moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ruszy serwis bułgarskich MiG-ów. Umowa podpisana

Podpisana przed chwilą umowa jest przełomem w polsko-bułgarskich relacjach – podkreślił wicepremier Tomasz Siemoniak po uroczystym podpisaniu międzyrządowej umowy, na mocy której Polska będzie remontowała i serwisowała napędy bułgarskich samolotów MiG-29. Minister obrony dodał, że jesteśmy zainteresowani kolejnymi projektami współpracy wojskowej.

Jak zaznaczył szef polskiego resortu, w planach przedsięwzięć międzynarodowych na 2016 rok znajduje się aż 50 takich projektów. Planowane są m.in. wymiana oficerów oraz dwustronne szkolenia. – Bardzo dobrze mamy rozwiniętą współpracę w obszarze sił powietrznych, rozwijamy ją także w obszarze wojsk lądowych i szkolnictwa wojskowego. Jesteśmy jednak zainteresowani kolejnymi wspólnymi projektami – mówił Tomasz Siemoniak podczas spotkania z ministrem obrony Republiki Bułgarii Nikolayem Nenchevem, który przyleciał do Warszawy. Rozmawiano także o szczycie NATO, który w 2016 roku odbędzie się w Warszawie.

Ale głównym punktem spotkania było podpisanie „Umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Bułgarii w sprawie zapewnienia wsparcia logistycznego dla samolotów MiG-29”. Reguluje ona szczegóły serwisowania przez Polskę napędów samolotów naszego sojusznika, bo to rząd, a nie przemysł, jest gwarantem jakości wykonywanych prac. Tomasz Siemoniak zapewniał, że Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy są gotowe do realizacji zadań. Prace będą powierzone także Wojskowym Zakładom Lotniczym nr 4 z Warszawy i zgodnie z zapowiedziami MON mają ruszyć w ciągu trzech tygodni. Na początek Polska ma wyremontować sześć silników trzech bułgarskich MiG-ów-29 i na ten czas dostarczyć do Bułgarii dwa silniki.

– Są państwo świadkami bardzo ważnego wydarzenia w relacjach polsko-bułgarskich. Ta podpisana przed chwilą umowa jest w nich przełomem – mówił wicepremier Siemoniak. – To początek jeszcze bliższej, długotrwałej i strategicznej współpracy z Polską, także tej w ramach NATO i Unii Europejskiej – dodał minister Nenchev.

Szef polskiego resortu obrony podkreślał, że Bułgaria dokonała geopolitycznego wyboru. – Doceniamy śmiałą, odważną postawę władz Bułgarii i zaufanie, jakim obdarzają Polskę. Jednocześnie podejmujemy prace nad kolejnymi umowami dotyczącymi kompleksowej modernizacji samolotów MiG-29. Dołożymy wszelkich starań, aby tę i kolejną umowę zrealizować rzetelnie – mówił Tomasz Siemoniak.

O tym, że polskie firmy zbrojeniowe mogłyby zajmować się nie tylko remontami i naprawami, ale również serwisowaniem należących do bułgarskich sił powietrznych samolotów MiG-29, mówiło się od dłuższego czasu. Negocjacje z Polską w tej sprawie ruszyły wiosną tego roku, gdy bułgarskie ministerstwo obrony zdecydowało, iż nie przedłuży wygasającej we wrześniu czteroletniej umowy z Rosjanami. Jego przedstawiciele wielokrotnie skarżyli się na jakość usług świadczonych przez Rosjan i na bardzo wysokie ceny. Minister Nenchev wyjawił niedawno, że za remont jednego silnika MiG-29 rosyjska firma RSK MiG życzy sobie ponad milion euro. A samolot ma dwa. – Polacy zaproponowali nam 600 tysięcy euro za silnik, a także krótszy termin wykonania remontu – tłumaczył Nenchev powody, dla których Bułgaria zmienia kontrahenta. Dodatkowym argumentem były obawy, że Rosja może nie zwrócić Bułgarii silników wysłanych jej do naprawy z powodu sankcji nałożonych na ten kraj przez Unię Europejską.

W sierpniu wicepremier Tomasz Siemoniak i Nikolay Nenchev podpisali w Sofii umowę o współpracy wojskowej pomiędzy Bułgarią i Polską oraz porozumienie o kooperacji przemysłów obronnych. Oba dokumenty dały podstawy prawne do powierzenia naszemu krajowi opieki nad stanem technicznym bułgarskich myśliwców MiG-29.

Nie jest znana wartość polsko-bułgarskiej umowy podpisanej dzisiaj.

Bułgarskie siły powietrzne dysponują obecnie 16 samolotami MiG-29. Dwunastoma jednomiejscowymi wersjami bojowymi MiG-29A oraz czterema dwuosobowymi maszynami szkolno-treningowymi MiG-28UB. Obecnie sprawne są jedynie cztery samoloty MiG-29A.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/ DKS MON, ppor. Robert Suchy/ DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


Święto Oddziału Specjalnego ŻW
 
Abramsy w pętli
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
I zdobyliśmy!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polska wiktoria na Monte Cassino
Flota Bayraktarów w komplecie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Układ nerwowy Mieczników
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
Pierwsi na oceanie
Zmiany w dodatkach stażowych
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Śladami ojca
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Rajd ku czci saperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Pierwsza Drużyna” na start
Ameryka daje wsparcie
Gry wojenne w szkoleniu
Na straży nieba
Bohater odtrącony
Pytania o europejską tarczę
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Po przeprawie ruszyli do walki
Polki pobiegły po srebro!
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Orzeł dla bohaterów
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Pływacy i maratończycy na medal
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
Serwis K9 w Polsce
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Uwaga, transformacja!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Test współpracy dla bezpieczeństwa
„Ta ziemia do Polski należy…”
Mobilne dowodzenie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W obronie wschodniej flanki NATO
Wojskowe Oscary przyznane!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO