moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Lotnicy na tropie okrętu podwodnego

Osiem bomb ćwiczebnych P-50 zrzucili ze śmigłowca Mi-14PŁ lotnicy szkolący się na Bałtyku. Celem był okręt podwodny, a raczej pozycja, na której zgodnie z założeniami miał się on znajdować. Bombardowanie było prowadzone zarówno w dzień, jak i po zapadnięciu ciemności.

Szkolenie odbyło się na poligonie morskim w okolicach Ustki, a wzięli w nim udział wojskowi z Darłowskiej Grupy Lotniczej. Dla czterech z nich ćwiczenie miało wymiar szczególny. Było pierwszym zadaniem, jakie wykonywali w nowej roli. Dwaj drudzy piloci rozpoczęli właśnie przygotowania do objęcia funkcji dowódcy załogi, dwaj nawigatorzy zaś – do udziału w lotach bojowych. Wszystko oczywiście pod okiem instruktora.

Bombardowanie prowadzone było zarówno w dzień, jak i w nocy. Cel stanowił okręt podwodny, a raczej jego hipotetyczna pozycja oznaczona pławami sygnalizacyjnymi. Podczas kilkugodzinnych ćwiczeń załoga zrzuciła osiem bomb ćwiczebnych P-50. Jednak – jak mówi por. nawigator Krystian Gutkowski, oficer taktyczny, który wziął udział w szkoleniu – znacznie ważniejsze od samego bombardowania było przećwiczenie towarzyszących mu procedur. Bo sprawa wcale nie jest prosta, szczególnie z punktu widzenia nawigatora.

Bombami w okręt podwodny

To właśnie na nim spoczywa główny ciężar zadania. – Obsługuje on aparaturę służącą do wykrywania i śledzenia okrętu podwodnego, naprowadza pilota na cel, wydaje komendy dotyczące na przykład prędkości czy wysokości, a potem podejmuje decyzję o zrzuceniu bomby bądź torpedy – wylicza por. Gutkowski. Aby zaatakować okręt, używając bomby, należy zbliżyć się do niego na jak najmniejszą odległość. – Bomba zrzucana jest bezpośrednio nad celem – mówi por. Gutkowski.

Inaczej jest w przypadku torped. – MU-90, z której korzystamy, ma zasięg 25 kilometrów. To nowoczesna i bardzo skuteczna broń, trzeba ją jednak odpowiednio zaprogramować. Jak? Wszystko zależy od sytuacji taktycznej – tłumaczy por. Gutkowski. – Kiedy okręt podwodny wykryjemy i śledzimy sami, zwykle zrzucamy torpedę w stosunkowo niewielkiej od niego odległości. Może się jednak zdarzyć, że korzystamy ze wskazań okrętu, który wykrył przeciwnika, czuje się zagrożony i domaga się szybkiej interwencji. Wówczas torpedę zrzucamy z większej odległości, ale musimy zaprogramować ją tak, by ominęła nasze jednostki i naturalne przeszkody, jak na przykład wyspy czy półwyspy – dodaje por. Gutkowski.

Kolejne szkolenie, podczas którego lotnicy z darłowskiej grupy będą bombardować cele na Bałtyku, zostało zaplanowane na kwiecień. Miesiąc później powinno się odbyć zrzucenie ćwiczebnej torpedy.

Bałtyk – tu trudno wytropić okręt podwodny

Zwalczanie okrętów podwodnych to dla lotników morskich jedno z najbardziej skomplikowanych zadań. – Na Bałtyku jest ono dodatkowo utrudnione ze względu na nietypową charakterystykę hydrologiczną akwenu – zauważa kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Zasolenie, temperatura i ułożenie warstw wody sprawia, że dźwięk rozchodzi się tutaj nie najlepiej. A właśnie w ten sposób lokalizuje się okręt podwodny.

Gdyńska brygada ma siedem śmigłowców Mi-14PŁ. Wszystkie stacjonują w Darłowie. Mogą prowadzić poszukiwania okrętów podwodnych przy pomocy zanurzanej stacji hydroakustycznej, wyrzucanych do morza pław radiohydroakustycznych oraz detektora anomalii magnetycznych. Są przystosowane do przenoszenia torped MU-90 oraz bomb głębinowych PŁAB 250-120. Okręty podwodne mogą też zwalczać cztery śmigłowce pokładowe SH-2G oraz samolot patrolowo-rozpoznawczy Bryza Bis.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Arch. MW

dodaj komentarz

komentarze

~Katol - JnwK
1426583460
Wstawcie AN/AWS-2 RAMICS - na "Morze" bałtyckie idealny. Tanio, szybko i skutecznie. P przezbrojeniu można śmigłowca użyć do innych zadań.
4B-26-E9-39

Chorwaci uczą się od polskich pilotów
 
Plany WB Group
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Groty dla proobronnych
Afganistan. Czas wracać do domu
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wisła i Narew w Sejmie
„Zginęli, bo byli Polakami”
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Desantowanie z transportowego giganta
Abrams – czołg z najwyższej półki
Nowe książeczki wojskowe
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Wiosłują dla Emily
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Lufy prosto z Huty
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kontyngent do zmiany
Szczyt NATO już w poniedziałek
Rusza PKW Islandia
Żołnierze bez testów z WF-u
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Kurs na dyplomację
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Course on Diplomacy
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kat warszawskiego getta przed sądem
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Podwodne centrum przyszłości
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Co ze sprawdzianem z WF?
Afganistan: powrót do domu
V-2 leci do aliantów
Psy (w) WOT
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Sukcesy żołnierzy na AFN
Misja, która zmieniła polską armię
Stalowy człowiek
Nagroda nie tylko od dowódcy
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Combining Two Worlds
Grot – rozwojowa konstrukcja
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Wilki znów na Mazurach
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Klauzula: ściśle tajne
Ankona – bitwa po polsku
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Polak najlepszym podoficerem NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO