moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szturm kawalerzystów

Najpierw desantowali się z pokładu śmigłowca Mi-8, później musieli dokładnie sprawdzić wyznaczony teren i zorganizować szturm na wzgórze, na którym znajdował się przeciwnik. To jedno z wielu zadań, jakie na poligonie w Wędrzynie wykonywali szturmani z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Sprawdzian z wyszkolenia zdało tam ponad 550 żołnierzy.


– Dla 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej to był bardzo ważny sprawdzian, który jednocześnie zakończył trzyletni okres szkolenia – mówi ppłk Krzysztof Sarnowski, dowódca jednostki. – Również dla mnie ten poligonowy test miał duże znaczenie. Jednostką dowodzę bowiem dopiero od dwóch tygodni, więc miałem okazję przekonać się, jaki jest naprawdę poziom wyszkolenia moich podwładnych – dodaje.

Deficyt snu

Na ćwiczenie „Serwal-15”, które odbywało się w Wędrzynie, kawalerzyści przyjechali dwa tygodnie temu. Szkoliło się ponad 550 żołnierzy, główne z 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej. Ale w „Serwalu” wzięli udział także kawalerzyści z 7 Batalionu oraz załogi i śmigłowce z dywizjonów lotniczych. Ćwiczenie poprowadził gen. bryg. Stanisław Kaczyński, dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

– Mieliśmy do dyspozycji śmigłowce Mi-8 i W3W Sokół, przeciwpancerne pociski kierowane Spike, moździerze 98- i 60-milimetrowe, zestawy ZUR-23-2 oraz Grom, a także karabiny maszynowe, wyborowe i indywidualną broń strzelecką – wylicza por. Krzysztof Kot z 1 Batalionu.

Szkolenie poligonowe kawalerzystów podzielone było na dwa etapy. Najpierw odbyła się część planistyczno-sztabowa, a później ćwiczenie taktyczno-ogniowe z wojskami.

Przez kilka ostatnich dni kawalerzyści szkolili się w systemie całodobowym. – Scenariusz ćwiczenia był dla nas tajemnicą. Nie znaliśmy dnia ani godziny, kiedy kierownictwo ćwiczenia wprowadzi nas w stan gotowości – mówi ppłk Sarnowski. Żołnierze musieli odpowiedzieć m.in. na symulowany atak moździerzowy, wtargnięcie przeciwnika na stanowisko dowodzenia oraz odpowiednio zareagować w sytuacji skażenia chemicznego terenu.

Desant z przyziemienia

To jednak nie wszystko. – Zwalczaliśmy grupy dywersyjno-rozpoznawcze i desant przeciwnika. Wykonywaliśmy piesze i kołowe patrole na podstawie współrzędnych, które otrzymywaliśmy od przełożonych – wymienia kpt. Dariusz Dziuba, dowódca 1 szwadronu. – Podczas działań taktycznych i ogniowych wykorzystywaliśmy także śmigłowce. Atutem kawalerii jest zaskoczenie i szybkość. A efekt zaskoczenia możemy uzyskać m.in. wykorzystując śmigła – dodaje oficer.


Żołnierze oceniają, że jednym z najtrudniejszych było szkolenie ogniowe. Zadania wykonywała wówczas również kompania wsparcia z moździerzami oraz przeciwlotnicy, a także wojskowi obsługujący przeciwpancerne pociski kierowane Spike. – Mieliśmy także tak zwane strzelanie sytuacyjne szwadronu. Musieliśmy szturmować wzgórze oraz działać w terenie zurbanizowanym – dodaje kpt. Dziuba.

Jak działali szturmani? Zaczęli od desantu z pokładu Mi-8. Następnie ruszyli w teren podzieleni na dwa plutony. Musieli zdobyć wzgórze, na którym znajdował się przeciwnik. – To trudne zadanie. Trzeba się wspinać, biec pod górę i strzelać do celów, które ukazują się pod różnym kątem – opisuje dowódca szwadronu. – Dla moich żołnierzy nie jest to żadna nowość, bo wykonujemy takie zadania kilka razy w roku. Każdy trening zbliża nas jednak do perfekcji – podkreśla.

Główna część ćwiczenia poligonowego kończy się w piątek po południu. Ostatni kawalerzyści do jednostek wrócą 13 listopada.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 25 Brygada Kawalerii Powietrznej

dodaj komentarz

komentarze


Groty dla proobronnych
 
Ankona – bitwa po polsku
Podwodne centrum przyszłości
Stalowy człowiek
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Afganistan. Czas wracać do domu
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Umowa na Mieczniki podpisana
Lufy prosto z Huty
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Lato w wojskowym klimacie
Wiosłują dla Emily
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Kat warszawskiego getta przed sądem
Polak najlepszym podoficerem NATO
Abrams – czołg niepokonany w walce
Javelin gwarantuje skuteczność
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Afganistan: powrót do domu
Rusza PKW Islandia
„Zginęli, bo byli Polakami”
Psy (w) WOT
Nowe książeczki wojskowe
Szczyt NATO już w poniedziałek
Nagroda nie tylko od dowódcy
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Combining Two Worlds
Wisła i Narew w Sejmie
Abramsy dla 1 Brygady
V-2 leci do aliantów
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kontyngent do zmiany
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
NATO ćwiczy w Gruzji
Wilki znów na Mazurach
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Kurs na dyplomację
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Desantowanie z transportowego giganta
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Co ze sprawdzianem z WF?
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Sukcesy żołnierzy na AFN
Course on Diplomacy
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Żołnierze bez testów z WF-u
Abrams – czołg z najwyższej półki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO