moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO ćwiczy na Ukrainie operacje antykryzysowe

Te ćwiczenia są wyrazem wsparcia NATO dla Ukrainy oraz naszej wzajemnej współpracy – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu na poligonie pod Lwowem. Wczoraj rozpoczęły się tu międzynarodowe manewry antykryzysowe i ratownicze. Bierze w nich udział ponad 1000 osób z 28 państw NATO i krajów partnerskich, wśród nich kilkunastoosobowa ekipa polskiej straży pożarnej.


– W NATO czekamy, aż Ukraina przeprowadzi potrzebne reformy, także w armii i podejmie decyzję, czy chce rozpocząć drogę do członkostwa – mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO otwierając międzynarodowe ćwiczenia z zarządzania kryzysowego „Ukraina 2015".

Stoltenberg podkreślał, że NATO wspiera Kijów we wprowadzeniu reform i profesjonalizacji armii. – Zwłaszcza teraz, gdy działania Rosji na wschodnich terenach Ukrainy naruszają nie tylko integralność jej terytorium, ale zagrażają też bezpieczeństwu Europy – mówił szef Sojuszu. Uczestniczący w inauguracji ćwiczeń prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podkreślał, że manewry pod Lwowem, w których bierze udział 28 państw są międzynarodową demonstracją solidarności.

Ćwiczenia na poligonie w Jaworowie zorganizowała ukraińska Państwowa Służba Ratownicza (State Emergency Service of Ukraine – SESU) oraz Euroatlantycki Ośrodek Koordynacji Reagowania w Przypadku Katastrof (z ang. EADRCC) przy Kwaterze Głównej NATO.

Polskie laboratorium

Manewry nie mają charakteru militarnego, lecz są poświęcone działaniom antykryzysowym i ratowaniu ludzi podczas katastrof. Bierze w nich udział ponad 1000 osób, m.in. Ukrainy, USA, Polski, Węgier, Norwegii, Rumunii, Gruzji, Jordanii czy Hiszpanii. – Większość to cywilne grupy ratownicze, choć są też oddziały rezerwistów z USA czy hiszpańscy wojskowi z psami ratowniczymi, w sumie 50 osób z armii – mówi Guenter Bretschneider, szef EADRCC.

Polskę reprezentuje 11-osobowy zespół CBRN (Chemical-Biological-Radiological-Nuclear). – To specjalistyczna grupa z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Warszawy przeznaczona do działań w razie skażenia środkami chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi i nuklearnymi – wyjaśnia młodszy brygadier Michał Langner z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Polacy przyjechali na Ukrainę z mobilnym laboratorium chemicznym. – Będą w nim przeprowadzane analizy skażeń – dodaje młodszy brygadier Marcin Kędra z KGPSP.

Wybuch gazu

Scenariusz manewrów zakłada wybuch gazu w kopalni siarki niedaleko Jaworowa. W katastrofie ranni są górnicy, a 50 osób zostaje uwięziona pod ziemią. Silne wstrząsy sejsmiczne niszczą zakłady chemiczne, linie energetyczne, gazociągi i powodują wypadki drogowe. Co więcej w jednym z samochodów ratownicy znajdują możliwe źródło promieniowania radioaktywnego.

Nowością podczas ćwiczeń będzie testowanie „systemu telemedycyny”. – Dzięki satelitarnemu połączeniu ze specjalistami w szpitalach w USA, Finlandii i Rumunii, medycy biorący udział w akcji ratowniczej będą mogli konsultować z nimi trudniejsze przypadki – wyjaśnia Bretschneider.

Cel: poprawić współpracę

Celem trwających tydzień ćwiczeń jest poprawa współpracy NATO i krajów partnerskich podczas operacji reagowania kryzysowego. – Jednocześnie sprawdzimy mechanizmy zarządzania międzynarodową pomocą ratowniczą i wzmocnimy zdolności Ukrainy do przyjęcia na siebie roli państwa-gospodarza – mówi szef EADRCC. Tego typu ćwiczenia organizowane są przez EADRCC od 2000 roku, ostatnie odbyły się trzy lata temu w Gruzji. Ukraina jest ich gospodarzem po raz trzeci.

Podczas swojej dwudniowej wizyty na Ukrainie Stoltenberg będzie rozmawiał z prezydentem Poroszenko, premierem Arsenijem Jaceniukiem i Wołodymyrem Hrojsmanem, przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy.

Sekretarz NATO weźmie też udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy oraz podpisze dokument ustanawiający ukraińską reprezentację w Sojuszu. To pierwsza wizyta Stoltenberga na Ukrainie.

Anna Dąbrowska ze Lwowa

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Rusza PKW Islandia
 
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Psy (w) WOT
Polak najlepszym podoficerem NATO
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Kontyngent do zmiany
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
„Zginęli, bo byli Polakami”
Klauzula: ściśle tajne
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Plany WB Group
Żołnierze bez testów z WF-u
Misja, która zmieniła polską armię
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Podwodne centrum przyszłości
Afganistan: powrót do domu
Abrams – czołg z najwyższej półki
Sukcesy żołnierzy na AFN
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Szczyt NATO już w poniedziałek
Ankona – bitwa po polsku
Groty dla proobronnych
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Combining Two Worlds
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Grot – rozwojowa konstrukcja
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Wisła i Narew w Sejmie
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Co ze sprawdzianem z WF?
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Nagroda nie tylko od dowódcy
Stalowy człowiek
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Lufy prosto z Huty
Afganistan. Czas wracać do domu
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
V-2 leci do aliantów
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Kat warszawskiego getta przed sądem
Kurs na dyplomację
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Wiosłują dla Emily
Wilki znów na Mazurach
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Desantowanie z transportowego giganta
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Nowe książeczki wojskowe
Course on Diplomacy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
„Krwawa niedziela” na Wołyniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO