moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czas ćwiczeń

Pod względem liczby ćwiczeń z sojusznikami ubiegły rok był rekordowy – mówił gen. broni pil. Lech Majewski, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. Do Polski przyjechali żołnierze z kilkunastu państw NATO. Odbyło się ponad 100 szkoleń, w tym 24 międzynarodowe. Polscy żołnierze wzięli udział w 35 ćwiczeniach zagranicznych.


Serię międzynarodowych szkoleń rozpoczęli wiosną amerykańscy wojskowi. W ramach Airborne Detachment na poligonie w Drawsku Pomorskim przeszła szkolenie 6 Brygada Powietrznodesantowa razem z amerykańską 173 Brygadą Powietrznodesantową. Do polsko-amerykańskiego ćwiczenia dołączyli także Kanadyjczycy. Żołnierze szkolili się w działaniach typowych dla wojsk powietrznodesantowych.

Jesienią spadochroniarzy na poligonach zastąpili pancerniacy. Do Polski przyjechało kilkuset amerykańskich czołgistów z 1 Dywizji Kawalerii Pancernej z Teksasu. W pole wyjechały czołgi Abrams, transportery Bradley oraz bojowe wozy piechoty z 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Na polskich poligonach byli także Brytyjczycy, głównie z 12 Brygady Pancerno-Zmechanizowanej. Razem z tysiącem pancerniaków z Wielkiej Brytanii na manewry „Black Eagle” do Polski przyjechały czołgi Challenger 2, bojowe wozy piechoty Warrior. W szkoleniu wzięły udział bataliony 10 Brygady Kawalerii Pancernej wyposażone w czołgi Leopard 2A4.

– Rok 2014 pod względem liczby ćwiczeń z sojusznikami jest absolutnie rekordowy. Jednostki wojsk specjalnych nie schodzą z poligonów, od wiosny na poligonach są też nieustannie wojska aeromobilne. Nasi lotnicy trenują także w powietrzu z Amerykanami, Francuzami, Holendrami – mówił w jednym z wywiadów gen. broni pil. Lech Majewski, dowódca generalny RSZ.

Szkolili się m.in. piloci dyżurujący w NATO-wskiej misji Balic Air Policing. Polacy ćwiczyli ze stacjonującymi w Malborku pilotami z Francji i Holandii. Regularnie odbywały się także powietrzne ćwiczenia polskich i amerykańskich pilotów F-16 oraz lotników transportowych. W ramach Aviation Detachment w Polce przebywało w ubiegłym roku ok. 500 żołnierzy amerykańskich.

Do najważniejszych ćwiczeń wojskowych 2014 roku zalicza się także manewry „Noble Sword-14”. Przez trzy tygodnie na poligonach w Polsce i na Litwie szkoliło się 1700 żołnierzy sił specjalnych z 15 państw członkowskich Sojuszu.

Sojusznicy wsparli także manewry „Anakonda-14”. We wrześniu do blisko 12 tysięcy polskich żołnierzy dołączyło kilkuset wojskowych z ośmiu państw sojuszniczych.

W środę, 11 marca, odbędzie się doroczna odprawa kierowniczej kadry MON i wojska. Na spotkaniu w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego honorowym gościem będzie Ursula von der Leyen, minister obrony Niemiec. W październiku ubiegłego roku minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak brał udział w naradzie wojskowej i cywilnej kadry Bundeswehry w Berlinie.

Kierownictwo MON i wojska spotyka się, aby podsumować realizację zadań z ubiegłego roku oraz określić priorytety działania na kolejne lata.

Organizacja odprawy w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego będzie pierwszą próbą przed szczytem NATO w 2016 roku, który odbędzie się w Warszawie.

MKS

autor zdjęć: arch. US Army

dodaj komentarz

komentarze


Afganistan: powrót do domu
 
Nowe książeczki wojskowe
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Co ze sprawdzianem z WF?
Podwodne centrum przyszłości
Ankona – bitwa po polsku
Sukcesy żołnierzy na AFN
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Psy (w) WOT
Wilki znów na Mazurach
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Combining Two Worlds
Stalowy człowiek
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Course on Diplomacy
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Rusza PKW Islandia
Afganistan. Czas wracać do domu
Nagroda nie tylko od dowódcy
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Kat warszawskiego getta przed sądem
„Zginęli, bo byli Polakami”
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kontyngent do zmiany
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Grot – rozwojowa konstrukcja
Desantowanie z transportowego giganta
Plany WB Group
Wiosłują dla Emily
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Misja, która zmieniła polską armię
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Szczyt NATO już w poniedziałek
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Żołnierze bez testów z WF-u
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Abrams – czołg z najwyższej półki
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Lufy prosto z Huty
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Klauzula: ściśle tajne
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Polak najlepszym podoficerem NATO
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Kurs na dyplomację
Wisła i Narew w Sejmie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO