moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Gronost@j-15”. Gry wojenne

Prawie pół tysiąca żołnierzy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej ćwiczy taktykę i działania bojowe, nie wyjeżdżając w teren. Dowódcy i sztabowcy szkolą się, wykorzystując najnowocześniejszy system symulacji pola walki JCATS. Manewry „Gronost@j” po raz pierwszy zorganizowano na tak dużą skalę.


W grze wojennej, którą prowadzą żołnierze 17 Brygady Zmechanizowanej, wirtualnie bierze udział w sumie 5 tysięcy żołnierzy i około 300 jednostek sprzętu – KTO Rosomak, czołgi Leopard 2A4 i ich nowsze wersje Leopard 2A5.

Podczas ćwiczenia „Gronost@j-15” wojskowi korzystają z cyfrowego systemu symulacji pola walki JCATS (Joint Conflict and Tactical Simulation). Mają m.in. cyfrowe mapy wiernie odwzorowujące zabudowany lub zalesiony teren, ale także strukturę pododdziałów i ich wyposażenie. Wszystko w oparciu o realne parametry. Transportery nie mogą przejechać dłuższej trasy niż ta, na jaką wystarczy im paliwa, nie mogą wystrzelić więcej amunicji niż zabrali ruszając do walki. W symulacji JCATS żołnierz trafiony zostaje wyeliminowany, a pomoc medyczna przybędzie, jeśli w sposób prawidłowy zostanie wezwana.

Test dla dowódców

JCATS pozwala dokładnie sprawdzić wiedzę oficerów na poszczególnych szczeblach dowodzenia. – Ogólny plan zamierzeń przeciwnika jest wpisany do systemu. Ale dowódca brygady może stworzyć nowe sytuacje taktyczne, które będą wymagać od ćwiczących szybkich i zdecydowanych decyzji – mówi ppłk Arkadiusz Mikołajczyk, szef sztabu brygady, zastępca kierownika ćwiczenia.


Kierownik ćwiczenia gen. bryg. Andrzej Kuśnierek, dowódca 17 WBZ, może więc na bieżąco zmieniać scenariusz, utrudniając podwładnym prowadzenie operacji bojowych. W ten sposób sprawdzi, czy dowódcy batalionów i plutonów podejmują trafne decyzje. – Przy ekranie komputera żołnierze bardzo szybko przekonają się, jakie są skutki, gdy dadzą się zaskoczyć, nie mają pełnej wiedzy z jakiejś dziedziny lub gdy coś zlekceważą. Nie ma dotkliwszej nauczki niż komunikat, ile stracili ludzi i sprzętu – mówi ppłk Mikołajczyk.

Por. Dawid Butlak, dowódca kompanii zmotoryzowanej, podobnie jak wielu jego kolegów oficerów woli szkolenia na poligonie. – Jednak zdaję sobie sprawę, że podczas ćwiczeń w polu można nie wychwycić wszystkich błędów. Dodatkowym plusem ćwiczeń wirtualnych jest ich niski koszt w porównaniu z działaniami w terenie – przyznaje porucznik Butlak.

Po raz pierwszy na tak dużą skalę

Ćwiczenie „Gronost@j” po raz pierwszy odbywa się na tak dużą skalę. W szkoleniu w Wędrzynie biorą udział dowództwa i sztaby oraz dowódcy kompanii i plutonów dwóch batalionowych zgrupowań taktycznych. Zorganizowano je na bazie 1 Batalionu Zmotoryzowanego Ziemi Rzeszowskiej i 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich.

Ponadto w ćwiczenie zaangażowani są żołnierze 15 Batalionu Ułanów Poznańskich, 7 Dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej, batalionu dowodzenia strzelców wielkopolskich, kompanii rozpoznawczej ułanów wielkopolskich. Wszystko odbywa się pod kierownictwem dowództwa i sztabu 17WBZ.


Żołnierzy „cyfrowej brygady” wspierają : 1 Kompania Czołgów 1 Batalionu Czołgów 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa wyposażona w Leopardy 2A4 i 1 Kompania Czołgów 1 Batalionu Czołgów 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania z Leopardami 2A5. W ćwiczeniu biorą również udział lotnicy z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, specjaliści z Centralnej Grupy Działań Psychologicznych, informatycy z Centrum Wsparcia Systemów Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych z Białobrzegów oraz CIMIC z Kielc.

„Gronost@j-15” zakończy się 12 marca.

System JCATS może przedstawiać scenariusz działania około 60 tysięcy obiektów jednocześnie: żołnierzy, pojazdów, samolotów, okrętów.  Wizualizuje przebieg działań taktycznych, walk i potyczek prowadzonych według wcześniej podjętych decyzji.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1426029000
Świetnie się bawią jak dzieciaczki przy komputerach. Nic dziwnego ze kraju nie ma kto bronić gdy wszyscy chcą się zabawiać.
E7-AE-BC-E6
~Katol - JnwK
1426012260
Ok . A który gra Zerg'ami ?
4B-26-E9-39

W jedynym słusznym kierunku
 
Jest tylko wspólna wola: bronić się!
Pomnik prawdy o Katyniu
Techniki linowe dla wybranych
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Emerytura wypłacana w … karmie
Czołgi do ataku!
Żołnierze wrócili do Polski
Afganistan. Czas wracać do domu
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Przez sport do wojska!
Oczy specjalsów
Do broni!
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Srebrna strzała na wschodniej flance
Rzetelna informacja w cenie!
Kosmiczne technologie na MSPO
Współpraca i wspólna pamięć
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Ziemia z misji na pamiątkę
MSPO 2021 - serwis specjalny
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
NATO na tropie dezinformacji
Żołnierze bez testów z WF-u
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Srebro dla wytrwałych
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Symulator skoków ze spadochronem
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Misja, w której stawką było życie
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Wybierz się na wojskowe studia
Śladami walk 2 Korpusu
Skok na głęboką wodę
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Szczyt NATO już w poniedziałek
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Course on Diplomacy
W walce na dwa fronty – bez szans
St. sierż. Pelo znów zwycięzcą Połówki Komandosa
Symulator dla kierowców ciężarówek
Srebro sztafety i brąz kajakarek
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Defendery w komplecie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO