moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Historia w leśnych ostępach

Ponad 30 miejsc związanych z wojenną historią Polski znalazło się na Szlaku Orła Białego w Puszczy Augustowskiej. Blisko 80-kilometrowa trasa wiedzie obok mogił powstańców styczniowych, okopów z I i II wojny światowej czy zrekonstruowanej ziemianki partyzantów.


– Szlak Orła Białego ma upamiętnić miejsca ważne dla lokalnej historii, które przez lata zostały zapomniane – mówił podczas otwarcia trasy Tadeusz Wasilewski z Nadleśnictwa Augustów, które jest organizatorem szlaku.

Puszcza Augustowska była miejscem walk w czasach powstania listopadowego, styczniowego oraz I wojny. Tutaj też toczyły się zacięte boje podczas kampanii wrześniowej. Puszcza stała się później schronieniem dla partyzantów Armii Krajowej oraz Żołnierzy Wyklętych. Ostatni z nich, Antoni Kwiedorowicz, zginął w tych lasach 2 października 1954 roku. – W puszczy jest kilkaset miejsc związanych z walkami: pomników, cmentarzy, grobów czy pozostałości okopów – mówi Tomasz Kiełczewski, prezes Stowarzyszenia Poszukiwań Miejsc Walk i Martyrologii oraz Mogił Wojennych „Leśni".

Dwóch miłośników historii i 34 wyjątkowe miejsca

Kiełczewski jest pomysłodawcą i autorem projektu szlaku. Informacje o miejscach wartych upamiętnienia zbiera od lat. Często pochodzą one od starszych mieszkańców i kombatantów. Na tych terenach były też prowadzone badania, których celem było odnalezienie miejsc związanych z historią. – Z pomysłem wytyczenia szlaku łączącego niektóre z tych miejsc zwróciłem się do augustowskiego nadleśnictwa – opowiada Kiełczewski.

Inicjatywa spodobała się nadleśniczemu Tadeuszowi Wasilewskiemu, miłośnikowi historii, który zaangażował się w realizację projektu


W efekcie powstał 80-kilometrowy szlak, który prowadzi do 34 wyjątkowych miejsc. Trasa wiedzie m.in. obok grobu powstańców z 1863 roku, cmentarza z pierwszej wojny czy grobu oficera radzieckiego Iwana Kuleszowa, który poległ w lasach w sierpniu 1944 roku.

Wejść do okopu, zajrzeć do ziemianki

Na Szlaku Orła Białego znalazły się też pomniki upamiętniające powstańców styczniowych z oddziału Józefa Konstantego Ramotowskiego „Wawra” oraz partyzantów AK kpt. Ryszarda Reiffa „Jacka”, którzy zginęli tutaj 4 sierpnia 1943 roku. Turyści odwiedzą również miejsce, gdzie w 1944 roku był warsztat polowy Armii Czerwonej, obejrzą okopy z I i II wojny oraz teren dawnego poligonu. Ćwiczyli na nim żołnierze rosyjscy 104 Pułku Piechoty, wojska niemieckie, a od 1921 roku polski 1 Pułk Ułanów Krechowieckich.

Prawdziwą perełką jest ukryta na wyspie wśród bagien zrekonstruowana ziemianka partyzancka. – Wybudowaliśmy w niej prycze, a w przyszłości dodamy pozostałe wyposażenie, aby zwiedzający poczuli klimat partyzanckiego życia – opowiada Kiełczewski.


Szlak Orła Białego prowadzi też przez miejsca nie związane z walkami, jak Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej, leśne uroczyska czy wieżę widokową. Informacje o kolejnych punktach i ich historii turyści znajdą na 27 tablicach ustawionych po drodze. Umieszczono na nich też skany archiwalnych zdjęć okolicy.

Trasę podzielono na trzy pętle dostosowane do kondycji wędrujących i czasu, jakim dysponują. Najkrótsza trasa, dostępna dla rodzin z dziećmi, liczy 12 km, średnia ma 26 km. Najdłuższa pętla ma 72-kilometry i warto ja pokonać na rowerach.

Wytyczenie trasy kosztowało 700 tys. zł, z czego większość została sfinansowana z funduszy Unii Europejskiej. Szczegółowa mapa trasy znajduje się na stronie: www.szlakorlabialego.pl.

AD

autor zdjęć: Tomasz Kiełczewski

dodaj komentarz

komentarze


Mobilne dowodzenie
 
Przysięga w Limanowej
Wojna w świętym mieście, epilog
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Flota Bayraktarów w komplecie
Cień atomowej zagłady
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
By Polska była bezpieczna
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Podróż po AWACS-ie
Pływacy i maratończycy na medal
Piedimonte – samobójcza misja
Polki pobiegły po srebro!
Wszystkie misje AWACS-a
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
They Will Check The Training Results in Combat
Broń Hitlera w rękach AK
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Grand Quadriga ‘24”
Nie szpital, a instytut
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zawsze gotowi do pomocy
Pokazali bojowego ducha
„Ryś” z laserem
WAM wraca po latach
NATO on Northern Track
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Po śladach polskich bohaterów
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Serwis K9 w Polsce
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
„Pierwsza Drużyna” na start
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO