moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szkolenie załóg czołgów Leopard

Załogi czołgów Leopard w styczniu rozpoczęły intensywne ćwiczenia. Na razie na symulatorach i trenażerach świętoszowskiego poligonu szkoli się prawie 100 żołnierzy z dwóch brygad kawalerii pancernej –  10. i 34. To dowódcy, działonowi, ładowniczowie i kierowcy. – Z powodu dużej liczby kursantów szkolenie wydłużono do trzech miesięcy – mówi st. chorąży Artur Głos.Kurs załóg czołgów prowadzony przez świętoszowski Ośrodek Szkolenia Leopard (OSL) jest pierwszym z cyklu zaplanowanych na ten rok. Udział w nim biorą żołnierze z 10 BKPanc im. gen. broni Stanisława Maczka w Świętoszowie oraz 34 BKPanc im. Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego w Żaganiu. Na potrzeby ćwiczeń stworzono z nich kompanię szkolną składającą się z czterech plutonów. – Jako pierwsze dwa plutony szkolą się specjaliści: dowódcy, działonowi i ładowniczowie. W składzie następnych dwóch – kierowcy – mówi starszy chorąży Artur Głos, instruktor OSL odpowiedzialny za planowanie kursu.

Do tej pory żołnierze odbyli między innymi szkolenie ogniowe przy wykorzystaniu symulatorów i trenażerów Ośrodka Szkolenia Leopard. W jego ramach realizowali takie zadania, jak: prowadzenie ognia do celów ruchomych i stałych z wykorzystaniem symulatorów ASPT, doskonalenie czynności składania i rozkładania karabinów maszynowych MG3 i MG3A1 oraz ładowanie amunicji i obsługa stanowiska ładowniczego  przed, w czasie i po strzelaniu w reżimie pracy na ręcznych mechanizmach, obserwacji oraz w pełnej stabilizacji.


– W trakcie następnych zajęć kursanci będę między innymi podnosić swoje umiejętności w strzelaniu na wyższym poziomie. Zajęcia odbędą się na symulatorze ASPT i obejmą strzelania do celów w nocy i przy ograniczonej widoczności – zapowiada instruktor.

Na innych trenażerach szkolą się kierowcy. Starszy sierżant Bogusław Budasz poprowadził zajęcia na szkolnym czołgu Leopard NJ. – Jest przeznaczony do nauki kierowania Leopardem. Dziś żołnierze uczą się wjeżdżania tyłem do garażu. Odbywa się to w ten sposób, że przed czołgiem stoi instruktor, którzy naprowadza kursanta, a za czołgiem inny instruktor pokazuje naprowadzającemu, jaka odległość pozostała kierowcy do ściany lub muru – tłumaczy sierżant.


Kilka metrów dalej grupa pancerniaków przygotowuje czołg, pod okiem kaprala Łukasz Strzałkowskiego, do brodzenia i głębokiego brodzenia. A w kolejnym miejscu nauczania trwa przygotowanie czołgu do pokonania głębokiej przeszkody wodnej. – Żołnierze przygotowują się do zamontowania na czołgu rury szybu powietrznego. Polega to na połączeniu trzech elementów, założeniu uszczelnień i zainstalowaniu wszelkich przewodów łączności na czołgu – opowiada plutonowy Paweł Ryś. – W trakcie zajęć żołnierze uczą się właściwego montowania szybu powietrznego, prawidłowego uszczelnienia oraz zabezpieczenia wnętrza wozu i przestrzeni między wieżą a kadłubem. Czynności te trzeba znać i wykonywać je dokładnie, gdyż od nich zależy bezpieczeństwo załogi – podkreśla.

Podczas kolejnych tygodni młodzi pancerniacy będą się uczyć między innymi budowy i eksploatacji czołgu oraz obsługi uzbrojenia pokładowego i broni indywidualnej. Odbędą też: trening umiejętności praktycznych osób funkcyjnych w załogach na symulatorze AAT, cykl ćwiczeń ogniowych w dzień i w nocy na ASPT, szkolenie na symulatorze walki czy strzelania precyzyjne na symulatorze AGDUS.

Katarzyna Przepióra , 10 Brygada Kawalerii Pancernej

autor zdjęć: Katarzyna Przepióra

dodaj komentarz

komentarze


Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
 
Advantages of Efficient Organization
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Course on Diplomacy
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Legia Akademicka po raz piąty
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Współpraca i wspólna pamięć
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
KFOR: wyższy stopień gotowości
Dron z LAW-u
Duch Invictus jest, czas na formę
Time for Miecznik
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Test mobilności 12 Dywizji
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Ciemne strony Facebooka
Żołnierze bez testów z WF-u
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
„Ramstein Alloy” nad Litwą
JWK to test siły i motywacji
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Afganistan. Czas wracać do domu
Kraby dla podhalańczyków
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Emerytura wypłacana w … karmie
W jedynym słusznym kierunku
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szef MON-u w Forcie Sill
Wybierz się na wojskowe studia
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Eto, pies na misje
Wilk na poligonie
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Ostatnie dni kampanii 1939
Ogień na alpejskich szczytach
Polityka nie znosi próżni
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Przeprawa przez Narew
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Polsko-tureckie obrady
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Szef MON odwiedził USA
Na granicy stratosfery

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO