moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Historia w leśnych ostępach

Ponad 30 miejsc związanych z wojenną historią Polski znalazło się na Szlaku Orła Białego w Puszczy Augustowskiej. Blisko 80-kilometrowa trasa wiedzie obok mogił powstańców styczniowych, okopów z I i II wojny światowej czy zrekonstruowanej ziemianki partyzantów.


– Szlak Orła Białego ma upamiętnić miejsca ważne dla lokalnej historii, które przez lata zostały zapomniane – mówił podczas otwarcia trasy Tadeusz Wasilewski z Nadleśnictwa Augustów, które jest organizatorem szlaku.

Puszcza Augustowska była miejscem walk w czasach powstania listopadowego, styczniowego oraz I wojny. Tutaj też toczyły się zacięte boje podczas kampanii wrześniowej. Puszcza stała się później schronieniem dla partyzantów Armii Krajowej oraz Żołnierzy Wyklętych. Ostatni z nich, Antoni Kwiedorowicz, zginął w tych lasach 2 października 1954 roku. – W puszczy jest kilkaset miejsc związanych z walkami: pomników, cmentarzy, grobów czy pozostałości okopów – mówi Tomasz Kiełczewski, prezes Stowarzyszenia Poszukiwań Miejsc Walk i Martyrologii oraz Mogił Wojennych „Leśni".

Dwóch miłośników historii i 34 wyjątkowe miejsca

Kiełczewski jest pomysłodawcą i autorem projektu szlaku. Informacje o miejscach wartych upamiętnienia zbiera od lat. Często pochodzą one od starszych mieszkańców i kombatantów. Na tych terenach były też prowadzone badania, których celem było odnalezienie miejsc związanych z historią. – Z pomysłem wytyczenia szlaku łączącego niektóre z tych miejsc zwróciłem się do augustowskiego nadleśnictwa – opowiada Kiełczewski.

Inicjatywa spodobała się nadleśniczemu Tadeuszowi Wasilewskiemu, miłośnikowi historii, który zaangażował się w realizację projektu


W efekcie powstał 80-kilometrowy szlak, który prowadzi do 34 wyjątkowych miejsc. Trasa wiedzie m.in. obok grobu powstańców z 1863 roku, cmentarza z pierwszej wojny czy grobu oficera radzieckiego Iwana Kuleszowa, który poległ w lasach w sierpniu 1944 roku.

Wejść do okopu, zajrzeć do ziemianki

Na Szlaku Orła Białego znalazły się też pomniki upamiętniające powstańców styczniowych z oddziału Józefa Konstantego Ramotowskiego „Wawra” oraz partyzantów AK kpt. Ryszarda Reiffa „Jacka”, którzy zginęli tutaj 4 sierpnia 1943 roku. Turyści odwiedzą również miejsce, gdzie w 1944 roku był warsztat polowy Armii Czerwonej, obejrzą okopy z I i II wojny oraz teren dawnego poligonu. Ćwiczyli na nim żołnierze rosyjscy 104 Pułku Piechoty, wojska niemieckie, a od 1921 roku polski 1 Pułk Ułanów Krechowieckich.

Prawdziwą perełką jest ukryta na wyspie wśród bagien zrekonstruowana ziemianka partyzancka. – Wybudowaliśmy w niej prycze, a w przyszłości dodamy pozostałe wyposażenie, aby zwiedzający poczuli klimat partyzanckiego życia – opowiada Kiełczewski.


Szlak Orła Białego prowadzi też przez miejsca nie związane z walkami, jak Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej, leśne uroczyska czy wieżę widokową. Informacje o kolejnych punktach i ich historii turyści znajdą na 27 tablicach ustawionych po drodze. Umieszczono na nich też skany archiwalnych zdjęć okolicy.

Trasę podzielono na trzy pętle dostosowane do kondycji wędrujących i czasu, jakim dysponują. Najkrótsza trasa, dostępna dla rodzin z dziećmi, liczy 12 km, średnia ma 26 km. Najdłuższa pętla ma 72-kilometry i warto ja pokonać na rowerach.

Wytyczenie trasy kosztowało 700 tys. zł, z czego większość została sfinansowana z funduszy Unii Europejskiej. Szczegółowa mapa trasy znajduje się na stronie: www.szlakorlabialego.pl.

AD

autor zdjęć: Tomasz Kiełczewski

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze bez testów z WF-u
 
Javelin gwarantuje skuteczność
Desantowanie z transportowego giganta
Abrams – czołg niepokonany w walce
Podwodne rozpoznanie i ratunek
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Polskie F-16 gotowe na Islandię
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
V-2 leci do aliantów
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Polak najlepszym podoficerem NATO
Wiosłują dla Emily
Ankona – bitwa po polsku
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Wisła i Narew w Sejmie
Podwodne centrum przyszłości
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Lato w wojskowym klimacie
NATO ćwiczy w Gruzji
Nagroda nie tylko od dowódcy
Afganistan: powrót do domu
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Abramsy dla 1 Brygady
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Sukcesy żołnierzy na AFN
Combining Two Worlds
Afganistan. Czas wracać do domu
Rusza PKW Islandia
Kontyngent do zmiany
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Groty dla proobronnych
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Co ze sprawdzianem z WF?
„Zginęli, bo byli Polakami”
Lufy prosto z Huty
Kurs na dyplomację
Stalowy człowiek
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Kat warszawskiego getta przed sądem
Szczyt NATO już w poniedziałek
Abrams – czołg z najwyższej półki
Wilki znów na Mazurach
Course on Diplomacy
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Psy (w) WOT
Nowe książeczki wojskowe
Umowa na Mieczniki podpisana

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO