moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pracownicy cywilni wojska walczą o podwyżki

300 złotych brutto podwyżki w przyszłym roku i sukcesywny wzrost wynagrodzenia w następnych trzech latach – tego domagają się związki zawodowe pracowników wojska. Najniższa pensja w tej grupie zawodowej wynosi 1200 złotych netto. MON planuje na przyszły rok podwyżki, ale nie tak wysokie jak oczekują związkowcy.


Kilka dni temu przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, ZZ Pracowników Wojska, ZZ „Militaria”, Solidarność '80, ZPW Tarcza i ZZ Poligrafów ogłosili, że oczekują podwyżek o 600 złotych. Wyjaśniali, że na kwotę składa się dziewięcioprocentowy wzrost płac za ostatnie 4 lata wynikający z inflacji plus podwyżka o dodatkowe 300 zł. Jednak w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl Zenon Jagiełło, przewodniczący NSZZ Pracowników Wojska, przyznał, że taka podwyżka jest mało realna. – Domagamy się więc 300 złotych podwyżki w przyszłym roku oraz w latach kolejnych sukcesywnego wzrostu wynagrodzeń, tak by nasze pensje były porównywalne do średniego poziomu płac w sferze budżetowej, czyli czterech tysięcy złotych brutto – wyjaśnia Jagiełło.

W sprawie postulatów głos zabrał wicepremier Tomasz Siemoniak. Zapowiedział, że podwyżki są przygotowywane, jednak nie w takim wymiarze, jakiego oczekują związkowcy. – Są one zapisane w budżecie, który został przesłany do Sejmu. Rozmawiamy, żeby rozdzielić te podwyżki w sposób sprawiedliwy. Nie jest to jakiś radykalny wzrost płacy, na taki nas po prostu nie stać. Natomiast szukamy możliwości, żeby pewne kategorie pracowników cywilnych mogły przejść do Agencji Mienia Wojskowego i wtedy nie będą znajdować się w limicie budżetówki – mówił minister obrony podczas wizyty w Stargardzie Szczecińskim.

W projekcie ustawy budżetowej na rok 2016 zapisano dodatkowe środki na wynagrodzenia pracowników cywilnych wojska w wysokości 125 mln zł. Z wyliczeń MON wynika, że w przyszłym roku pensja pracownika w resorcie obrony wzrośnie średnio o 185 zł brutto. – Szef MON od czerwca stara się o zaakceptowanie przez ministra finansów planu podwyżek – podkreśla kmdr Janusz Walczak z Centrum Operacyjnego MON. Jednocześnie przypomina, że pensje pracowników cywilnych wojska nie rosły, ponieważ rząd kilka lat temu zdecydował o „zamrożeniu” płac w budżetówce.

Przedstawiciele organizacji związkowych zapowiadają, że oczekują jednak nieco wyższych podwyżek, a jeśli nie otrzymają żadnych – grożą akcją protestacyjną.

W wojsku pracuje ponad 40 tysięcy cywili, z tego ponad połowa to osoby powyżej 50 roku życia. Przeciętne wynagrodzenie w tej grupie w pierwszej połowie 2015 roku wyniosło 3179,64 zł. Ministerstwo podkreśla, że pracownicy cywilni są zatrudniani w wojsku na umowach o pracę na czas nieokreślony, a ich wynagrodzenie oraz świadczenia socjalne są wypłacane terminowo.

KE

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze

~Gilgamesh
1454908380
Po 33 latach pracach w MON w łączności mam niecałe 2200 zł. W mojej komórce jestem SAM. Robię wszytko od montażu kabli począwszy, poprzez instalacje i naprawy, na komutacji i teletransmisji skończywszy.. Dodatkowe pieniądze mam dwa razy w roku. Trzynastka i jakiś ochłap w grudniu na święta. Kapral a pięcioletnim stażem ma większą pensje niż ja. Wszystkich dodatków i nagród nie wspomnę. Cywile są traktowani jak śmieci, mimo, ze wykonują właściwe wszystkie fachowe prace.
DD-A8-2A-B2
~Arkadiusz
1454596920
Średnia płaca cywila to 3179,64? To kompletna bzdura! Wszyscy cywile, których znam zarabiają nieco ponad najniższą krajową. Z pełną wysługą lat wychodzi około 1700 zł.
21-20-D2-0B
~ja,Ja
1449566940
Odpowiedź: "Wywalić emerytów którzy nie chcą podwyżek i bedzie ok . Młodzi nie maja pracy" - panie ja, żaden młody za proponowane mu pieniądze nie przyjdzie do pracy jako cywil . za ok 1400zł , dlatego emeryt zgadza sie na niskie zarobki bo z emerytury i tej niby pensji dopiero jakoś żyje. Jeszcze jedno emeryci chcą podwyżek, tylko kto im da? pozdrawiam
61-D3-63-BA
~miki
1449218280
Proponuję, przywrócić zasadniczą służbę wojskową i zobaczymy czy tylu chętnych będzie, by zasilić Polską Armię. Co niektórzy się za dużo dopominają a nic od siebie nie dają. :)
C6-0B-5E-61
~szokujące
1449161160
A ja zarabiam 1450zł netto jako już tutaj jest wliczona wysłucha i premią. A kolega zolnierzyk ,,Pepe,, który odbiera więcej dodatków w roku niż ja pensji może się ze mną zamienić. Mam nadzieję że 12 lat szybko ci minie i zobaczysz co to prawdziwa robota w prywatnych firmach za miesięczną jałomużną a nie szkolenie się i przerzucanie kwitów za 3000 na reke
DC-01-08-67
~pepe
1445338080
"Pracuje z pracownikami wojska i w większości sa to zmanierowani nienauczeni pracy ludzie. Mysla ze im się wszystko należy, kawa, papieros, bajerka, a jak ktoś ma już więcej papierkowej roboty to placze ze chcą go zaorać. Poza podwyżkami które powinni dostać potrzeba by było zmienić ich mentalność i wytlumaczyc im ze sa od tyrania a nie oceniania zolnierzy i plotkowania co tam dzisiaj w rozkazie dziennym napisano". Skopiowałem ten cytat bo muszę się do niego odnieść. Jeżeli Osoba pracująca z pracownikami wojska, ma takie zdanie o swoich podwładnych to chciałem zauważyć, że to ta Osoba jest zmanierowana jeżeli nie potrafi wyegzekwować dobrego wykonywania pracy przez pracowników. Jestem pracownikiem wojska i nie mam czasu na kawki, papieroski i bajerki. ponieważ nie wydanie w trminie decyzji o przyznaniu dodatku przez Dowódcę, powoduje jego brak na liżcie uposażeń. Proszę więc nie oceniać w ten sposób pracowników , a spojrzeć na siebie.
26-80-A2-8B
~moon
1445146620
Pracuje z pracownikami wojska i w większości sa to zmanierowani nienauczeni pracy ludzie. Mysla ze im się wszystko należy, kawa, papieros, bajerka, a jak ktoś ma już więcej papierkowej roboty to placze ze chcą go zaorać. Poza podwyżkami które powinni dostać potrzeba by było zmienić ich mentalność i wytlumaczyc im ze sa od tyrania a nie oceniania zolnierzy i plotkowania co tam dzisiaj w rozkazie dziennym napisano. Pielegniarki dostaly po 4 stowy co rok to czemu by nie dac pracownikom wojska? Fajnie by było jakby jeszcze zolnierzom dali co roku a nie co wybory po 180 na reke.
BE-A3-AC-DF
~Orzyszanin
1444971840
strumień bzdur tu płynie...... co miesiac wplywa mi ochłap na konto jakies 1500zl . Na szczęście pracuje na zmiany i mam jak dorobić na życie... premie? co jakiś czas rzucą na waciki i tyle. Mam bardzo odpowiedzialne stanowisko (węzeł łączności) i caały czas zastanawiam się nad tym czy nie wyjechac pracować jako cieć na budowie i zarabiac wiecej........
0B-C2-84-9D
~kusy
1444921560
ha ha ha a na magazynie zywnosci KPW GDYNIA etaty pocieli bo potrzeba bylo wiecej..... ochroniarzy do pilnowania ...pustoscianow i nie ma komu robic a najlepszych facetow pozwalniano ,babki po 60 tce zostaly ..byle do ..emerytury ..glodowej herr Tusca
5C-FB-3D-00
~Cywil
1444920180
Jestem pracownikiem cywilnym wojska podane średnie wynagrodzenie nie jest odzwierciedleniem rzeczywistości, srednio pracownicy zarabiaja po 1800-1950 zł netto, kierownicy może 2500 zł netto,ale ich jest stosunkowo mało w porównaniu do ogółu pracowników cywilnych wojska. Referenci, samodzielni referenci zasuwaja jak mrówki a wynagrodzenie w stosunku do ich pracy marne, Ehhh
97-4A-94-98
~Ja
1444918680
Wywalić emerytów którzy nie chcą podwyżek i bedzie ok . Młodzi nie maja pracy .
75-19-F8-57

Na straży nieba
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pytania o europejską tarczę
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Armia Andersa w operacji „Honker”
Zmiany w dodatkach stażowych
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Flota Bayraktarów w komplecie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Po przeprawie ruszyli do walki
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
NATO on Northern Track
Krwawa noc pośród puszczy
Gry wojenne w szkoleniu
Układ nerwowy Mieczników
Uwaga, transformacja!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Bohater odtrącony
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wojna w świętym mieście, epilog
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
I zdobyliśmy!
Pływacy i maratończycy na medal
„Pierwsza Drużyna” na start
Orzeł dla bohaterów
Rajd ku czci saperów
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mobilne dowodzenie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
W obronie wschodniej flanki NATO
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowe Oscary przyznane!
Ameryka daje wsparcie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Pierwsi na oceanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Ta ziemia do Polski należy…”
Serwis K9 w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Abramsy w pętli
Polki pobiegły po srebro!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO