moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zjednoczeni w walce z terrorystami

Polska deklaruje wsparcie Francji w walce z terrorystami. – Zrobimy wszystko, by ich zniszczyć – mówił w Brukseli Antoni Macierewicz. Szef MON wziął udział w spotkaniu unijnych ministrów obrony. Rozmowy odbyły się na prośbę Paryża, który powołał się na tzw. klauzulę wzajemnej pomocy w przypadku zbrojnego ataku na jedno z państw członkowskich.

Spotkanie zostało zwołane w trybie pilnym po tym, jak terroryści islamscy zaatakowali stolicę Francji. W serii zamachów zginęło około 130 osób, a setki zostały rannych. W niedzielę prezydent Francji Francois Hollande poprosił o zwołanie pilnego spotkania ministrów obrony Unii Europejskiej. Powołał się przy tym na artykuł 42 (punkt 7) traktatu europejskiego. Mówi on o konieczności udzielenia pomocy państwu, które stało się celem zbrojnego ataku, w tym terrorystycznego. To pierwszy przypadek w historii UE, że unijne państwo, które stało się celem zamachów, powołuje się na klauzulę wzajemnej pomocy.

– Polska w pełni respektuje i aprobuje to stanowisko Francji. Wyraziłem naszą gotowość do natychmiastowych, pełnych i nieograniczonych rozmów na temat realizacji wymogów tego artykułu. Podkreślając przy tym, że źródła terroryzmu, który tak straszliwie uderzył Francję, wielokrotnie także doświadczały Polskę. Byliśmy krajem w najróżnorodniejszy sposób atakowanym – mówił po spotkaniu szef MON Antoni Macierewicz, który stał na czele polskiej delegacji.

Ministrowie obrony jednomyślnie przyjęli prośbę Francji o pomoc w walce z terroryzmem. Podczas spotkania nie ustalono jednak, w jakiej konkretnie formie ta pomoc będzie udzielona. Prezydent Francji zapowiedział, że będzie dopiero prowadził z poszczególnymi państwami rozmowy w tej sprawie. Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini zastrzegła, że deklaracja wzajemnej pomocy nie oznacza organizowania unijnej misji wojskowej.

Polski minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zadeklarował, że nasz kraj udzieli wszelkiego możliwego wsparcia. Podkreślał, że chodzi także o pokazanie europejskiej solidarności i jedności w walce z terroryzmem. – Wyrażając gotowość pełnej współpracy i dyskusji oraz uzgodnienia współdziałania, czynimy to w duchu głębokiego przekonania, że gdyby zaistniała taka konieczność i Polska odwołałaby się do artykułu 42, to nie tylko Francja, ale wszystkie kraje UE będą z nami solidarne. Zareagują tak samo, uwzględniając wszelkie niebezpieczeństwa i zagrożenia, w jakich znajdują się kraje Europy Środkowo-Wschodniej – zauważył szef MON.

Szefowie resortów obrony państw członkowskich podkreślali, że błędem jest posługiwanie się nazwą „Państwo Islamskie”. Antoni Macierewicz zaznaczył, że mamy do czynienia z organizacją terrorystyczną, która opanowała część terytorium Iraku i Syrii. – Próba przypisywania sobie przez tę zbrodniczą grupę statusu państwowego jest roszczeniem, które ma stworzyć pozór bytu równego państwom. Tak oczywiście nie jest. Wszyscy traktujemy to jako przestępczą, zbrodniczą, terrorystyczną grupę i będziemy robili wszystko, by ją zniszczyć – zauważył szef MON.

Polska delegacja przekazała stronie francuskiej wyrazy współczucia z powodu piątkowej tragedii. – Ten straszliwy atak, z jakim mieliśmy do czynienia w Paryżu, był również atakiem na Polskę, na wszystkich Europejczyków – mówił minister Macierewicz.

W brukselskim spotkaniu brał udział także wiceminister Bartosz Kownacki.

JT/MON

autor zdjęć: Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1447780680
Da się przebazować su-22 do Izrael i obrzucić ich kasetowymi i LBPP-100 ? Bombki pod F-16 trochę drogie na pick-upy .. .
FF-6C-B3-6A

Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Krwawa noc pośród puszczy
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Premier odwiedził WZZ Podlasie
NATO on Northern Track
Uwaga, transformacja!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
Na straży nieba
W obronie wschodniej flanki NATO
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Serwis K9 w Polsce
Śladami ojca
Orzeł dla bohaterów
Wojna w świętym mieście, epilog
„Ta ziemia do Polski należy…”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pierwsi na oceanie
Zmiany w dodatkach stażowych
Bohater odtrącony
Armia Andersa w operacji „Honker”
Gry wojenne w szkoleniu
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Pływacy i maratończycy na medal
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Abramsy w pętli
Ameryka daje wsparcie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Wojskowe Oscary przyznane!
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Po przeprawie ruszyli do walki
Flota Bayraktarów w komplecie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rajd ku czci saperów
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pytania o europejską tarczę
Więcej hełmów dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO