moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polacy na manewrach „Trident Juncture 2015”

Konflikt i misja stabilizacyjna najpierw będą rozgrywały się w przestrzeni wirtualnej. Potem do akcji wkroczą realne siły. I to nie byle jakie. W manewrach „Trident Juncture 2015”, które na początku października rozpoczną się w południowej Europie, weźmie udział 36 tysięcy żołnierzy z 30 państw NATO i krajów partnerskich.

To mają być największe manewry w zachodniej Europie od czasu zakończenia zimnej wojny. I choć na razie na poligonach Hiszpanii, Włoch i Portugalii panuje cisza, w Sojuszniczym Dowództwie Sił Połączonych NATO z siedzibą w holenderskim Brunssum trwa gorączkowe odliczanie. W poniedziałek ponad połowa służących tam żołnierzy na kilka tygodni przeniosła się w okolice Saragossy. – Na terenie tamtejszej bazy lotniczej od miesięcy była budowana kwatera przypominająca małe miasteczko – wyjaśnia kmdr ppor. Piotr Wojtas z biura prasowego JFC Brunssum. Od 3 października będą tam zakwaterowani sztabowcy, którzy rozpoczną wielką wirtualną grę, mającą potwierdzić gotowość ich dowództwa do kierowania Siłami Odpowiedzi NATO w 2016 roku.

Wirtualny konflikt

– Scenariusz został przygotowany przez specjalistów z Joint Warfare Centre w Stavanger. Liczy on tysiąc stron – mówi kmdr ppor. Wojtas. W scenariuszu założono, że w Afryce doszło do konfliktu o wodę. – Najogólniej rzecz ujmując, dwa państwa postawiły na Nilu tamy. Z tego powodu w trzecim kraju zaczęło brakować wody. Wysłał on więc armię poza swoje granice, by tę sytuację zmienić – opowiada kmdr ppor. Wojtas. Siły NATO otrzymują mandat ONZ i wyruszają do Afryki. Mają zapobiec eskalacji konfliktu i przywrócić pokój.

– Oczywiście to dopiero początek. Sytuacja będzie się komplikować – dodaje kmdr ppor. Wojtas. – Specjaliści ze Stavanger przygotowali dla naszych sztabowców zadania, które na razie, rzecz jasna, pozostają dla nich tajemnicą. Na kolejne wyzwania będą musieli zareagować odpowiednio szybko i w najlepszy możliwy sposób.

A potem akcja przeniesie się z wirtualnego świata na poligony. Druga faza manewrów rozpocznie się 16 października. Weźmie w niej udział aż 36 tysięcy żołnierzy z 30 państw. Wśród nich licznie będzie reprezentowana Polska. – Nasz komponent będzie liczył 640 żołnierzy, wyposażonych w 200 różnego rodzaju pojazdów i osiem samolotów: sześć F-16 oraz po jednym C-295 CASA i C-130 Hercules – wylicza mjr Michał Romańczuk z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Do Hiszpanii dotarli już logistycy z 10 Brygady w Opolu.

W San Gregorio i Saragossie

– Dystans między Opolem a poligonem San Gregorio pokonaliśmy drogą lądową. Było to największe tego typu przedsięwzięcie w historii naszej Brygady. Zaryzykuję nawet twierdzenie, że większego nie realizowały również inne polskie jednostki – zaznacza ppor. Piotr Płuciennik, rzecznik 10 Brygady Logistycznej. W drogę wyruszyło stu kilkudziesięciu żołnierzy, wśród nich także z 1 Brygady Logistycznej z Bydgoszczy, oraz 40 sztuk różnego rodzaju sprzętu, między innymi samochody i transportowane na pojazdach kuchnie polowe. W ciągu czterech dni logistycy przejechali 2 tys. km. – Konwój przemieszczał się głównie autostradami. Przede wszystkim chodziło o czas. Poza tym tak duża liczba wojskowych pojazdów poruszających się w zwartej kolumnie mogłaby poważnie utrudnić ruch na bocznych drogach – wyjaśnia ppor. Płuciennik. – Choć oczywiście przy takich wyjazdach zawsze opracowujemy trasę alternatywną.

W Hiszpanii opolscy logistycy przygotowują kwaterę dla żołnierzy z 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy. To właśnie z niego będzie się wywodził trzon polskiego komponentu – blisko 400-osobowa grupa zadaniowa OPBMR (obrona przed bronią masowego rażenia). Część „chemików” weźmie udział w obu fazach ćwiczenia. Będą działać w San Gregorio oraz w Saragossie. W fazie drugiej dołączy do nich kompania rozpoznania i likwidacji skażeń, która zostanie przydzielona do brygady zmechanizowanej z Kanady. Terenem ich działania będzie Santa Margarida koło Lizbony.

Jastrzębie polecą do Włoch

Na poligonie San Gregorio w drugiej fazie ćwiczenia zadania będą wykonywały pluton Żandarmerii Wojskowej oraz niewielki taktyczny zespół wparcia CIMIC, wydzielone z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Znajdzie się on w składzie hiszpańskiego batalionu. Komponent sił powietrznych będzie stacjonował w bazie lotniczej Trapani we Włoszech. – Większość uczestników przerzucamy naszymi samolotami transportowymi, F-16 dolecą do Włoch rzecz jasna same. Kolejny transport lądowy wiezie jedynie żołnierzy, reszta sprzętu dotrze drogą morską ze Szczecina do Portugalii i Hiszpanii – wylicza mjr Romańczuk.

W drugiej fazie ćwiczenia, jak przyznaje kmdr ppor. Wojtas, wirtualna Afryka dla ułatwienia zostanie przeniesiona na mapy Europy. – Skala działań będzie naprawdę bardzo duża. W planach znalazły się, na przykład, operacje desantowe na plażach – podkreśla. I dodaje: – W manewrach wezmą udział wszystkie rodzaje wojsk z wielu krajów. Wszystkie siły należy zgrać w taki sposób, by działały szybko, sprawnie i skutecznie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze

~wrona
1447271460
Szkoda tylko ze polscy żołnierze nie mogą wrócić do domów+ jak to jest o co chodzi?? żebyście nie potrafili zorganizować powrotu? To żenujące. WP nie szanuje swoich pracowników, jest niezorganizowane- jeden wielki bajzel !
85-A1-D3-55
~soldier
1445530800
NSE to yeti w PRT mówią że istnieje ale nikt nie widział.
3C-B4-8A-EA
~nse
1443607980
Brak informacji o udziale NSE wystawionego przez 1 batalion logistyczny z Bydgoszczy, które zabezpiecza logistycznie udział żołnierzy SZ RP w ćwiczeniu. Żołnierze NSE jako pierwsi przybyli w rejon ćwiczenia celem przygotowania przyjęcia elementów ćwiczących. Logistycy z Bydgoszczy odpowiadają za dostarczanie żywności, produktów mps oraz ambulatorium. Ponadto kontaktują usługi umożliwiające funkcjonowanie całości polskich sił.
26-52-3E-7B

Polscy żołnierze polecą na Islandię
 
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Szczyt NATO już w poniedziałek
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Wisła i Narew w Sejmie
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Abrams – czołg z najwyższej półki
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Sukcesy żołnierzy na AFN
Lufy prosto z Huty
Grot – rozwojowa konstrukcja
Misja, która zmieniła polską armię
Nagroda nie tylko od dowódcy
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Co ze sprawdzianem z WF?
„Zginęli, bo byli Polakami”
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Afganistan. Czas wracać do domu
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Desantowanie z transportowego giganta
Combining Two Worlds
Kurs na dyplomację
Żołnierze bez testów z WF-u
Course on Diplomacy
Kontyngent do zmiany
Ankona – bitwa po polsku
Wilki znów na Mazurach
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Rusza PKW Islandia
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Psy (w) WOT
Polak najlepszym podoficerem NATO
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Podwodne centrum przyszłości
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Stalowy człowiek
Nowe książeczki wojskowe
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Wiosłują dla Emily
Afganistan: powrót do domu
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Plany WB Group
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kat warszawskiego getta przed sądem
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Klauzula: ściśle tajne
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO