moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Muzeum Katyńskie na 17 września

Na Warszawskiej Cytadeli trwają ostatnie prace przy budowie nowej siedziby Muzeum Katyńskiego. Będzie ono dokumentować sowiecką zbrodnię popełnioną 75 lat temu na 22 tys. Polaków. Muzeum zostanie otwarte 17 września – w rocznicę agresji ZSRR na Polskę.


– Montujemy podłogi. Pod koniec kwietnia rozpoczniemy aranżację wystaw stałych – mówi Dariusz Matlak, zastępca dyrektora Muzeum Wojska Polskiego. Muzeum Katyńskie jest oddziałem tej placówki.

Powstało 22 lata temu w warszawskim Forcie Czerniakowskim, jednak w 2009 roku z powodów organizacyjnych zostało zamknięte. Rok temu podczas zakończenia pierwszego etapu budowy nowej siedziby Tomasz Siemoniak, minister obrony, powiedział: „Otwarcie muzeum to sprawa honoru dla polskiego wojska oraz priorytet dla resortu obrony”.

Las pamięci

Dyrektor Matlak zapewnia, że zgodnie z planem placówka zostanie otwarta 17 września w 76. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Muzeum ma upamiętniać zbrodnię katyńską popełnioną wiosną 1940 roku na 22 tys. Polaków. Będzie można w nim obejrzeć ponad 26 tys. eksponatów, głównie przedmiotów wydobytych z grobów podczas ekshumacji. Na tysiącmetrowej ekspozycji nie zabraknie nowoczesnych multimediów.

Koncepcję architektoniczną budowli opracowali zespół z pracowni Maksa Sp. z o.o. i biuro BGA oraz rzeźbiarz Jerzy Kalina. Muzeum zajmie około trzy hektary na terenie Cytadeli. Jak wylicza Dariusz Matlak, wyremontowano i przeprowadzono już konserwację trzech zaadaptowanych na ten cel zabytkowych budowli: kaponiery, działobitni oraz bramy od strony południowej, zwanej bramą Nowomiejską.

Powstały też schody prowadzące do baterii barkowej, w której znajdą się tablice z nazwiskami pomordowanych Polaków. Na terenie muzeum – od strony Wisły – będzie dzwon, a na głównym placu symboliczny Las Katyński. Inwestycję, kosztującą 87 mln zł, finansuje resort obrony i MWP.

Zmiany na Cytadeli

Budowę rozpoczęto dwa lata temu, a jej pierwszy etap zakończył się we wrześniu ubiegłego roku, w 75. rocznicę napaści Sowietów na Polskę. Prezydent Bronisław Komorowski odsłonił wówczas tablicę z nazwiskami Polaków pomordowanych w Katyniu.


To nie koniec inwestycji na Cytadeli. Mieścić się tu będzie również nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego, które dziś znajduje się przy Alejach Jerozolimskich w jednym ze skrzydeł Muzeum Narodowego. Prace budowlane ruszą w przyszłym roku, a cały kompleks będzie gotowy do 2020 roku.

W środę, 11 marca, odbędzie się doroczna odprawa kierowniczej kadry MON i wojska. Na spotkaniu w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego honorowym gościem będzie Ursula von der Leyen, minister obrony Niemiec. W październiku ubiegłego roku minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak brał udział w naradzie wojskowej i cywilnej kadry Bundeswehry w Berlinie.

Kierownictwo MON i wojska spotyka się, aby podsumować realizację zadań z ubiegłego roku oraz określić priorytety działania na kolejne lata.

Organizacja odprawy w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego będzie pierwszą próbą przed szczytem NATO w 2016 roku, który odbędzie się w Warszawie.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Muzeum Wojska Polskiego

dodaj komentarz

komentarze


Podwodne rozpoznanie i ratunek
 
Kurs na dyplomację
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Rusza PKW Islandia
Abrams – czołg niepokonany w walce
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Stalowy człowiek
Psy (w) WOT
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Żołnierze bez testów z WF-u
Kontyngent do zmiany
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Kat warszawskiego getta przed sądem
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Nowe książeczki wojskowe
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Course on Diplomacy
Wilki znów na Mazurach
Ankona – bitwa po polsku
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Javelin gwarantuje skuteczność
Abramsy dla 1 Brygady
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Groty dla proobronnych
V-2 leci do aliantów
Lato w wojskowym klimacie
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Afganistan. Czas wracać do domu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szczyt NATO już w poniedziałek
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Wiosłują dla Emily
Podwodne centrum przyszłości
Sukcesy żołnierzy na AFN
Wisła i Narew w Sejmie
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Umowa na Mieczniki podpisana
Afganistan: powrót do domu
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Combining Two Worlds
Desantowanie z transportowego giganta
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Nagroda nie tylko od dowódcy
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Lufy prosto z Huty
„Zginęli, bo byli Polakami”
NATO ćwiczy w Gruzji
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Abrams – czołg z najwyższej półki
Co ze sprawdzianem z WF?
Polak najlepszym podoficerem NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO