moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rok dłużej w Afganistanie

Misja „Resolute Support” w Afganistanie zostanie najprawdopodobniej przedłużona o kolejny rok – zapowiedział w Bydgoszczy generał Denis Mercier, naczelny sojuszniczy dowódca ds. transformacji (ACT). Francuski generał w ramach obejmowania swoich obowiązków odwiedził dzisiaj NATO-wskie Centrum Szkolenia Sił Połączonych – JFTC, zlokalizowane w stolicy województwa kujawsko-pomorskiego.


Misja Sojuszu Północnoatlantyckiego w Afganistanie o kryptonimie „Resolute Support” rozpoczęła się 1 stycznia 2015 roku. Zgodnie z decyzjami państw tworzących NATO, po zakończeniu misji stabilizacyjnej ISAF przyjęła ona charakter doradczo-szkoleniowy. Żołnierze z NATO, w tym również Polacy, mają w jej ramach przede wszystkim pomagać oficerom z dowództw afgańskiej armii i sił bezpieczeństwa oraz urzędnikom w instytucjach podległych ministerstwom obrony oraz spraw wewnętrznych, a także w organizacji pracy podległych im komórek. Misja miała zostać zamknięta z końcem 2016 roku. Okazuje się jednak, że są plany przedłużenia jej o kolejne dwanaście miesięcy.

– W naszej ocenie misja „Resolute Support” nie przyniosła jeszcze oczekiwanych rezultatów i bardzo prawdopodobne jest, że zostanie przedłużona – tłumaczył dzisiaj generał Denis Mercier, naczelny sojuszniczy dowódca ds. transformacji (ACT). Szef jednego z dwóch najważniejszych dowództw NATO (drugim jest ACO: Naczelne Sojusznicze Dowództwo ds. Operacji – Allied Command Operations) dodał, że „Resolute Support” może zostać prolongowana o kolejny rok.

Oznacza to, że o tyle dłużej będą w nią zapewne zaangażowani nasi żołnierze. Obecnie w Afganistanie przebywa II zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego Afganistan RSM licząca około 150 wojskowych. Jej trzon tworzą żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz 10 Brygady Logistycznej z Opola. Poza nimi, przede wszystkim w rolach doradców w instytucjach w Kabulu, są w kontyngencie również oficerowie ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództw Generalnego i Operacyjnego oraz Ministerstwa Obrony Narodowej.

Francuski dowódca odwiedził bydgoskie JFTC i spotkał się z jego szefem gen. bryg. Wojciechem Grabowskim w ramach obejmowania swoich obowiązków. Bo choć został wyznaczony przez Radę Północnoatlantycką na stanowisko naczelnego sojuszniczego dowódcy ds. transformacji już w marcu, to dopiero trzy tygodnie temu formalnie stanął na czele drugiego z kluczowych dowództw NATO.

Bydgoskie Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO jest obok Joint Warfare Centre ze Stavanger (Norwegia) i Joint Analysis  and Lessons Learned Centre w Monsanto (Portugalia) jednym z trzech podległych dowództwu ACT centrów szkoleniowych, które mają przygotowywać żołnierzy Sojuszu do współdziałania na polu walki. W ostatnich latach JFTC zajmowało się przede wszystkim szkoleniem sztabów wielonarodowych korpusów do misji w Afganistanie, w tym także korpusu szczecińskiego. JFTC organizowało również ćwiczenia dla sztabów brygad i korpusów z wojsk lądowych afgańskiej armii. Od roku najważniejszym zadaniem Centrum jest przygotowywanie NATO-wskich doradców udających się do Afganistanu w ramach misji „Resolute Support”.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt NATO już w poniedziałek
 
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Kurs na dyplomację
A Multi-Front Operation
UE o wspólnym bezpieczeństwie
W drodze do Ameryki
Grupy niszczycieli czołgów
Krwiodawcy w mundurach
Tygrysy grasowały także nocą!
Kask Weterana do zdobycia!
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
Marynarz na „Korfantym”
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Jacht i menażki od wojska
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Borsuk pokazał swoje możliwości
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Albatros” wyszedł na morze
Siła braterstwa
Misje kształtują charakter
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Żandarmeria świętuje
Afganistan. Czas wracać do domu
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Specjaliści od wsparcia
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
Pierwszy dzień do zwycięstwa
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Nagroda nie tylko od dowódcy
Co ze sprawdzianem z WF?
„Dragon” wskazał cel
Moździerze dla WOT-u
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
PKW Turcja już działa
Nowe książeczki wojskowe
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
CBW świętuje
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Gorzka parada zwycięstwa
Podoficer, czyli lider
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Course on Diplomacy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO