moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko pamięta o poległych na misjach

W tym roku po raz pierwszy oficjalnie obchodzony jest Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Kraju. Przed pomnikiem przy Centrum Weterana w Warszawie odbył się apel pamięci. Po południu, podczas spotkania rodzin poległych, połączono się z Afganistanem, gdzie przebywał Antoni Macierewicz. Szef MON odwiedził polskich żołnierzy będących na misji.


Dotychczas dzień pamięci o poległych w misjach obchodzony był nieformalnie. Co roku w Katedrze Polowej Wojska Polskiego oraz kościołach garnizonowych w całym kraju odprawiane były uroczyste msze za żołnierzy. Tym razem po raz pierwszy – decyzją ministra obrony – 21 grudnia uznany został oficjalnie Dniem Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

Dlaczego akurat taka data? – W ten sposób czcimy pamięć pięciu żołnierzy 20 Brygady Zmechanizowanej z Bartoszyc, którzy 21 grudnia w 2011 roku zginęli w wybuchu miny pułapki w Afganistanie. To był dla Wojska Polskiego najtragiczniejszy dzień pod względem liczby poległych od drugiej wojny światowej – mówi Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON. Dzień poległych nie ma rangi święta państwowego. W związku z tym, że został ustanowiony decyzją ministra obrony narodowej, dotyczy wyłącznie jednostek podległych resortowi.

Święto po raz pierwszy

Oficjalne obchody Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa rozpoczęły się 20 grudnia w Warszawie. O godzinie 13.20 w  Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa przed pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa odbył się uroczysty apel.

Ministerstwo Obrony Narodowej reprezentował podsekretarz stanu Bartłomiej Grabski. – Stoimy dziś przy tablicy, na której wyryto 120 nazwisk. Tylu żołnierzy zapłaciło najwyższą cenę służąc Ojczyźnie z dala od jej granic – powiedział wiceszef MON. – Przypomniał też słowa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnika Sił Zbrojnych, Lecha Kaczyńskiego: „Żołnierz nie umiera, żołnierz oddaje swoje życie Ojczyźnie”.– Pragnę, by ci, którzy oddali życie służąc nam wszystkim, żyli na zawsze w naszych sercach. To nasz moralny obowiązek. To nasz honorowy dług! – podsumował.

Wiceminister Bartłomiej Grabski oraz dyrektor gabinetu politycznego MON Bartłomiej Misiewicz złożyli też pod pomnikiem wieniec w imieniu ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, który przebywa w Afganistanie. 

Podczas uroczystości odczytano też list marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Napisał on w nim, że Polska jako część wspólnoty międzynarodowej, nie może izolować się od problemów bezpieczeństwa światowego. - Bezpieczeństwo Polski to również udział w misjach poza jej granicami. Służba w takich misjach jest wyrazem najwyższego oddania i poświęcenia ojczyźnie - podkreślił. 

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, wojskowi, weterani oraz rodziny tych, którzy zginęli pełniąc służbę poza granicami kraju. Nie zabrakło też osób nie związanych z wojskiem, które przyszły oddać hołd zmarłym żołnierzom. – Spodziewaliśmy się dużego zainteresowania, dlatego przygotowaliśmy telebim, na którym można było oglądać przebieg uroczystości – powiedział ppłk Leszek Stępień, dyrektor Centrum.

Dzień Pamięci o Poległych w Misjach jest obchodzony w całym kraju. – W jednostkach wojskowych odbywają się uroczystości upamiętniające poległych – mówi ppłk Stępień. – Żołnierze organizują spotkania poświęcone zmarłym kolegom, a także odwiedzają ich groby – dodaje.

Po południu rodziny poległych zebrały się w Wojskowej Akademii Technicznej. Dzięki połączeniu z Afganistanem, do zgromadzonych zwrócił się minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który poleciał do Bagram na świąteczne spotkanie z polskimi żołnierzami pełniącymi służbę na misji.

– Dzieląc się opłatkiem mamy w pamięci waszych najbliższych, którzy polegli tu, w Iraku, a także wszystkich, którzy w ostatnich latach oddali swe życie służąc Polsce - powiedział minister Antoni Macierewicz. Zaznaczył, że należy pamiętać o tych, którzy polegli w Smoleńsku - o żołnierzach, a także o zwierzchniku sił zbrojnych, prezydencie Lechu Kaczyńskim.  – Nie można zapomnieć o szefie Sztabu Generalnego, generale Gągorze, ani o szefach wszystkich rodzajów sił zbrojnych – mówił szef MON.  Także im należna jest nasza pamięć, bo służyli Polsce swoim wysiłkiem, wiedzą, doświadczeniem, całym sercem – podkreślił.

Minister Obrony Narodowej zapewnił również rodziny poległych, że pamięć o ich bliskich będzie zawsze żywa. – Żołnierze, którzy na krańcach świata przelewali krew dla Ojczyzny będą zawsze czczeni jako współcześni bohaterowie, którzy są obecni w sercach wszystkich żołnierzy i stanowią chlubę polskiej armii – powiedział Antoni Macierewicz. – Mamy świadomość tego, że przelali tę krew nie na darmo. Przelali ją po to, by Polska była niepodległa - dodał.

Bliscy żołnierzy, którzy zginęli w operacjach wojskowych w Iraku i Afganistanie, otrzymali z rąk Bartłomieja Grabskiego, portrety poległych. Namalował je amerykański artysta grafik Michael Reagan, weteran wojny w Wietnamie. Koordynatorem przedsięwzięcia było Centrum Weterana, w którym zawisną kopie portretów.

Jutro o godzinie 10.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbędzie się msza święta w intencji żołnierzy poległych na misjach zagranicznych, ich rodzin i weteranów.

Do obchodów święta zachęca też środowisko mundurowych skupione wokół Centrum Pomocy Społeczno-Psychologicznej przy Fundacji Byłych Żołnierzy i Funkcjonariuszy Sił Specjalnych Szturman. Każdy, kto chciałby uczcić pamięć poległych, może to zrobić, zapalając w oknie świeczkę 21 grudnia o godzinie 20. – Każda inicjatywa związana z uczczeniem pamięci tych, których już nie ma z nami, jest godna naśladowania – mówi Stępień. – Dlatego serdecznie zachęcam, by przyłączyć się do tej akcji – dodaje.

Pamięć na co dzień

Wojsko na różne sposoby czci pamięć poległych na misjach poza granicami kraju. Żołnierze uroczyście obchodzą rocznice śmierci kolegów, dbają o miejsca pochówku. Nie tylko od święta zapalają znicze i składają kwiaty.

Upamiętnianie poległych w misjach należy do najważniejszych zadań Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. – Rok temu 21 grudnia przy ulicy Puławskiej w Warszawie odsłonięty został pomnik Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Kraju oraz Ściana Pamięci Poległych. Na niej znajdują się nazwiska, wojskowe stopnie, rodzaj misji oraz daty śmierci wszystkich, którzy polegli i zmarli poza granicami państwa – mówi Misiewicz.

W lutym wprowadzono ceremoniał upamiętnienia rocznicy śmierci każdego ze 120 poległych i zmarłych w misjach żołnierzy. Na tabliczce z nazwiskiem zmarłego, znajdującej się na Ścianie Pamięci, umieszczana jest wówczas specjalna nakładka w barwach narodowych. Odbywa się zbiórka, zapalany jest znicz, a pracownik zespołu tradycji z Centrum Weterana przedstawia sylwetkę żołnierza. Często w takich uroczystościach biorą udział najbliżsi żołnierza i koledzy z wojska.

Rzecznik MON dodaje, że wojsko podejmuje także inne inicjatywy mające upamiętnić żołnierzy. – Teraz na przykład przygotowujemy album o poległych podczas wykonywania zadań w Iraku i Afganistanie. Zbieramy o nich wspomnienia od rodzin, dowódców oraz kolegów ze służby. Album planujemy wydać w 2016 roku – zapowiada rzecznik MON.

Do tragicznego ataku na polskich żołnierzy w Afganistanie doszło 21 grudnia 2011 roku. Wojskowi z tzw. regionalnego zespołu odbudowy wracali wówczas z miejscowości Razaak do bazy w Ghazni. Gdy patrol zbliżał się do drogi Highway 1, łączącej Kabul z Kandaharem, pod pojazdem opancerzonym wybuchł improwizowany ładunek. Zginęło pięciu polskich żołnierzy: mł. chor. Piotr Ciesielski, st. sierż. Marcin Szczurowskisierż. Łukasz Krawiec, sierż. Marek Tomala i sierż. Krystian Banach. Wszyscy służyli w 20 Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej.

W latach 1953–2015 podczas wykonywania zadań służbowych poza granicami państwa śmierć poniosło w sumie 119 polskich żołnierzy oraz jeden pracownik wojska. Najwięcej poległo w Afganistanie (44, w tym jeden cywilny ratownik medyczny) oraz w Iraku (22).

Paulina Glińska, Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Piotr Lisowski / Centrum Weterana, arch. Centrum Weterana, Jarosław Wiśniewski, M. Nędzyński/DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
 
Gorzka parada zwycięstwa
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Podoficer, czyli lider
PKW Turcja już działa
Żandarmeria świętuje
Krwiodawcy w mundurach
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
„Dragon” wskazał cel
Marynarz na „Korfantym”
W drodze do Ameryki
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Moździerze dla WOT-u
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Misje kształtują charakter
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Nowe książeczki wojskowe
Borsuk pokazał swoje możliwości
Specjaliści od wsparcia
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Nagroda nie tylko od dowódcy
Kask Weterana do zdobycia!
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Szczyt NATO już w poniedziałek
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Grupy niszczycieli czołgów
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Jacht i menażki od wojska
Tygrysy grasowały także nocą!
„Albatros” wyszedł na morze
Kurs na dyplomację
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polscy żołnierze polecą na Islandię
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
Afganistan. Czas wracać do domu
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
Siła braterstwa
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
CBW świętuje
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Course on Diplomacy
A Multi-Front Operation
Co ze sprawdzianem z WF?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO