moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nurkowie szkolą się na Islandii

Jedenastu nurków minerów z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża poleciało na Islandię, by wziąć udział w ćwiczeniach „Northern Challenge 2015”. Przez tydzień będą trenować unieszkodliwianie improwizowanych urządzeń wybuchowych, które „terroryści” rozmieścili w porcie. Szkolenie zorganizowała islandzka Straż Przybrzeżna.

„Northern Challenge” to jedno z największych w Europie ćwiczeń saperów i nurków, którzy specjalizują się w zwalczaniu min. Od kilkunastu lat przyjeżdżają oni do bazy w Keflavik, by trenować unieszkodliwianie improwizowanych urządzeń wybuchowych. Scenariusz przedsięwzięcia zakłada, że podłożyli je terroryści, którym zależy na destabilizacji państwa.

Uwaga, miny w porcie

Tym razem na Islandii przez tydzień będą ćwiczyć żołnierze z 12 państw NATO. Wśród nich po raz pierwszy znaleźli się nurkowie minerzy z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Reprezentują oni zarówno 12 Dywizjon Trałowców ze Świnoujścia, jak i 13 Dywizjon Trałowców w Gdyni. – W sumie jest nas tutaj jedenastu. Będziemy operowali w międzynarodowych zespołach. Teren naszego działania to miejscowy port – opowiada kpt. mar. Adam Pociecha, który podczas ćwiczeń dowodzi polskimi nurkami. Minerzy skupią się między innymi na poszukiwaniu i niszczeniu ładunków przymocowanych do kadłubów jednostek.

O improwizowanych urządzeniach wybuchowych (ang. IED) mówi się w Polsce najczęściej w kontekście doświadczeń żołnierzy z misji w Afganistanie. – Jednak nasi nurkowie minerzy również uczestniczą w szkoleniach na ten temat – przyznaje kmdr por. Piotr Sikora, dowódca 13 Dywizjonu Trałowców. Dodaje, że Polacy dysponują też sprzętem, który może być pomocny w unieszkodliwianiu ładunków podłożonych na lądzie czy pokładzie okrętu. – Na Islandię nurkowie zabrali nawet specjalistycznego robota oraz kombinezon EOD-9. Co prawda na co dzień ich zadania są zupełnie inne, ale muszą być przygotowani na każdą ewentualność – mówi kmdr por. Sikora.

Terror na morzu

Marynarze od lat uczą się, jak przeciwdziałać tak zwanym zagrożeniom asymetrycznym. Na morzu wiążą się one przede wszystkim z atakiem szybkich łodzi motorowych. Terroryści potrafią zaatakować również w porcie, o czym 15 lat temu przekonali się Amerykanie. Wówczas to wypełniona materiałami wybuchowymi motorówka uderzyła w zacumowany w Jemenie niszczyciel USS „Cole”. Zginęło 17 marynarzy, a 39 zostało rannych. Od tej pory każdej wizycie amerykańskiego okrętu w obcym porcie towarzyszą wzmożone środki ostrożności. Nabrzeże, przy którym cumują jednostki US Navy, jest obudowywane na przykład zaporą z kontenerów.

Do terrorystycznych zagrożeń należy też dodać morskie wersje IED. Tego typu broń stosowali przeciw Izraelowi terroryści ze Strefy Gazy. Innym wariantem mogą być ładunki mocowane do burty okrętu poniżej linii wody – tym bardziej niebezpieczne, że trudne do wykrycia. – My nie mieliśmy, jak dotąd, do czynienia z takiego rodzaju zagrożeniami, ale nie możemy wykluczyć, że kiedyś do tego dojdzie. Dlatego tak bardzo zależało nam, by nasi nurkowie wzięli udział w ćwiczeniach na Islandii – mówi kmdr por. Sikora.

Ćwiczenia w bazie Keflavik organizuje islandzka Straż Przybrzeżna. W jej szeregach służą specjaliści od neutralizowania niebezpiecznych materiałów zarówno na lądzie, jak i w morzu. To właśnie na nich na co dzień spoczywa ciężar usuwania niewybuchów i starych min. Choć Islandia nie była bezpośrednio zaangażowana w II wojnę światową, leżała na trasie konwojów atlantyckich zaopatrujących Europę w broń. Miny w jej rejonie stawiali zarówno alianci, jak i Niemcy. Na lądzie sporo jest pozostałości po stacjonujących na wyspie od początku lat 40. wojskach brytyjskich, a potem amerykańskich.

Ćwiczenia „Northern Challenge 2015” potrwają do końca tygodnia.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 13 Dywizjon Trałowców

dodaj komentarz

komentarze

~jankes
1443524160
Bywam codziennie w porcie na Stransviku i rzeczywiscie cos sie dzieje .... wczoraj byli NASI i chyba norwedzy a dzisiaj widzialem holendrow, jutro pewnie tez beda ...jedni podkladaja niby ladunki a potem przybywa inna ekipa i szuka
CE-0B-08-6E
~jankes
1443523800
AKURAT BYLEM W PORCIE NA STRANSVIKU WCZORAJ -BYLI POLACY A DZISIAJ WIDZIALEM HOLENDROW (JUTRO PEWNIE TEZ BEDA) I RZECZYWISCIE JEDNI PODKLADAJA JAKIES NIBY LADUNKI A POTEM PRZYBYWA DRUGA EKIPA I SZUKA ...
CE-0B-08-6E
~kobuz
1443020160
@ZGD. Czy juz o symbolicznej fotografii cos slyszal?. To jest tzw. symbolfoto. Interesujacy jest jednak artykul w ktorym jest mowa o specjalistycznej jednostce w Islandii o ktorej do tej pory mowilo sie, jako formalnym sojuszniku natowskim, jakim jest Islandia. Poza tym na fotografii widac tzw ryf plyt tektonicznych. Nurkowie cwicza w szczelinie dwoch plyt (amerykanskiej i europejskiej). To wlasnie te dwie plyty sa kontynentalnymi, na ktorych leza Ameryka i Europa. Tak blisko Ameryka i Europa nigdzie nie jest do zobaczenia. Odwiedzajac Islandie jest niemal koniecznoscia zobaczyc to widowisko naturalne budowy naszej planety. Zyczylbym sobie wiecej takich ciekawych fotografii.
AC-D2-52-C0
~ZGD
1442959680
Zdjecie z 2007 roku lub jeszcze starsze, brawo.
CE-18-FA-71

Lufy prosto z Huty
 
Stalowy człowiek
Lato w wojskowym klimacie
Wiosłują dla Emily
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Abramsy dla 1 Brygady
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Rusza PKW Islandia
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Podwodne centrum przyszłości
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wilki znów na Mazurach
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Abrams – czołg z najwyższej półki
NATO ćwiczy w Gruzji
Sukcesy żołnierzy na AFN
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Desantowanie z transportowego giganta
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Psy (w) WOT
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Nagroda nie tylko od dowódcy
Combining Two Worlds
„Zginęli, bo byli Polakami”
Nowe książeczki wojskowe
Groty dla proobronnych
Ankona – bitwa po polsku
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Kat warszawskiego getta przed sądem
Wisła i Narew w Sejmie
Afganistan: powrót do domu
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Course on Diplomacy
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Umowa na Mieczniki podpisana
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Javelin gwarantuje skuteczność
Żołnierze bez testów z WF-u
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Kurs na dyplomację
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Afganistan. Czas wracać do domu
Szczyt NATO już w poniedziałek
Abrams – czołg niepokonany w walce
Polak najlepszym podoficerem NATO
Co ze sprawdzianem z WF?
V-2 leci do aliantów
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Kontyngent do zmiany
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO