantowanie z transportowego giganta
Combining Two Worlds
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO