moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-kanadyjski trening kawalerzystów

Z pokładu śmigłowca Sokół na dach budynku desantują się żołnierze. Kilkadziesiąt sekund później przystępują do szturmu i dokładnego sprawdzenia terenu. Tak wyglądało jedno z zadań, jakie w Drawsku Pomorskim musieli wykonać polscy i kanadyjscy żołnierze. W ćwiczeniu „Maple Detachment” wzięło udział ponad 120 kawalerzystów z obu państw.


– Moi żołnierze szkolili się z Kanadyjczykami po raz drugi. Po raz pierwszy na poligonie spotkaliśmy się jesienią ubiegłego roku. Teraz w pole wyszły kolejne pododdziały. Efekty wspólnych ćwiczeń naprawdę cieszą – przyznaje ppłk Rafał Lis, dowódca 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej z Leźnicy Wielkiej. – Obie jednostki mają żołnierzy wyszkolonych na podobnym poziomie i z porównywalnym doświadczeniem misyjnym. To idealna szansa, by wymieniać się doświadczeniami i szlifować swoje umiejętności – dodaje podpułkownik.

W dwutygodniowym wspólnym treningu wzięli udział żołnierze 1 Batalionu z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz wojskowi z 3 Królewskiego Pułku Sił Zbrojnych Kanady. – Współpraca z tak profesjonalną jednostką jest dla nas powodem do dumy. Będziemy długo wspominać nawiązane tu przyjaźnie – mówił mjr Jonatan Hubble, dowódca kanadyjskiego pododdziału.

W powietrzu i na ziemi

Kawalerzyści przeszli trening taktyczny. Do dyspozycji mieli dwa śmigłowce Mi-8 i dwa W3W Sokół. Śmigła wykorzystywali przy ćwiczeniach z desantowania. Z pokładu Mi-8 desantowali się z niskiego zawisu lub przyziemienia (po wylądowaniu śmigłowca), a z Sokoła ćwiczyli desant za pomocą tzw. szybkiej liny (zjazd na linie bez użycia sprzętu wspinaczkowego). Ten ostatni sposób wykorzystuje się najczęściej, gdy śmigłowiec nie może wylądować w bezpiecznym miejscu, np. na dachu budynku. – Kanadyjczycy mają bardzo podobne procedury. Podpatrywaliśmy ich technikę, a później prezentowaliśmy swoje umiejętności – mów kpt. Dariusz Dziuba, dowódca 1 szwadronu.


Dodatkowo żołnierze ćwiczyli zasady naprowadzania śmigłowców, sposoby wyboru i przygotowania lądowiska w terenie przygodnym. – W poligonowym budynku, tzw. Mogadiszu, trenowaliśmy także różnego rodzaju techniki szturmu. Ćwiczyliśmy podchodzenie do obiektu, wchodzenie i przeszukiwanie pomieszczeń. Podczas zajęć taktycznych używaliśmy środków pozoracji – dodaje kpt. Dziuba.

Taktyka i ogień

Żołnierze ćwiczyli także techniki ustawienia po desantowaniu. – Jest kilka metod, ale o wyborze decyduje miejsce, gdzie ląduje śmigłowiec, oraz ryzyko ostrzału – mówi dowódca szwadronu.

Kawalerzyści trenowali także kondycję. Maszerowali kilkanaście kilometrów na azymut i orientację z pełnym oporządzeniem i bronią. Przeszli również trening ogniowy. Celność ćwiczyli podczas strzelań sytuacyjnych w składzie plutonu. – Szkolenia międzynarodowe zawsze nas bardzo cieszą. Dla mnie i moich żołnierzy to doskonała okazja do nauki. To także sposobność do przełamywania barier językowych i kulturowych. Jeśli kiedykolwiek przyjdzie nam działać razem, to będziemy pewni swoich umiejętności – podkreśla kpt. Dziuba.

Pododdziały kanadyjskie będą się szkolić w systemie zmianowym z jednostkami 25 Brygady do końca roku. Do wspólnego treningu przygotowują się już kolejni Kanadyjczycy oraz żołnierze 25 Batalionu Dowodzenia. W przyszłym tygodniu żołnierze spotkają się na szkoleniu zwiadowców w Bieszczadach.

MKS

autor zdjęć: st. szer. Jarosław Gołąb

dodaj komentarz

komentarze


Abrams – czołg z najwyższej półki
 
Desantowanie z transportowego giganta
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Wilki znów na Mazurach
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Kurs na dyplomację
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczyt NATO już w poniedziałek
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Sukcesy żołnierzy na AFN
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Course on Diplomacy
Rusza PKW Islandia
Stalowy człowiek
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
V-2 leci do aliantów
Lufy prosto z Huty
Javelin gwarantuje skuteczność
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Nagroda nie tylko od dowódcy
Groty dla proobronnych
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Wiosłują dla Emily
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Afganistan. Czas wracać do domu
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Kontyngent do zmiany
Polak najlepszym podoficerem NATO
„Zginęli, bo byli Polakami”
Wisła i Narew w Sejmie
Abramsy dla 1 Brygady
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Nowe książeczki wojskowe
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Co ze sprawdzianem z WF?
Żołnierze bez testów z WF-u
Afganistan: powrót do domu
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Psy (w) WOT
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Podwodne centrum przyszłości
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Lato w wojskowym klimacie
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Kat warszawskiego getta przed sądem
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Combining Two Worlds
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Ankona – bitwa po polsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO