moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Wargacz-15” – okręty w szyku

8 Flotylla Obrony Wybrzeża zakończyła w Świnoujściu swój największy w tym roku sprawdzian. Ostatnie dni manewrów „Wargacz-15” żołnierze poświęcili na ćwiczenie obrony zespołu okrętów w czasie przejścia morzem, rozładunek wojskowego sprzętu i załadunek min w kołobrzeskim porcie.

Bałtyk w okolicach Świnoujścia przez kilka dni był rozkołysany. Na okrętach taki stan morza nie jest specjalnie dokuczliwy, ale na niewielkiej hybrydowej łodzi, z której na co dzień korzystają nurkowie minerzy – już tak. A właśnie taką łodzią wychodzimy ze świnoujskiego portu, by się przyjrzeć ostatnim epizodom tegorocznego „Wargacza”. Dojście na poligon, na którym ćwiczą okręty, zajmuje nam bitą godzinę. Fale są długie, a kiedy na chwilę łódź staje, morze miota niewielką jednostką na wszystkie strony.

Gdy docieramy do celu, okręty idą już w tak zwanym szyku torowym. Mówiąc kolokwialnie: poruszają się jeden za drugim. Kolumnę otwiera największy okręt transportowo-minowy ORP „Gniezno”. Dwie identyczne jednostki zamykają szyk. A w środku: trałowce, holowniki, niszczyciel min, kuter transportowy, stacja demagnetyzacyjna. – Podczas „Wargacza” na morze wyszło 16 naszych jednostek. Reprezentowały wszystkie typy okrętów, jakie ma flotylla – mówi kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 FOW.

Tymczasem z okrętu płynącego na czele padła komenda i wszystkie jednostki robią zwrot przez prawą burtę. Teraz idą w odwrotnym niż poprzednio kierunku. Jeszcze moment i szyk się rozsypuje, okręty zaś ustawiają się w trzech kolumnach. Środkową otwierają trzy okręty transportowo-minowe, po ich bokach poruszają się trałowce. – W tym epizodzie ćwiczymy obronę zespołu okrętów podczas przejścia morzem – wyjaśniał kmdr ppor. Kwiatkowski. Ustawienie okrętów było nieprzypadkowe. – Dwa okręty transportowo-minowe przewożą na pokładach sprzęt należący do 12 Brygady Zmechanizowanej, między innymi transportery Rosomak i armatohaubice „Dana”. Muszą być chronione przez jednostki mniejsze i dużo bardziej zwrotne – podkreślał kmdr ppor. Kwiatkowski.

Ćwiczenia „Wargacz-15” to największy w tym roku sprawdzian sił 8 Flotylli. Przez kilka dni okręty na Zatoce Pomorskiej trenowały strzelanie do celów nawodnych i powietrznych, udział w akcjach ratowniczych, poszukiwanie min za pomocą trałów i stacji hydrolokacyjnych. Część jednostek ustawiała również miny na wodach Zatoki Gdańskiej.

Siły flotylli ćwiczyły także na lądzie. W Szczecinie na przykład przeprowadzony został załadunek sprzętu na pokład okrętów transportowo-minowych, w Dziwnowie saperzy z 8 Batalionu zbudowali tymczasowy most przez rzekę Dziwnę, w Świnoujściu zaś żołnierze kompanii chemicznej odkażali okręty zaatakowane przez wrogów bronią masowego rażenia.

W ćwiczenia włączyły się nawet siły cywilne. W świnoujskim porcie wojennym zacumował miejski prom „Bielik II”, który na co dzień obsługuje przeprawę łączącą obie części miasta. Tym razem według scenariusza miał zabrać na pokład cywilne samochody zajęte podczas wojny przez wojsko.

Ostatnie epizody ćwiczenia przeprowadzone zostały także w nocy. Wiązały się one z rozładunkiem sprzętu z pokładu okrętów oraz załadunkiem min. Odbył się on w porcie w Kołobrzegu, czyli miejscu, do którego okręty zawijają stosunkowo rzadko. Nie funkcjonuje tam stały port wojenny, a jedynie punkt okrętowego bazowania.

Równolegle do trwających tydzień ćwiczeń „Wargacz-15” prowadzone były dwa inne szkolenia podobnej rangi – „Ostrobok-15” sił 3 Flotylli Okrętów oraz „Kormoran-15” Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Część zadań żołnierze realizowali wspólnie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marcin Purman, Jacek Kwiatkowski

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1444504680
Za mała siła ognia okrętó biorących udział w ćwiczeniach. Wszystkie zatopione zostaną w kilka minut w razie wojny.
ED-D2-7D-48

„Krwawa niedziela” na Wołyniu
 
Co ze sprawdzianem z WF?
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Wiosłują dla Emily
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Nowe książeczki wojskowe
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Kurs na dyplomację
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Course on Diplomacy
Szczyt NATO już w poniedziałek
Afganistan: powrót do domu
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Misja, która zmieniła polską armię
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Desantowanie z transportowego giganta
„Zginęli, bo byli Polakami”
Podwodne centrum przyszłości
Klauzula: ściśle tajne
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Lufy prosto z Huty
Combining Two Worlds
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Grot – rozwojowa konstrukcja
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Kontyngent do zmiany
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Plany WB Group
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Afganistan. Czas wracać do domu
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Polak najlepszym podoficerem NATO
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Kat warszawskiego getta przed sądem
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wilki znów na Mazurach
Żołnierze bez testów z WF-u
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Ankona – bitwa po polsku
Nagroda nie tylko od dowódcy
Stalowy człowiek
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Psy (w) WOT
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Rusza PKW Islandia
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Wisła i Narew w Sejmie
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Sukcesy żołnierzy na AFN
Abrams – czołg z najwyższej półki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO