moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polacy ćwiczą z niszczycielami czołgów

Symulowane walki powietrzne to element wspólnego treningu, który prowadzą polscy piloci F-16 i Amerykanie pilotujący samoloty A-10 Thunderbolt. Maszyny z 354 Eskadry Ekspedycyjnej „Bulldogs” od kilkunastu dni stacjonują w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

– W Łasku wylądowało dziewięć samolotów A-10 – mówi kpt. Marek Kwiatek, rzecznik 32 Bazy. Ich wizyta to część operacji „Atlantic Resolve”. Amerykanie zainicjowali ją w odpowiedzi na działania Rosji na Krymie i we wschodniej Ukrainie. Akcentując wojskową obecność we wschodniej Europie, pokazują sojusznikom, że są gotowi realizować zapisy o kolektywnej obronie, które stanowią jeden z fundamentów NATO.

Amerykańscy piloci w Łasku nie biorą udziału w rozplanowanych wcześniej ćwiczeniach. – Korzystamy jednak z ich obecności, by wspólnie trenować różne elementy związane z walką powietrzną – wyjaśnia ppłk Marcin Modrzewski, pilot F-16, dowódca 10 Eskadry Lotnictwa Taktycznego z Łasku.

Polscy lotnicy toczą więc symulowane powietrzne pojedynki zarówno z samolotami A-10, jak i innymi F-16, które są przez Amerykanów naprowadzane. – Podczas ćwiczenia nasi przeciwnicy zamierzają zniszczyć ważne dla nas cele znajdujące się na ziemi, a my usiłujemy im w tym przeszkodzić – opowiada ppłk Modrzewski. Przyznaje on, że trening z A-10 to dla Polaków zupełnie nowe doświadczenie. – Samolotów tego typu nie ma na świecie zbyt wiele, a korzystają z nich tylko Amerykanie – zaznacza ppłk Modrzewski i dodaje, że to maszyny specyficzne.

A-10 Thunderbolt zwane są niszczycielami czołgów. Zostały stworzone przede wszystkim z myślą o misjach CAS, które polegają na udzielaniu wojskom lądowym tak zwanego bliskiego wsparcia lotniczego (z ang. Close Air Support). A-10 mają niszczyć z powietrza cele naziemne, na przykład pojazdy opancerzone czy czołgi. – Sprzyja temu konstrukcja, dzięki której mogą latać z małymi prędkościami, na niewielkich wysokościach. Mają niewielki promień skrętu i są odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia – wyjaśnia ppłk Modrzewski. Na przykład kabina pilota zabezpieczona została tytanowym opancerzeniem. Samolot ma dwa silniki turbowentylatorowe. Uzbrojony jest w działko, może przenosić bomby i uzbrojenie rakietowe. – Aby skutecznie działać, maszynom tego typu potrzeba naprawdę niewiele. Pas startowy, z którego korzystają, nie musi być ani bardzo długi, ani utrzymany w idealnym stanie – zaznacza ppłk Modrzewski.

Poza wspieraniem wojsk na lądzie samoloty A-10 biorą też czasem udział w misjach COMBAT SAR. One z kolei wiążą się z poszukiwaniem i ewakuacją własnych żołnierzy, którzy utknęli na terytorium wroga, na przykład zestrzelonych tam pilotów. – Pilot A-10 w ostatniej fazie operacji utrzymuje kontakt z rozbitkiem i niszczy nieprzyjacielskie siły, które usiłują się do niego zbliżyć – wyjaśnia ppłk Modrzewski.

W czasie swojej służby w amerykańskim lotnictwie A-10 zdążyły się sprawdzić na polu walki. Samoloty brały udział choćby w pierwszej wojnie przeciwko Irakowi. Zniszczyły w sumie tysiąc czołgów, około dwóch tysięcy innego typu pojazdów wojskowych, a także 1200 stanowisk artylerii. Iraccy żołnierze zestrzelili ich tylko pięć. Maszyny tego typu dorobiły się u nich miana „Szepczącej śmierci” albo „Diabelskiego krzyża”.

Amerykańskie A-10 mają stacjonować w Łasku do końca lipca.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Małgorzata Kraków-Okine/ freespotters.com

dodaj komentarz

komentarze

~Wojtekus
1437695880
A-10 powinny cwiczyc z SU-22!!!
2C-A7-FD-2A
~pasjonat lotnictwa
1437584400
od kilku dni latają często nad Opocznem w parach i trójkach,ale naszych szesnastek z Łasku to jeszcze nad Opocznem nigdy nie widziałem :-( A 10 w locie miałem więc okazję widzieć pierwszy raz ,bo jak dotąd to tylko na Air Show Radom na wystawie statycznej
99-52-1F-AA

Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
 
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Polak najlepszym podoficerem NATO
Kurs na dyplomację
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Kontyngent do zmiany
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Grot – rozwojowa konstrukcja
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Afganistan. Czas wracać do domu
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Klauzula: ściśle tajne
Stalowy człowiek
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Afganistan: powrót do domu
Rusza PKW Islandia
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Nagroda nie tylko od dowódcy
V-2 leci do aliantów
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Sukcesy żołnierzy na AFN
„Zginęli, bo byli Polakami”
Wisła i Narew w Sejmie
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Abrams – czołg z najwyższej półki
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Desantowanie z transportowego giganta
Lufy prosto z Huty
Groty dla proobronnych
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Psy (w) WOT
Plany WB Group
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kat warszawskiego getta przed sądem
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Misja, która zmieniła polską armię
Nowe książeczki wojskowe
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Szczyt NATO już w poniedziałek
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Wiosłują dla Emily
Żołnierze bez testów z WF-u
Podwodne centrum przyszłości
Combining Two Worlds
Ankona – bitwa po polsku
Wilki znów na Mazurach
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Co ze sprawdzianem z WF?
Course on Diplomacy
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO