moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gepard na poligonie

Półtora tysiąca żołnierzy i kilkaset sztuk sprzętu, w tym Rosomaki, bojowe wozy piechoty, zestawy przeciwlotnicze Hibneryt i przeciwpancerne pociski Spike, jest już w pełnej gotowości na poligonie w Wędrzynie. Przez najbliższych kilka dni żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej będą się szkolić na ćwiczeniu „Gep@rd-15”.

– Stworzyliśmy taktyczne zgrupowanie bojowe. Jest to zbiór połączonych sił wojsk lądowych, którego zasadniczym trzonem jest 15 Batalion Ułanów Poznańskich. To najważniejsze ćwiczenie dla naszej jednostki – mówi jej dowódca ppłk Tomasz Borowczyk.

W składzie zgrupowania są także pododdziały 7 Dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej, 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich, 1 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej, batalionu logistycznego i 5 Kresowego Batalionu Saperów. W sumie w polu szkoli się 1500 żołnierzy. – To obecnie największe zgrupowanie w 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej – mówi ppłk Borowczyk.

Wojskowi mają do dyspozycji m.in. kołowe transportery opancerzone Rosomak w różnych wersjach, bojowe wozy piechoty, samobieżne zestawy przeciwlotnicze Hibneryt i armatohaubice Dana, przeciwpancerne pociski kierowane Spike, śmigłowce Mi-2 i Mi-17 oraz różnego rodzaju wozy dowodzenia, logistyczne i cysterny.

Głównym celem ćwiczenia „Gep@rd-15” jest sprawdzenie zdolności prowadzenia działań bojowych. – Ćwiczenie wiąże się z zadaniami, jakie na ten rok otrzymał od przełożonych 15 Batalion. Jednostka ma działać w odwodzie – mówi ppłk Arkadiusz Mikołajczyk, szef sztabu kierownictwa ćwiczenia.

Z jakimi zadaniami będą musieli się zmierzyć żołnierze? – Zgodnie z założeniami znajdujemy się w konflikcie zbrojnym pomiędzy Wislandią i Barią. Wcześniej wykonaliśmy uderzenie zaczepne i opanowaliśmy jeden z regionów. Teraz przechodzimy do obrony – mówi ppłk Artur Łagoda, szef szkolenia. – Szczegóły scenariusza są jednak utrzymywane w tajemnicy. Tylko w ten sposób kierownictwo ćwiczenia może sprawdzić, czy jednostki oraz ich dowództwo dobrze prowadzą działania – dodaje. Zauważa, że zadania wykonywane na tyłach brygady nie należą do najłatwiejszych. Żołnierze muszą być przygotowani m.in. do walki z desantem przeciwnika, kontrataku, wychodzenia na rubieże ogniowe lub zaporowe. Podczas działań taktycznych ułani będą walczyć z przeciwnikiem w terenie leśnym i zurbanizowanym, wykonają desant śmigłowcowy, przeprowadzą ewakuację medyczną i ewakuację uszkodzonego sprzętu z pola walki. Będą się także przeprawiać wozami przez jezioro.

Pod koniec tygodnia żołnierze sprawdzą swoje umiejętności strzeleckie. – To będzie wisienka na torcie. Odbędzie się kierowanie ogniem kompanii w obronie w dzień i w nocy oraz w natarciu w dzień – dodaje ppłk Borowczyk.

Ćwiczenie 15 Batalionu poprzedzone zostało manewrami komputerowymi „Gronost@j-15”, podczas których sztab 15 Batalionu Ułanów Poznańskich przygotowywał się do planowania, dowodzenia i kontroli batalionowego zgrupowania taktycznego. Po cyfrowej walce żołnierze wyszli w pole. Przez dwa tygodnie doskonalili współpracę w ramach jednego dużego oddziału, by w poniedziałek rano ruszyć do walki.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze

~Katol - JnwK
1427114880
... bo nie idzie przyspieszyć i projektować na 3 zmiany. tz . wziąć nowe podwozie od Kraba i dospawać blachy ( Chobham - wynalazek z 1960) tam gdzie wieża , przód , boki i tył.
4B-26-E9-39
~Katol - JnwK
1427105820
... "już" za 3 lata będzie prototyp .. .
4B-26-E9-39

NATO ćwiczy w Gruzji
 
Kat warszawskiego getta przed sądem
V-2 leci do aliantów
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Stalowy człowiek
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Afganistan. Czas wracać do domu
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Abrams – czołg niepokonany w walce
Nagroda nie tylko od dowódcy
„Zginęli, bo byli Polakami”
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Umowa na Mieczniki podpisana
Nowe książeczki wojskowe
Groty dla proobronnych
Wisła i Narew w Sejmie
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Sukcesy żołnierzy na AFN
Rusza PKW Islandia
Lufy prosto z Huty
Javelin gwarantuje skuteczność
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Abramsy dla 1 Brygady
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Abrams – czołg z najwyższej półki
Kontyngent do zmiany
Afganistan: powrót do domu
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Polak najlepszym podoficerem NATO
Kurs na dyplomację
Psy (w) WOT
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Lato w wojskowym klimacie
Wiosłują dla Emily
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Szczyt NATO już w poniedziałek
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Combining Two Worlds
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Podwodne centrum przyszłości
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Course on Diplomacy
Ankona – bitwa po polsku
Co ze sprawdzianem z WF?
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Żołnierze bez testów z WF-u
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Desantowanie z transportowego giganta
Wilki znów na Mazurach
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Polscy żołnierze polecą na Islandię

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO