moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szukają grobów żołnierzy

Członkowie Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej chcą odnaleźć miejsca pochówków żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza. Na terenach obecnej Białorusi i Ukrainy szukają grobów tych, którzy zginęli, strzegąc granic II Rzeczypospolitej oraz polegli podczas II wojny. Takich mogił może być nawet kilkaset.

– Chcemy odnaleźć zapomniane groby żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, zaopiekować się nimi i w ten sposób upamiętnić ich bohaterstwo w obronie naszych granic – mówi Jerzy Rudnicki, prezes Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej z Wrocławia.

Działające od 2009 roku stowarzyszenie zajmuje się upamiętnianiem historii Kresów Rzeczypospolitej. Jego członkowie zbierają fundusze na odnowienie polskich cmentarzy, kościołów i pomników na tamtych terenach oraz porządkują groby rodaków.

Zapomniane mogiły

– Podczas jednej z podróży na Ukrainę odnaleźliśmy dwie zapomniane mogiły żołnierzy KOP w wiosce Lewacze na Wołyniu – opowiada prezes. Spoczywają w nich plut. Juraszek, dowódca strażnicy KOP w Pososzku, oraz plut. Sitarz. Imiona żołnierzy na razie nie zostały ustalone.

Obaj zginęli przed 1938 rokiem, czyli byli ofiarami dywersyjnych działań przygranicznych oddziałów sowieckich. Miejsce pochówku żołnierzy wskazał członkom TMKK Zygmunt Jaworski, były mieszkaniec Lewaczy. – Dzięki kolejnym informacjom od mieszkańców Wołynia odnaleźliśmy trzy następne mogiły i wtedy postanowiliśmy rozpocząć akcję poszukiwania zapomnianych grobów żołnierzy KOP – mówi Rudnicki.

Odchodzący świadkowie

Jak tłumaczy, głównym źródłem informacji są dla nich żyjący jeszcze kresowianie oraz byli żołnierze KOP. Wielu z nich po powojennych akcjach przesiedleńczych zamieszkało na Dolnym Śląsku, Pomorzu Zachodnim, Warmii i Mazurach. – To pokolenie już odchodzi, dlatego trzeba się spieszyć ze zbieraniem informacji – zaznacza Rudnicki.

Wiele opowieści o walkach, poległych żołnierzach KOP i ich grobach można też usłyszeć podczas spotkań z mieszkańcami obecnej Ukrainy czy Białorusi. Pomocni są również księża z parafii rzymskokatolickich na tych terenach. – Będziemy także przeszukiwali archiwa historyczne oraz bierzemy pod uwagę prace ekshumacyjne, choć ich prowadzenie na terenie obcego państwa jest bardzo skomplikowane – mówią członkowie TMKK.

Na pierwszej linii

Jerzy Rudnicki podkreśla, że trudno na razie oszacować, ile takich opuszczonych mogił może się znajdować na terenie byłych Kresów. – Na pewno kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset – spekuluje.

Część z nich to groby żołnierzy Korpusu, którzy polegli w 1939 roku, walcząc z Armią Czerwoną lub podczas działań partyzanckich w czasie okupacji. Inni zginęli w latach międzywojennych, w zasadzkach i potyczkach z przygranicznymi oddziałami sowieckich prowokatorów.

Korpus Ochrony Pogranicza powołano w 1924 roku do ochrony polskiej granicy wschodniej i przeciwdziałania akcjom sowieckich grup dywersyjnych. 1 września 1939 roku formacja liczyła około 20 tys. żołnierzy, którzy m.in. bronili fortów w Węgierskiej Górce oraz bunkrów pod Wizną. Po napaści na Polskę Armii Czerwonej, czyli po 17 września 1939 roku, żołnierze KOP znaleźli się na pierwszej linii frontu. Wielu z nich zginęło w potyczkach z Sowietami lub zostali wzięci do niewoli i pomordowani, m.in. w Katyniu, Charkowie czy Bykowni.

Osoby, które mają informacje dotyczące poległych i pochowanych na Kresach żołnierzy KOP, mogą kontaktować się z TMKK na adres mailowy: kresowianie@o2.pl. Więcej informacji na stronie stowarzyszenia: www.kresowianie.info.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej

dodaj komentarz

komentarze


V-2 leci do aliantów
 
Nagroda nie tylko od dowódcy
Desantowanie z transportowego giganta
Abrams – czołg niepokonany w walce
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Stalowy człowiek
Ankona – bitwa po polsku
Szczyt NATO już w poniedziałek
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Rusza PKW Islandia
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Groty dla proobronnych
Lato w wojskowym klimacie
Javelin gwarantuje skuteczność
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polak najlepszym podoficerem NATO
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Kontyngent do zmiany
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Afganistan. Czas wracać do domu
Combining Two Worlds
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Course on Diplomacy
Nowe książeczki wojskowe
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
NATO ćwiczy w Gruzji
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Lufy prosto z Huty
Kat warszawskiego getta przed sądem
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wiosłują dla Emily
Afganistan: powrót do domu
Co ze sprawdzianem z WF?
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
„Zginęli, bo byli Polakami”
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Abrams – czołg z najwyższej półki
Abramsy dla 1 Brygady
Żołnierze bez testów z WF-u
Psy (w) WOT
Wilki znów na Mazurach
Podwodne centrum przyszłości
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wisła i Narew w Sejmie
Sukcesy żołnierzy na AFN
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Kurs na dyplomację
Umowa na Mieczniki podpisana

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO