moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tajemnice Jeziora Kamionkowskiego

Specjaliści z Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego oraz pracownicy Muzeum Marynarki Wojennej będą od poniedziałku przeszukiwać dno Jeziora Kamionkowskiego. Pierwsi sprawdzą, czy nie ma tam niewybuchów i starej amunicji, drudzy rozejrzą się za cennymi pozostałościami z czasów II wojny światowej.


Jezioro Kamionkowskie to niewielki akwen w centrum Warszawy. Jego długość sięga 900 m, szerokość waha się od 100 do 150 m, głębokość zaś od 2 do 5. Zbiornik ma skrywać wiele pamiątek z ostatniej wojny. Również tych niebezpiecznych. Dlatego właśnie 19 października pojawią się tam nurkowie z gdyńskiego ośrodka szkolenia. – Sprawdzimy, czy na dnie jeziora nie zalegają niewybuchy i stara amunicja, które mogłyby stanowić zagrożenie dla mieszkańców – tłumaczy ppor. mar. Michał Drabarczyk, rzecznik OSNiP. – Dla nas to także element szkolenia, trening – dodaje.

Do Warszawy przyjadą również nurkowie z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. – Z gdyńskim ośrodkiem współpracujemy od dawna. Organizowaliśmy na przykład wspólne pokazy podczas festynu archeologicznego w Biskupinie. Teraz chcemy wykorzystać okazję i przeszukać Jezioro Kamionkowskie pod kątem wojennych pozostałości, które mogłyby mieć historyczną wartość – wyjaśnia Lech Trawicki, wicedyrektor muzeum, który wejdzie w skład jednej z ekip nurkowych.

A tych na dnie może być całkiem sporo, bo ze zbiornikiem w centrum Warszawy wiąże się co najmniej kilka niezwykłych historii. Pierwsza z nich dotyczy depozytu Armii Krajowej, który został tam zatopiony na prośbę por. Jerzego Kuczyńskiego. Podczas wojny działał on w konspiracyjnych strukturach warszawskiego Śródmieścia. Potem musiał uciekać do lasu. Walczył w partyzantce, w której pozostał także po zakończeniu wojny. Został adiutantem płk. Jana Rzepeckiego, dowódcy antykomunistycznej Delegatury Sił Zbrojnych, a potem – Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Wszedł w skład oddziału specjalnego, który miał się zajmować ochroną i transportem. W listopadzie płk Rzepecki został aresztowany, a oddział specjalny otrzymał rozkaz przedostania się na zachód Europy. Wówczas też por. Kuczyński przekazał swojemu krewnemu wojenne trofea, wśród których znalazła się między innymi broń biała. Ostatecznie depozyt wylądował na dnie Jeziora Kamionkowskiego. – Ojciec znalazł się w tej grupie żołnierzy, której nie udało się przedostać na Zachód. Na fałszywych papierach dotarli do Berlina, ale nie zdołali nawiązać kontaktu z łącznikiem – wspomina Grzegorz Kuczyński, syn porucznika. – Tata wrócił do kraju, gdzie wkrótce został aresztowany. Trafił do więzienia w Rawiczu, gdzie spędził pięć lat – dodaje. Teraz syn Kuczyńskiego ma nadzieję, że nurkowie odnajdą depozyt. – Dla mnie ta historia ma przede wszystkim wymiar osobisty – podkreśla.


Prawdopodobnie w jeziorku spoczywają również pozostałości brytyjskiego samolotu Liberator, który został zestrzelony przez Niemców w nocy z 13 na 14 sierpnia 1944 roku. Załoga leciała ze zrzutem zaopatrzenia dla uczestników Powstania Warszawskiego. W katastrofie zginęło sześciu lotników, przeżył tylko strzelec pokładowy, który dostał się do niemieckiej niewoli. Dziś nieopodal miejsca upadku samolotu stoi pamiątkowy obelisk.

Zgodnie z planem prace w jeziorze mają potrwać pięć dni.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Adrian Grycuk / Wikimedia, arch. US Air Force

dodaj komentarz

komentarze

~Naczelny
1445074140
Jak widać na załączonym zdjęciu "szerokość waha się od 10 do 15 m".
DE-0C-EB-68

Javelin gwarantuje skuteczność
 
Nagroda nie tylko od dowódcy
Abrams – czołg niepokonany w walce
Nowe książeczki wojskowe
V-2 leci do aliantów
Wilki znów na Mazurach
Abrams – czołg z najwyższej półki
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Groty dla proobronnych
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Abramsy dla 1 Brygady
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Desantowanie z transportowego giganta
Sukcesy żołnierzy na AFN
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Lufy prosto z Huty
Lato w wojskowym klimacie
Combining Two Worlds
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Kat warszawskiego getta przed sądem
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Course on Diplomacy
Wiosłują dla Emily
NATO ćwiczy w Gruzji
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Kontyngent do zmiany
Co ze sprawdzianem z WF?
Kurs na dyplomację
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Afganistan: powrót do domu
Polak najlepszym podoficerem NATO
Podwodne centrum przyszłości
Podwodne rozpoznanie i ratunek
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Umowa na Mieczniki podpisana
„Zginęli, bo byli Polakami”
Żołnierze bez testów z WF-u
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Stalowy człowiek
Rusza PKW Islandia
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Psy (w) WOT
Wisła i Narew w Sejmie
Szczyt NATO już w poniedziałek
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Ankona – bitwa po polsku
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Afganistan. Czas wracać do domu
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO