moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Saber Strike 2015 – siła Sojuszu

Bombardowanie przeprowadzone przez polskie i amerykańskie samoloty F-16, potem nawała ogniowa niemieckich wyrzutni Mars II i armatohaubic PzH 2000 kalibru 155 mm. Na koniec uderzenie duńskich Leopardów 2A5, amerykańskich Abramsów i polskich T-72. NATO podczas ćwiczeń „Saber Strike 2015” pokazuje swoją siłę.Organizatorem ćwiczeń „Saber Strike” jest Dowództwo Amerykańskich Wojsk Lądowych w Europie (USAREUR). Manewry odbywają się od 2010 roku. Do tej pory były prowadzone wyłącznie na terenie państw bałtyckich – Łotwy, Estonii i Litwy. W tym roku Amerykanie zaproponowali, aby szkolenie odbyło się także w Polsce.

Akces do uczestnictwa w części „Saber Strike” organizowanej w Polsce zgłosiły Stany Zjednoczone, Niemcy i Dania. W skład wielonarodowego batalionu, który powstał na czas szkolenia, wchodzą: kompania amerykańskich czołgów Abrams M1 (uzupełniona plutonem moździerzy M-120 kalibru 120 mm), kompania duńskich czołgów Leopard 2A5, kompania polskich bojowych wozów piechoty 1 (wsparta plutonem czołgów T-72) oraz dwie kompanie niemieckich kołowych transporterów opancerzonych Fush/Boxer (uzupełniona plutonem transporterów opancerzonych na podwoziu gąsienicowym Marder).

W rolę pododdziału wsparcia ogniowego wcieliła się bateria niemieckich armatohaubic PzH 2000 kalibru 155 mm, którą uzupełniono o moduł ogniowy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Mars II.

Poza 2 tysiącami żołnierzy z wojsk lądowych w ćwiczeniach bierze udział również polskie i amerykańskie lotnictwo. Co ważne, są to te same samoloty, które uczestniczą w manewrach „Baltops”.


Tło taktyczne ćwiczeń „Saber Strike 2015” jest identyczne jak w przypadku szkolenia realizowanego w ramach operacji „Allied Shield” – użycie wojsk NATO na mocy artykułu 5 „Traktatu Waszyngtońskiego”. Dlatego na drawskim poligonie żołnierze z czterech nacji szlifują wielonarodową operację obronną.

– Na razie poszczególne kompanie przygotowują się do mającego kończyć „Saber Strike 2015” sprawdzianu ogniowego całego wielonarodowego batalionu – mówi płk Piotr Bieniek, zastępca dowódcy 15 Brygady Zmechanizowanej, kierownik ćwiczeń.

Według scenariusza jako pierwsze do akcji wkroczy lotnictwo. Pozycje przeciwnika zaatakują polskie i amerykańskie samoloty F-16 oraz śmigłowce wojsk lądowych armii Stanów Zjednoczonych. Jeśli pogoda pozwoli, na polskim niebie zobaczymy strategiczne amerykańskie bombowe B-52.

Potem zagrzmią działa. – Armatohaubice PzH 2000, wspólnie z wyrzutniami rakietowymi Mars 2 oraz amerykańskimi moździerzami, mają zatrzymać przeciwnika i przygotować pole do działania wojsk pancernych i zmechanizowanych – mówi por. Maximilian Beenisch z zespołu prasowego niemieckiego batalionu artylerii.


Jako ostatnie do boju wkroczą czołgi – polskie T-72, duńskie Leopardy 2A5 oraz amerykańskie Abramsy, wspierane przez polskie BWP-1 oraz niemieckie Boxery i Fushe.

– Niemiecka i amerykańska artyleria, polskie i amerykańskie lotnictwo, siły lądowe z trzech krajów. To będzie klasyczna operacja połączona, podczas której zostanie wykorzystana siła i możliwości wielonarodowych oddziałów NATO – podkreśla kpt. Spencer Garrison z amerykańskiej części zespołu prasowego ćwiczeń.

Sprawdzian ogniowy wielonarodowego batalionu zaplanowano na 19 czerwca.

„Saber Strike 2015” odbywa się na poligonach na Litwie, Łotwie i w Estonii oraz w Polsce. W ćwiczeniach bierze udział około 6 tysięcy żołnierzy z 13 państw NATO. W Polsce najwięcej, bo około 2 tysięcy z USA, Niemiec, Danii i Polski, którzy mają do dyspozycji około 500 sztuk sprzętu. Najliczniejszy kontyngent wystawili Niemcy. Prawie 700 żołnierzy. W Polsce ćwiczeniami dowodzi płk Piotr Bieniek, zastępca dowódcy 15 Brygady Zmechanizowanej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski, kpr. Daniel Chojak

dodaj komentarz

komentarze


Wilki znów na Mazurach
 
Afganistan: powrót do domu
Course on Diplomacy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Lufy prosto z Huty
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Szczyt NATO już w poniedziałek
Sukcesy żołnierzy na AFN
Kontyngent do zmiany
Wisła i Narew w Sejmie
Nowe książeczki wojskowe
Psy (w) WOT
Polak najlepszym podoficerem NATO
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Wiosłują dla Emily
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Plany WB Group
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Abrams – czołg z najwyższej półki
Misja, która zmieniła polską armię
Żołnierze bez testów z WF-u
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Nagroda nie tylko od dowódcy
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Stalowy człowiek
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Rusza PKW Islandia
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Klauzula: ściśle tajne
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Kurs na dyplomację
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Ankona – bitwa po polsku
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Combining Two Worlds
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Desantowanie z transportowego giganta
Podwodne centrum przyszłości
Kat warszawskiego getta przed sądem
Afganistan. Czas wracać do domu
Co ze sprawdzianem z WF?
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Grot – rozwojowa konstrukcja
„Zginęli, bo byli Polakami”
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Pancerniacy ruszają na Łotwę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO