moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szczyt ministrów obrony państw NATO

Liczba żołnierzy wchodzących w skład Sił Odpowiedzi NATO ma się podwoić i osiągnąć poziom 40 tysięcy – zdecydowali ministrowie obrony państw NATO podczas spotkania w Brukseli. Na szczycie rozmawiano także o zwiększeniu liczby tzw. jednostek integracyjnych w Europie Wschodniej oraz o sytuacji w Syrii i Afganistanie.

W Brukseli ministrowie obrony z 28 państw podjęli decyzję o zwiększeniu tzw. Sił Odpowiedzi NATO. Liczba żołnierzy ma się podwoić i osiągnąć poziom 40 tysięcy. To jednostki, które będą w stanie osiągnąć gotowość bojową w 48 godzin. – Teraz Siły Odpowiedzi będą silniejsze, szybsze i jeszcze bardziej mobilne – zapewniał Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, podczas konferencji prasowej.

Więcej jednostek integracyjnych

Szef Sojuszu przypomniał również, że w Europie Wschodniej działa już sześć jednostek integracyjnych NATO. Znajdują się one w Estonii, na Łotwie, Litwie, w Polsce, Bułgarii i Rumunii, a ich głównym zadaniem jest planowanie i koordynacja NATO-wskich ćwiczeń. Mają też wspierać szybkie rozmieszczanie sił sojuszniczych w regionie, a w razie konieczności ułatwić przyjęcie sił bardzo szybkiego reagowania, czyli tzw. szpicy. Stoltenberg zapowiedział, że dwie kolejne takie jednostki powstaną na Węgrzech i na Słowacji. Zapewnił też, że sojusznicy cały czas pracują nad poprawą infrastruktury w Europie Wschodniej, dzięki czemu możliwość podjęcia działań stale wzrasta.

Podczas dzisiejszego spotkania ustalono również, że od 2019 roku czołowym państwem sił bardzo szybkiego reagowania, czyli szpicy, będą Niemcy. Z kolei Wielka Brytania zobowiązała się skierować do krajów bałtyckich i do Polski większą liczbę żołnierzy. Jak podkreślał sekretarz generalny NATO, konieczność wzmocnienia wschodniej flanki nie jest związana tylko z sytuacją na Ukrainie. – Stoimy w obliczu zagrożenia z wielu kierunków, które może pojawić się w wielu różnych formach – powiedział Stoltenberg.

Sekretarz zapowiedział również, że jeszcze w tym roku rozpoczną się największe od ponad dekady ćwiczenia wojskowe NATO. W „Trident Juncture”, które będą się odbywały na terenie Hiszpanii, Włoch i Portugali, weźmie udział 30 tysięcy żołnierzy z 30 państw. – Te ćwiczenia mają udowodnić, że NATO jest zawsze i wszędzie tam, gdzie jest potrzebne – mówił szef Sojuszu.

Wsparcie dla Afganistanu

Podczas dzisiejszego spotkania szefowie resortów obrony omówili również sytuację bezpieczeństwa w Syrii i Afganistanie. Stoltenberg skrytykował naruszenie przez Rosję przestrzeni powietrznej Turcji i wezwał ją do zaprzestania tego typu działań. Jednocześnie zauważył, że poziom wyszkolenia Afgańskich Sił Bezpieczeństwa nadal pozostawia wiele do życzenia. W związku z tym zapewnił, że NATO będzie kontynuować w Afganistanie misję „Resolute Support”. Szczegóły związane z liczebnością i rozmieszczeniem poszczególnych oddziałów mają być ustalone niebawem.

Dzień przed spotkaniem ministrów obrony NATO odbyły się spotkania bilateralne. Z szefem NATO rozmawiał wicepremier Tomasz Siemoniak. Głównym tematem był przyszłoroczny szczyt Sojuszu w Warszawie. Minister obrony podkreślał, że ze względu na obecną sytuację bezpieczeństwa w Europie może to być najważniejszy szczyt NATO w XXI wieku. Siemoniak dodawał również, że przygotowania do szczytu w Warszawie odbywają się zgodnie z harmonogramem. Z kolei Jens Stoltenberg pogratulował szefowi polskiego resortu obrony zwiększenia wydatków na obronność do 2 proc. PKB i pozytywnie ocenił plany modernizacji polskiej armii.

Wicepremier Siemoniak spotkał się również z minister obrony Gruzji Tiną Chidaszeli oraz z ministrem obrony narodowej Grecji. W Brukseli szefowie obrony państw NATO będą jeszcze dyskutować o współpracy Rady Północnoatlantyckiej z Gruzją.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/ DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


Śladami ojca
 
Pierwsi na oceanie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Abramsy w pętli
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Orzeł dla bohaterów
NATO on Northern Track
Rajd ku czci saperów
Armia Andersa w operacji „Honker”
I zdobyliśmy!
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Po przeprawie ruszyli do walki
Uwaga, transformacja!
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Układ nerwowy Mieczników
Pytania o europejską tarczę
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, epilog
Flota Bayraktarów w komplecie
Bohater odtrącony
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wioślarze i triatlonistka na podium
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Pływacy i maratończycy na medal
Polki pobiegły po srebro!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojskowe Oscary przyznane!
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Serwis K9 w Polsce
W obronie wschodniej flanki NATO
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Gry wojenne w szkoleniu
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Krwawa noc pośród puszczy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Ta ziemia do Polski należy…”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO