moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MSPO: Nagrody dla najlepszych

W tym roku nagroda prezydenta RP trafiła do konsorcjum Huty Stalowa Wola i WB Electronics za opracowanie bezzałogowej wieży ZSSW-30. Minister obrony wyróżnił zaś Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych za symulator przeciwlotniczego zestawu rakietowego. Jeden z dziesięciu Defenderów trafił także do Huty Stalowa Wola, która została wyróżniona za Kryla – 155-milimetrową samobieżną haubicę na podwoziu kołowym.


Defendery, bo tak nazywają się nagrody MSPO,  przyznawane są najbardziej innowacyjnym i nowatorskim wyrobom przeznaczonym na potrzeby  wojska. Przyznawane są od 1997 roku.

Od kilku lat w Kielcach wyłaniana jest również Nagroda Specjalna Prezydenta RP. Dostaje ją produkt, który podnosi poziom bezpieczeństwa żołnierzy. W ubiegłym roku otrzymał ją automatyczny sygnalizator skażeń Prometheus zintegrowany z Jaśminem – systemem systemów opracowany przez konsorcjum firm Pimco i Teldat.

Bezzałogowa wieża

W tym roku zwierzchnik Sił Zbrojnych RP zdecydował, że jego nagrodę otrzyma opracowywana przez Hutę Stalowa Wola i WB Electronics bezzałogowa wieża o kryptonimie ZSSW-30.

Dwa lata temu resort obrony zlecił jej zbudowanie wspomnianemu konsorcjum. Umowa przewiduje, że do połowy 2016 roku armia otrzyma do testów dwa prototypowe systemy, a przemysł będzie gotowy do rozpoczęcia ich produkcji seryjnej od 2017 roku. Zgodnie z planem resortu obrony nowa wieża ma trafić na uzbrojenie nie tylko kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, ale również nowych bojowych wozów piechoty.


Film: Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej i WIW

W ubiegłym roku  na Kieleckich targach wystawiono pierwszy prototyp ZSSW-30. W tym roku HSW i WB Electronic pokazały jego ulepszoną wersję. Podobnie jak poprzednik, również najnowszy system uzbrojony jest w armatę Mk44 Bushmaster II kalibru 30 mm, karabin maszynowy UKM-2000C kalibru 7,62 mm oraz dwa pociski przeciwpancerne ppk Spike LR. To co się zmieniło, to urządzenia optoelektroniczne i systemy ochrony.

Pierwszy prototyp wyposażony był w stabilizowane przyrządy obserwacyjno-celownicze dowódcy i działonowego firmy Selex ES. Drugi prototyp posiada zaś system optoelektroniczny GOC-1 Nike dostarczony przez polską firmę – PCO.

Piotr Ladowski, który kieruje w HSW pracami nad bezzałogową wieżą podkreśla, że ZSSW-30 jest w końcowej fazie testów i badań. – W przyszłym miesiącu przeprowadzimy ostatni z kluczowych sprawdzianów, czyli bojowe strzelania z pocisków przeciwpancernych Spike. Po nich właściwie będziemy mogli przekazać wieże wojsku – wyjaśnia.

Sprzęt dla przeciwlotników

W ubiegłym roku nagrodę Ministra Obrony Narodowej otrzymała Fabryka Broni „Łucznik" oraz Wojskowa Akademia Techniczna za Modułowy System Broni Strzeleckiej (MSBS) kalibru  5,56 mm w wersji standardowej i reprezentacyjnej.  W tym roku szef resortu obrony swoim laurem nagrodził Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych za „Symulator proceduralno-diagnostyczny przeciwlotniczego zestawu rakietowego w technologii wirtualnej, z elementami poszerzonej rzeczywistości”.


Symulator w przyszłym roku ma trafić do Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. – W Polskiej armii nie ma systemu, który w takim stopniu umożliwiałby szkolenie obsług technicznych przeciwlotniczych zestawów rakietowych. Możemy w nim zasymulować wszystkie usterki i awarie z jakimi mogą zetknąć się żołnierze – mówi profesor Andrzej Żyluk, zastępca dyrektora ITWL ds. naukowych.

Zbudowane przez inżynierów z ITWL urządzenie umożliwia symulowanie uszkodzeń i awarii występujących w używanych przez naszą armię systemach NEWA. Prof. Żyluk podkreśla jednak, że symulator ma na tyle otwartą architekturę, że może wcielić się „w rolę” dowolnego zestawu rakietowego. – Możemy zaprogramować każdy system przeciwlotniczy. To co jest w danych systemach rakietowych, radary, łączność, system dowodzenia, będzie odwzorowywane w skali jeden do jednego na naszych ekranach – wyjaśnia profesor. Dodaje, że z symulatora mogą korzystać nie tylko żołnierze z obsług technicznych. W jego ocenie to idealne urządzenie również dla obsług bojowych, które mogą się na nim uczyć  zachowań w razie pojawienia się problemów technicznych.

Defender dla „boga wojny"

Poza nagrodą prezydenta i wyróżnieniem ministra obrony narodowej, najważniejszymi nagrodami przyznawanymi na MSPO są Defendery. Komisja konkursowa, którą tworzą wojskowi, przedstawiciele ministerstw: Obrony Narodowej, Spraw Zagranicznych, Gospodarki, a także Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nagradza statuetką rycerza dziesięć produktów obronnych.

W tym roku jednego z Defenderów otrzymała Huta Stalowa Wola. Spółka należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej została wyróżniona za Kryla, czyli 155 milimetrową samobieżną haubicę na podwoziu kołowym.


Działo, które powstaje w ramach programu badawczo-rozwojowego zleconego Hucie przez Ministerstwo Obrony Narodowej, będzie dysponowało zasięgiem około 40 kilometrów i szybkostrzelnością około 5 strzałów na minutę. Część artyleryjska Kryla została zaprojektowana w oparciu o technologię izraelskiego systemu artyleryjskiego ATMOS ponieważ HSW kupiła od firmy Elbit technologię i know-how. W Polsce będą produkowane wszystkie kluczowe podzespoły ogniowe haubicy. Podobnie stanie się z elektroniką i systemami dowodzenia oraz kierowania ogniem. Tutaj nie ma mowy o transferze technologii – system opracuje i dostarczy krajowa firma WB Electronics.

Kryl jest w końcowej fazie badań. – Kilka tygodni temu przeprowadziliśmy kluczowe dla projektu strzelania bojowe. Wypadły one bardzo dobrze, a zaprojektowane przez nas podwozie Jelcza, doskonale radziło sobie z ogromnymi przeciążeniami jakie występują podczas prowadzenia ognia – podkreśla Kornel Dymowski, kierujący w HSW projektem Kryla.

Przedstawiciele HSW zapowiadają, że jeśli tempo prac zostanie utrzymane, to Kryl trafi do wojskowych badań już w przyszłym roku, rok wcześniej niż zakłada umowa z NCBiR.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~ciekawy
1450382580
Jak wygląda praca nad wozem bojowym CONCEPT PL-01
A4-BD-DF-5C
~Katol
1442299920
Kris - armia to nie H&M . Powinieneś sie zapytać czy jak ta wieża wybuchnie to te śruby nie zabiją pół plutonu. ? Czy wieża może strzelać lepiej o starej która przy minimalnym przechyle lub wzniesieniu gubi cel . środek musi być "psychologiczny" * * "psychologia" nauka oparta na sfałszowanych badaniach . http://www.theatlantic.com/science/archive/2015/08/psychology-studies-reliability-reproducability-nosek/402466/
71-0B-8B-3F
~Kris
1441819440
Ludzie kto projektował kabinę do tego Kryla , koszmar , wzornictwo wczesny Stalin , nawet Rosjanie nie produkują już pojazdów wyciosanych toporem z pnia , wystarczy spojrzeć na nowe Kamazy czy Bazy . Sprzęt musi oczywiście walczyć ale musi też dać poczucie nowoczesności , aspekt psychologiczny nie mówiąc już o ewentualnym eksporcie bo to w tym przypadku jest nierealne , porażka .
99-90-4E-EA

Ciemne strony Facebooka
 
Dron dla hydrografów
Wilk na poligonie
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Advantages of Efficient Organization
Wzmocnione siły na granicy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Ogień na alpejskich szczytach
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Żołnierze bez testów z WF-u
Polsko-tureckie obrady
Polityka nie znosi próżni
Szef MON-u w Forcie Sill
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Współpraca i wspólna pamięć
Time for Miecznik
Eto, pies na misje
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Afganistan. Czas wracać do domu
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Star Army
Course on Diplomacy
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
„Ramstein Alloy” nad Litwą
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
JWK to test siły i motywacji
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Duch Invictus jest, czas na formę
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Kobiety a pokój
Czy będą podwyżki?
Legia Akademicka po raz piąty
Szef MON odwiedził USA
Test mobilności 12 Dywizji
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Dron z LAW-u
Kraby dla podhalańczyków
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Emerytura wypłacana w … karmie
Wybierz się na wojskowe studia
KFOR: wyższy stopień gotowości
W jedynym słusznym kierunku
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO