moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Leopardy 2A5 strzelają w dzień i w nocy

Wczesny marcowy poranek. Na skraju lasu trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia zadania. Załogi Leopardów 2A5 uzbrajają czołgi – do przedziałów amunicyjnych ładują 120-milimetrową amunicję do armat po 12 sztuk na każdy wóz. Następnie we wnętrzu wież nikną długie taśmy z amunicją 7,62 mm do pokładowych karabinów maszynowych MG.

Dwa miesiące na poligonie

Tak wyglądają ostatnie dni dwumiesięcznego szkolenia poligonowego żołnierzy 1 kompanii 1 Brabanckiego Batalionu Czołgów 34 Brygady Kawalerii Pancernej. Wcześniej dowódcy wozów, działonowi, mechanicy-kierowcy oraz ładowniczy dostali świadectwa uprawniające ich do eksploatacji nowoczesnych maszyn Leopard 2A5. Przez długie tygodnie trwało zgrywanie załóg oraz plutonów. – To były dwa miesiące ciężkiej pracy. Chcieliśmy, aby stworzony od podstaw pododdział stał się spójny, a jego żołnierze potrafili efektywnie współpracować. Jednocześnie żołnierze musieli poznawać Leopardy 2A5, które niedawno otrzymaliśmy. Szczególnie dużo pracy wykonali żołnierze 1 kompanii, która być może weźmie udział w największych w tym roku ćwiczeniach wojsk lądowych „Dragon 15” – mówi ppłk Andrzej Kasperski, dowódca batalionu.

Film: Bogusław Politowski/ portal polska-zbrojna.pl

Ćwiczenia „Dragon” odbędą się we wrześniu na poligonie w Drawsku. Wcześniej kompania musi przejść certyfikację. W maju żołnierzy czekają więc kolejne zajęcia – zgrywające całe kompanie. Wówczas poszczególne plutony będą musiały udowodnić, że są nie tylko dobrze wyszkolone, ale również to, że potrafią dobrze ze sobą współdziałać na polu walki. – Zdolności bojowe kompanii będą oceniane podczas działań taktycznych, a kulminacją będzie kierowanie ogniem całego pododdziału w obronie i natarciu, w dzień i w nocy – mówi kpt. Marcin Wdowiak, dowódca 1 kompanii.

Strzelanie w dzień, strzelanie w nocy

Podczas ostatnich dni trwającego od dwóch miesięcy szkolenia pancerniacy z 1 kompanii prowadzą strzelania w dzień i w nocy, ćwiczą umiejętności prowadzenia rekonesansów, organizowania systemu ognia i obserwacji oraz zajmowania głównych i zapasowych stanowisk ogniowych. Jak wygląda dzień pancerniaków? W marcowy poranek mam okazję obserwować ich na poligonie. Załogi Leopardów 2A5 uzbrajają czołgi – do przedziałów amunicyjnych ładują 120-milimetrową amunicję do armat po 12 sztuk na każdy wóz. Następnie we wnętrzu wież nikną długie taśmy z amunicją 7,62 mm do pokładowych karabinów maszynowych MG. Chwilę później żołnierze 1 kompanii ustawiają się na zbiórce. Dowódca kpt. Marcin Wdowiak omawia zadania. Tematem zajęć będzie kierowanie ogniem plutonów w natarciu, czyli walka z broniącym się przeciwnikiem. Padają komendy. Załogi idą do maszyn.

Przez kilka godzin na placu ćwiczeń taktycznych Joanna żagańskiego poligonu główną rolę grają Leopardy 2A5 i ich załogi. Co chwilę słychać wystrzały armatnie i serie z broni pokładowej. Nacierające maszyny niszczą ukazujące się cele statyczne oraz ruchome. Gdy zajęcia dobiegają końca, załoga parkuje Leopardy na skraju lasu, a czołgiści idą na zbiórkę. Dowódca omawia realizację zadania i wystawia ocenę. Dwa plutony uzyskują oceny bardzo dobre, a jeden – czwórkę z plusem. Na tym jednak nie koniec. Te same zadania pancerniacy będą wykonywać także po zapadnięciu zmroku. Będzie jeszcze trudniej…

Dwumiesięczne szkolenie poligonowe z wykorzystaniem po raz pierwszy czołgów Leopard 2A5 czołgiści z Żagania zakończą 26 marca. Po miesięcznej przerwie przeznaczonej na obsługę sprzętu w maju znów wyjadą na poligon. Efekty drugiego szkolenia zadecydują, czy nowoczesne Leopardy 2A5 wesprą ćwiczące wojska podczas manewrów „Dragon 15”, które odbędą się we wrześniu.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~Katol - JnwK
1426836960
~dzialonowy - Europa naiwnie się rozbraja. Czołg jak czołg . Więcej się nic nie wymyśli. Opancerzona armata. Taki pancernik. Konstrukcja skończona . Systemy klasy ASPRO-A,trochę przedłużyły mu życie.
4B-26-E9-39
~dzialonowy
1426696080
skoro sa takie nowoczesne to dlaczego niemcy nam je sprzedali heheh
6E-FF-00-E3
~Katol - JnwK
1426577640
Starajcie się, bo za 3 lata 2018 kryzysu już nie będzie i praca w cywilu znów stanie się atrakcyjniejsza. niskie ceny ropy - reperują - narodowe budżety i Keynesizm kwitnie pełna gębą.
4B-26-E9-39
~olosz
1426519800
Ciekawe jakie pociski, wszak nie posiadamy pocisków przebijających pancerz o grubości 700 mm.
76-A8-FE-B5

Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
 
Combining Two Worlds
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
„Zginęli, bo byli Polakami”
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Ankona – bitwa po polsku
Grot – rozwojowa konstrukcja
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Abrams – czołg z najwyższej półki
Lufy prosto z Huty
Sukcesy żołnierzy na AFN
Kat warszawskiego getta przed sądem
Podwodne centrum przyszłości
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Psy (w) WOT
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Wiosłują dla Emily
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Rusza PKW Islandia
Żołnierze bez testów z WF-u
Stalowy człowiek
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Klauzula: ściśle tajne
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
V-2 leci do aliantów
Kurs na dyplomację
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Kontyngent do zmiany
Course on Diplomacy
Wilki znów na Mazurach
Co ze sprawdzianem z WF?
Desantowanie z transportowego giganta
Plany WB Group
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Szczyt NATO już w poniedziałek
Afganistan. Czas wracać do domu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Polak najlepszym podoficerem NATO
Nagroda nie tylko od dowódcy
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Afganistan: powrót do domu
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Wisła i Narew w Sejmie
Nowe książeczki wojskowe
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Groty dla proobronnych
Misja, która zmieniła polską armię

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO