moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent Komorowski oddał hołd bohaterom

Mija właśnie 70 lat od zakończenia II wojny, a pamięć tych strasznych dni trwa nadal w naszych sercach i myślach – mówił prezydent Bronisław Komorowski w Warszawie podczas uroczystego capstrzyku zorganizowanego w rocznicę zakończenia II wojny światowej. Główne obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa odbyły się wcześniej na Westerplatte.


– Świat zachodni wyciągnął dobre wnioski ze strasznej lekcji historii, jaką była II wojna światowa i odpowiedział na nią integracją europejską – mówił prezydent Bronisław Komorowski na placu Piłsudskiego w Warszawie.

Prezydent oraz m.in. wicepremier i minister obrony Tomasz Siemoniak wzięli udział w uroczystym wieczornym capstrzyku przed Grobem Nieznanego Żołnierza zorganizowanym w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

W swoim przemówieniu Komorowski przypomniał, że Polakom rok 1945 nie przyniósł wolności, ale trwającą kolejne lata walkę o niezależność. – Dlatego dziś naszą polską odpowiedzią na doświadczenia wojny musi być udział w integrowaniu się wolnego świata, wzmacnianiu Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz naszej siły obronnej – zaznaczył prezydent.


Jak apelował Bronisław Komorowski konieczne jest zbudowanie polskiej wspólnoty wokół jednego celu. – Musi nim być nasza obecność w wolnym świecie zachodu oraz polskie bezpieczeństwo – stwierdził zwierzchnik sił zbrojnych.

Prezydent oddał też hołd wszystkim Polakom, którzy walczyli podczas II wojny. – Żołnierze idący od Lenino, od Monte Cassino, z Normandii czy walczący w lasach i podziemnej armii, wszyscy oni w sercu czuli, że robią to dla Polski – mówił Komorowski.

Capstrzyk i wojskowy koncert

W Warszawie uroczystości upamiętniające rocznicę zakończenia wojny rozpoczęły się rano od złożenia wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza. – Pamiętajmy, kto podczas wojny walczył o demokrację, kto o wolność, a kto o to, by w sposób dowolny móc mordować inne narody – mówił Jan Stanisław Ciechanowski, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Przez cały dzień na placu Piłsudskiego warszawiacy mogli oglądać współczesny i historyczny sprzęt wojskowy. Wieczorem wysłuchali koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i obejrzeli pokaz musztry paradnej orkiestry wojskowej.Natomiast na Krakowskim Przedmieściu Muzeum Historii Polski otworzyło wystawę dotyczącą powojennego przesunięcia granic państwa i związanych z tym migracji.

Wieczorne obchody pod Grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczęło widowisko historyczne „1939–1945 – Wspominamy”, przypominające udział polskich żołnierzy w walkach na frontach II wojny światowej. Uroczystości zakończył pokaz sztucznych ogni i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej WP.

Starzały z pancernika

Natomiast główne obchody rocznicowe odbyły się wczoraj w nocy na Westerplatte. W swoim przemówieniu prezydent przypomniał, że to właśnie tam 1 września 1939 roku armatnie salwy z pancernika Schleswig-Holstein obwieściły początek II wojny. – Tutaj polski żołnierz rozpoczął walkę, którą ramię w ramię z alianckimi sojusznikami toczył do samego końca wojny – mówił Bronisław Komorowski w Gdańsku.


W uroczystościach na Westerplatte uczestniczyli m.in. prezydenci: Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Estonii, Litwy, Rumunii, Ukrainy oraz były prezydent Niemiec Horst Koehler. Do Gdańska przybyli także Ban Ki-moon, sekretarz generalny ONZ oraz Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej.

Zła strona kurtyny

– 70 lat temu zakończenie II wojny nie dla wszystkich było początkiem ery wolności – mówił prezydent Komorowski. Podkreślił, że „historia pozostawiła narody Europy Środkowej i Wschodniej po złej stronie żelaznej kurtyny”.

Zaznaczył jednak, że pragnienie uczestnictwa w wolnej europejskiej rodzinie zwyciężyło. – To właśnie Gdańsk był miejscem narodzin Solidarności, która podważyła pojałtański ład w całej Europie – mówił Bronisław Komorowski.


Część swojego wystąpienia prezydent poświęcił Ukrainie. – Trwająca w tym kraju wojna nie pozwala zapomnieć, że w Europie są jeszcze siły, które przywołują pamięć o najczarniejszych okresach XX-wiecznej historii i operują logiką stref wpływów – stwierdził. Podkreślił jednocześnie, że na takie praktyki nie może być przyzwolenia Europy.

Podczas uroczystości na Westerplatte w imieniu europejskich przywódców został złożony wieniec pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Uczestnicy obchodów zapalili też znicze przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców, by oddać hołd robotnikom zabitym w grudniu 1970 roku.

AD, Kancelaria Prezydenta, MON, TVN, TVP Info

autor zdjęć: G. Romański / DKS MON, mjr Robert Siemaszko / DKS MON, Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~Narti22
1431108480
Kiedy nasza Kompania reprezentacyjna będzie posługiwać się polską bronią tj. MSBS?
28-EA-54-F3

Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
 
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Żołnierze bez testów z WF-u
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wisła i Narew w Sejmie
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Kontyngent do zmiany
Abrams – czołg niepokonany w walce
Co ze sprawdzianem z WF?
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Lufy prosto z Huty
V-2 leci do aliantów
NATO ćwiczy w Gruzji
Polak najlepszym podoficerem NATO
Nagroda nie tylko od dowódcy
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Umowa na Mieczniki podpisana
Stalowy człowiek
Abrams – czołg z najwyższej półki
Groty dla proobronnych
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Psy (w) WOT
Podwodne centrum przyszłości
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Course on Diplomacy
Lato w wojskowym klimacie
Nowe książeczki wojskowe
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Kurs na dyplomację
Wilki znów na Mazurach
Polscy żołnierze polecą na Islandię
„Zginęli, bo byli Polakami”
Javelin gwarantuje skuteczność
Desantowanie z transportowego giganta
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Afganistan: powrót do domu
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Sukcesy żołnierzy na AFN
Rusza PKW Islandia
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Wiosłują dla Emily
Szczyt NATO już w poniedziałek
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Afganistan. Czas wracać do domu
Ankona – bitwa po polsku
Kat warszawskiego getta przed sądem
Abramsy dla 1 Brygady
Combining Two Worlds
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO