moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze szpicy w Polsce

Na pokładzie niemieckich i holenderskich samolotów transportowych C-130 Hercules i C-160 Transall do Polski przylecieli pierwsi żołnierze Szpicy NATO. – W ten sposób rozpoczęliśmy międzynarodowe ćwiczenie „Noble Jump” – mówi ppłk Marek Pietrzak z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.


NATO-wskie samoloty transportowe wylądowały dziś na lotnisku w Babimoście, w województwie lubuskim. Przyleciało nimi kilkudziesięciu żołnierzy 1 Korpusu Niemiecko-Holenderskiego z Münster. Przetransportowali na ćwiczenia pierwszy wojskowy sprzęt. – Siły Sojuszu Północnoatlantyckiego udowadniają, że są przygotowane na każdą kryzysową sytuację. Tym razem pokazują to, przyjeżdżając do Polski. To sygnał, że kraje członkowskie NATO stoją za sobą murem w obronie suwerenności każdego z państw Sojuszu – mówił płk Paul Kolken z 1 Korpusu po wylądowaniu w Polsce.

Wojsko w drodze

– Rozpoczęliśmy pierwszą fazę ćwiczenia „Noble Jump”. Żołnierze, którzy lądowali dziś w Babimoście, to czołówka Szpicy. Ich zadaniem będzie przygotowanie miejsca dla pozostałych wojskowych, którzy wezmą udział w tych międzynarodowych manewrach – relacjonuje ppłk Marek Pietrzak z Dowództwa Generalnego RSZ.

Do końca tygodnia w Babimoście mają jeszcze wylądować z wojskowymi na pokładzie samoloty C-130 Hercules i C-17 Globemaster. Następni żołnierze przyjadą do Polski koleją i samochodami. Jak informuje Dowództwo Generalne, do soboty zameldują się u nas jednostki aeromobilne z Czech i Holandii, piechota i jednostki zmechanizowane z Niemiec oraz Norwegii, siły specjalne z Polski i Litwy, artylerzyści z Polski i Belgii, a także polscy pancerniacy i żandarmi. W ćwiczeniu „Noble Jump” wezmą udział również samoloty i śmigłowce z różnych krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego. W manewrach uczestniczyć będzie ponad 2000 mundurowych. Będą używać kilkuset sztuk pojazdów i uzbrojenia. Manewry podzielone będą na dwie części. Najpierw odbędą się wspólne treningi z procedur dowodzenia, planowanie działań i rekonesanse. Następnie zaplanowano działania taktyczne i strzelanie bojowe. Wojskowi sprawdzą się w różnych zadaniach, m.in. podczas desantu i współpracy z lotnictwem. Dowodzenie wszystkimi jednostkami na czas ćwiczeń przejmuje 1 Korpus Niemiecko-Holenderski.


Ważny sprawdzian

W poniedziałek na poligonach w Żaganiu i Świętoszowie zacznie się praktyczna część „Noble Jump”. Ćwiczenia mają zweryfikować sposób działania Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF), które nazywane są Szpicą NATO. Powstała ona w celu wzmocnienia obrony krajów tworzących Sojusz. Powołano ją w 2014 roku podczas szczytu NATO w Walii.

– Ćwiczenie „Noble Jump” to pierwszy sprawdzian, podczas którego szpica NATO będzie sprawdzona na poligonie maksymalnie zbliżonym do warunków rzeczywistych. Pozwoli to Sojuszowi na ustalenie słabych i mocnych stron Szpicy – mówi ppłk Artur Goławski z Dowództwa Generalnego RSZ.

NATO-wskie manewry zakończą się 19 czerwca. „Noble Jump” to jedno z kilku NATO-wskich ćwiczeń, jakie odbywają się w Polsce pod kryptonimem „Allied Shield”. Żołnierze szkolą się także podczas manewrów „Saber Strike-15” oraz „Baltops”.

MKS

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~Belissarius
1433859480
Może czegoś tu nie rozumiem. Szpica, siły szybkiego reagowania... Przylecieli, teraz tydzień zajmie im przygotowanie do przyjęcia dalszych oddziałów, a tymczasem lis będzie już w ogródku i po powitaniu z gąską. XXI wiek i szybkość jak w średniowieczu? Otto Skorzenny uśmiał by się po pachy...
50-89-34-62

Podwodne rozpoznanie i ratunek
 
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Co ze sprawdzianem z WF?
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Misja, która zmieniła polską armię
Ankona – bitwa po polsku
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Kontyngent do zmiany
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Nowe książeczki wojskowe
Nagroda nie tylko od dowódcy
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Żołnierze bez testów z WF-u
Course on Diplomacy
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Sukcesy żołnierzy na AFN
Wisła i Narew w Sejmie
Kat warszawskiego getta przed sądem
„Zginęli, bo byli Polakami”
Afganistan. Czas wracać do domu
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Stalowy człowiek
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Grot – rozwojowa konstrukcja
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Wiosłują dla Emily
Kurs na dyplomację
Klauzula: ściśle tajne
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Desantowanie z transportowego giganta
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Plany WB Group
Podwodne centrum przyszłości
Abrams – czołg z najwyższej półki
Psy (w) WOT
Lufy prosto z Huty
Szczyt NATO już w poniedziałek
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Afganistan: powrót do domu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wilki znów na Mazurach
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Rusza PKW Islandia
Polak najlepszym podoficerem NATO
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Combining Two Worlds

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO