moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
70 lat temu zdobyto Berlin

Hitler nakazał bronić Berlina do końca, więc jego żołnierze stawiali desperacki opór. Mimo to 2 maja 1945 roku Armia Czerwona i oddziały 1 Armii Wojska Polskiego zdobyły miasto, a Polacy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule. Bitwa o niemiecką stolicę była ostatnią główną ofensywą II wojny w Europie.

– Zetrzyjmy na proch ostatnie bastiony nieprzyjacielskiego oporu! Skończymy z faszystowskimi bestiami w ich własnej norze, wymierzając im jedno celne i ostateczne kopnięcie – zachęcał żołnierzy 1 Frontu Białoruskiego marszałek Gieorgij Żukow 30 kwietnia 1945 roku. Trwały zacięte walki o Berlin.

– Józefowi Stalinowi zależało na zdobyciu stolicy III Rzeszy ze względów propagandowych – tłumaczy Marian Osiński, historyk II wojny. Przywódca ZSRR wyznaczył 16 kwietnia na datę rozpoczęcia natarcia i dał swoim dowódcom dwa tygodnie na zdobycie miasta.

Wzgórza Seelow

Ofensywa Armii Czerwonej ruszyła znad Odry. Atakowały siły 1 Frontu Ukraińskiego, 1 Frontu Białoruskiego marszałka Iwana Koniewa i 2 Frontu Białoruskiego marszałka Konstantego Rokossowskiego. W sumie 2,5 mln żołnierzy wyposażonych w przeszło 6 tys. czołgów oraz 7,5 tys. samolotów.

Naprzeciw nich stała niemiecka Grupa Armii „Wisła” gen. Gottharda Heinriciego i Grupa Armii „Środek" gen. Ferdinanda Schörnera. Były to siły liczące 800 tys. żołnierzy, 1,5 tys. czołgów i 2,2 tys. samolotów. Drogę do Berlina zagradzały radzieckim żołnierzom także silnie ufortyfikowane wzgórza Seelow leżące na zachodnim brzegu Odry około 70 km od Berlina.

Przed świtem 16 kwietnia rozpoczęło się natarcie 1 Frontu Białoruskiego. Radziecka piechota napotkała jednak na wzgórzach zdecydowany opór niemiecki. Walki trwały cztery dni, a życie straciło w nich ponad 30 tys. sowieckich żołnierzy. Wreszcie 19 kwietnia oddziały marszałka Żukowa przedarły się przez niemieckie linie obrony i zaczęły szturm Berlina. – Naród niemiecki musi wygrać tę próbę. Można nas zranić, ale nie zabić, uderzyć do krwi, ale nie powalić – apelował Joseph Goebbels, szef propagandy III Rzeszy.

Natarcie na Reichstagu

– Adolf Hitler nakazał bronić miasta do końca, jednak niemieckie siły dowodzone przez gen. Helmutha Weidlinga były przerzedzone i wyczerpane – mówi Marian Osiński. Przed 1,5 mln czerwonoarmistów Berlina broniło tylko 45 tys. żołnierzy Wehrmachtu i SS oraz siły obrony terytorialnej Volkssturmu i młodzieżowych oddziałów Hitlerjugend.

W szturmie na miasto brało też udział 12 tys. żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego m.in. z 1 Dywizji Piechoty i 2 Pomorskiej Brygady Artylerii Haubic. Radzieckie dowództwo wyznaczyło Polakom centralny, najsilniej umocniony rejon obrony w zachodniej części Tiergarten. Stamtąd nasi żołnierze przebijali się do Reichstagu walcząc w rejonie Politechniki i przy Bramie Brandenburskiej.

Niemcy w ulicznych walkach stawiali desperacki opór. Niszczyli czołgi z pancerfaustów, ostrzeliwali atakujących z okien i dachów. Mimo to 30 kwietnia oddziały sowieckie dotarły do gmachu Reichstagu. Pierwsze dwa ataki załamały się i dopiero wieczorem żołnierze Armii Czerwonej wdarli się do niemieckiego parlamentu i na jego szczycie zawiesili flagę z sierpem i młotem. Jednak opór Niemców nie został jeszcze złamany.

Polski sztandar

Negocjacje dotyczące kapitulacji Niemcy rozpoczęli 1 maja. Dzień wcześniej Hitler popełnił samobójstwo w bunkrze pod miastem. Rano 2 maja berlińska załoga skapitulowała. – Działając w imieniu najwyższego dowództwa niemieckiego, ogłaszamy bezwarunkową kapitulację wszystkich naszych jednostek – głosił komunikat Wehrmachtu.

Tego dnia polscy żołnierze 7 Baterii 1 Pułku Artylerii Lekkiej z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli na pruskiej kolumnie zwycięstwa Siegessäule biało-czerwony sztandar.

W walkach o Berlin radzieckie wojska straciły 110 tys. żołnierzy, w tym 3 tys. z polskich jednostek. Z niemieckiej strony zginęło 125 tys. mieszkańców miasta i 22 tys. żołnierzy.

Pięć dni później Niemcy podpisali kapitulację przed przedstawicielami armii USA i Wspólnoty Brytyjskiej, a 8 maja przed Stalinem. II wojna w Europie dobiegła końca.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: NAC

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze polecą na Islandię
 
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Desantowanie z transportowego giganta
Misja, która zmieniła polską armię
Nagroda nie tylko od dowódcy
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Nowe książeczki wojskowe
Co ze sprawdzianem z WF?
Abrams – czołg z najwyższej półki
Ankona – bitwa po polsku
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Stalowy człowiek
Grot – rozwojowa konstrukcja
Klauzula: ściśle tajne
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Course on Diplomacy
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Plany WB Group
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
V-2 leci do aliantów
Rusza PKW Islandia
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Kontyngent do zmiany
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Wiosłują dla Emily
Afganistan: powrót do domu
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
„Zginęli, bo byli Polakami”
Psy (w) WOT
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Podwodne centrum przyszłości
Polak najlepszym podoficerem NATO
Szczyt NATO już w poniedziałek
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Afganistan. Czas wracać do domu
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Groty dla proobronnych
Sukcesy żołnierzy na AFN
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Combining Two Worlds
Wilki znów na Mazurach
Żołnierze bez testów z WF-u
Lufy prosto z Huty
Kat warszawskiego getta przed sądem
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Kurs na dyplomację
Wisła i Narew w Sejmie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO