moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Międzynarodowy trening na Ukrainie

Prawie dwa tysiące żołnierzy z 18 państw ćwiczy na ukraińskim poligonie w Jaworowie. W międzynarodowych manewrach „Rapid Trident 2015” uczestniczą także polscy wojskowi. Za wschodnią granicę pojechało m.in. kilkudziesięciu kawalerzystów z Tomaszowa Mazowieckiego.

– Jestem bardzo zadowolony, że mimo wysiłku, jaki dziś ponosi Ukraina, program tych ćwiczeń jest realizowany. To cykliczne ćwiczenie doskonalące współpracę z partnerami NATO – mówił wczoraj wicepremier Tomasz Siemoniak. Szef MON obserwował manewry z ministrami obrony Litwy – Juozasem Olekasem i Ukrainy – gen. broni Stepanem Poltorakiem. Szef polskiego MON podkreślał, że ćwiczenia „Rapid Trident 2015” pokazują, że „jesteśmy jednym z najbliższych partnerów Ukrainy, zwłaszcza w NATO”. – W kalendarzu współpracy NATO z Ukrainą te ćwiczenia są jednym z najważniejszych praktycznych punktów – zauważył.

Tomasz Siemoniak odniósł się także do oskarżeń Rosji, która uznała, że manewry te „zagrażają procesowi pokojowemu na wschodzie Ukrainy”. – To są bardzo niesprawiedliwe oskarżenia, ponieważ mamy do czynienia z ćwiczeniami cyklicznymi, które odbywają się od wielu lat – podkreślał szef MON. Dodał, że są one całkowicie przejrzyste, zgodne z prawem międzynarodowym, a ich celem jest „doskonalenie współpracy z Ukrainą, która jest ważnym partnerem NATO, uczestniczącym w przeszłości w operacjach w Iraku i Afganistanie”.

Na poligonie w obwodzie lwowskim, gdzie znajduje się Międzynarodowe Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa, stawiło się 1800 żołnierzy z 18 państw, w tym członków NATO. Wśród wojskowych jest ponad 800 Ukraińców i 500 Amerykanów. Na Ukrainie szkolą się także Brytyjczycy, Rumuni, Bułgarzy, Gruzini, Łotysze, Estończycy, Serbowie, Hiszpanie, Turcy i Litwini. Polską armię reprezentuje pluton szturmowy, zespół wsparcia, logistycy i ratownicy medyczni z 25 Brygady. W sumie 36 osób.

Każdy pododdział przyjechał do Jaworowa z własnym ekwipunkiem. Polacy zabrali m.in. radiostacje oraz karabinki Beryl, karabiny maszynowe i środki pozoracji. Żołnierze podczas szkoleń będą także korzystać z ukraińskich i amerykańskich samolotów oraz śmigłowców.

– Ćwiczenia rozpoczęły się 20 lipca, a zakończą 1 sierpnia – mówi ppłk Marek Pietrzak z Wydziału Prasowego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. – Poza żołnierzami z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego na Ukrainę wyjechało także sześciu polskich oficerów z polskiej części Wielonarodowej Brygady z Lublina. Dołączyli oni do składu dowództwa ćwiczenia – dodaje.

Podczas manewrów polscy żołnierze skupiają się na zadaniach taktycznych. Doskonalą swe umiejętności, działając na punktach obserwacyjnych i kontrolnych, a także podczas patrolowania, konwojowania transportu, wykrywania ładunków wybuchowych i przeciwdziałania nim. – Szkolenia obejmują także procedury ewakuacji medycznej oraz akcje typu „cordon and serach”. Żołnierze przećwiczą szturm oraz opanowywanie budynków – mówi kpt. Tomasz Pierzak, rzecznik prasowy 25 Brygady. „Cordon and serach” to operacja polegająca na izolacji wybranego obszaru, na ogół zurbanizowanego, i przeszukania go w celu znalezienia sił i środków przeciwnika lub pozyskania informacji. Żołnierze muszą w tym celu działać z zaskoczenia i szybko zrealizować swój cel.

Polscy kawalerzyści w trakcie szkolenia używają amerykańskiego urządzenia treningowego MILES. Otrzymają specjalne czujniki i broń z laserowym promiennikiem działającym podczas strzelania ślepą amunicją. Gdy żołnierz zostanie trafiony, urządzenie wydaje głośny pisk. – Trening w międzynarodowym towarzystwie lepiej przygotowuje nas wszystkich do działań. Możemy wymieniać się doświadczeniami z ludźmi, którzy wielokrotnie służyli na misjach – komentują manewry kawalerzyści.

„Rapid Trident” („Szybki trójząb”) organizowane są w ramach inicjatywy „Partnerstwo dla pokoju” od 2006 roku. Dotyczy ona współpracy militarnej państw członków Sojuszu Północnoatlantyckiego z krajami partnerskimi spoza NATO. W treningach regularnie bierze udział polska armia. Rok temu w Jaworowie szkolili się kawalerzyści z 25 Brygady, a wcześniej spadochroniarze z 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Ministerstwo Obrony Ukrainy, kpr. Milena Musiał, ppor. Paweł Kaczyński

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
 
Misja, która zmieniła polską armię
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Wisła i Narew w Sejmie
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Stalowy człowiek
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Afganistan. Czas wracać do domu
Wiosłują dla Emily
Desantowanie z transportowego giganta
Rusza PKW Islandia
Nowe książeczki wojskowe
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Nagroda nie tylko od dowódcy
Psy (w) WOT
Combining Two Worlds
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Plany WB Group
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Podwodne centrum przyszłości
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Course on Diplomacy
Kontyngent do zmiany
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Afganistan: powrót do domu
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Żołnierze bez testów z WF-u
Co ze sprawdzianem z WF?
Kat warszawskiego getta przed sądem
Ankona – bitwa po polsku
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Abrams – czołg z najwyższej półki
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
„Zginęli, bo byli Polakami”
Polak najlepszym podoficerem NATO
Klauzula: ściśle tajne
Kurs na dyplomację
Sukcesy żołnierzy na AFN
Lufy prosto z Huty
Wilki znów na Mazurach
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Szczyt NATO już w poniedziałek
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Grot – rozwojowa konstrukcja
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO