moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podchorążowie na nartach w Karkonoszach

Na dwutygodniowe szkolenie do Szklarskiej Poręby wyjechali studenci Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Na śnieżnych stokach będą uczyć się narciarstwa, taktyki i sprawdzać swoją celność. Podchorążych czekają też zajęcia z przetrwania, czyli budowa bazy w górach i śnieżnych jam, w których przenocują. W ćwiczeniach bierze udział 160 przyszłych oficerów.

– W szkoleniu taktycznym z wykorzystaniem nart skiturowych wezmą udział wszyscy podchorążowie drugiego roku studiów. Podczas kursu wojskowi studenci będą podzieleni na dwie grupy. Każda z nich spędzi w górach niecałe dwa tygodnie – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Pierwsza grupa podchorążych zameldowała się w Szklarskiej Porębie już kilka dni temu. Szkolenie instruktorzy rozpoczęli od podstaw. – Najpierw musimy sprawdzić, jaki poziom umiejętności narciarskich mają podchorążowie. Później podzielimy ich na grupy. W jednym zespole nie może być więcej niż 15 osób – mówi płk dr Mirosław Doliński, kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu wrocławskiej szkoły.

Początkujący narciarze zaczynają od nauki balansowania, jazdy pługiem, prawidłowego skręcania i jazdy równoległej. Ćwiczą także hamowanie oraz zjazdy. – Wielu podchorążych debiutuje na nartach. Dlatego musimy ich nauczyć wszystkiego, zaczynając od utrzymywania właściwej postawy – mówi jeden z instruktorów. – Przydaje się to także doświadczonym narciarzom. Możemy wyłapać ich błędy i oduczyć złych nawyków – dodaje.

Nauka jazdy na nartach klasycznych to jednak dopiero początek. W drugiej części szkolenia przyszli dowódcy zamienią narty klasyczne na skiturowe i szkolić się będą z taktyki. Tego typu narty przystosowane są do przemieszczania w terenie płaskim oraz na stromych podejściach i ostrych zjazdach. Do nart zakładane są także foki, czyli pasy tkaniny ze sztucznym włosiem, które zapobiega ślizganiu i umożliwia podchodzenie pod zbocza. – Szkolenie ma przygotować podchorążych do prowadzenia działań w specyficznym środowisku walki, jakim są góry, zwłaszcza w zimie – podkreśla mjr Szczepański.

Trening na „skiturach” żołnierze rozpoczęli dzisiaj rano. Najpierw nauczą się zakładania nart i fok oraz ustawiania zapięć w zależności od nachylenia terenu. – Poziom trudności na zajęciach będzie stopniowany – zaznacza ppłk dr Andrzej Demkowicz, wykładowca Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, szef Sekcji Szkoleń Wysokogórskich.

Po zajęciach podstawowych żołnierze wyposażeni w kamizelki taktyczne, hełmy i broń każdego dnia będą trenować po kilkanaście godzin. Wyruszą m.in. na kilkunastokilometrowy marsz na nartach. Będą pokonywać utarte szlaki i górskie bezdroża, ćwiczyć przyjmowanie postaw strzeleckich oraz używanie przyrządów celowniczych w niskich temperaturach. Na koniec szkolenia studenci spędzą dobę w górach. Będą musieli zbudować bazę i przygotować jamy śnieżne, w których przenocują. To jednak nie wszystko. Podchorążowie będą też musieli sprawdzić się w ratownictwie górskim, m.in. przetransportować rannego, używając tzw. toboganów, czyli sań, które sami zbudują z nart.

Studenci Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych na treningi w Karkonosze wyjeżdżają od lat. Od jesieni 2013 roku regularnie szkolą się w Szklarskiej Porębie, uczelnia kupiła tam bowiem były ośrodek wypoczynkowy „Wysoki kamień”, który służy teraz za bazę szkoleniową.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WSOWLąd

dodaj komentarz

komentarze


77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
 
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Dron z LAW-u
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Advantages of Efficient Organization
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Ciemne strony Facebooka
Course on Diplomacy
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Legia Akademicka po raz piąty
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Test mobilności 12 Dywizji
Wzmocnione siły na granicy
KFOR: wyższy stopień gotowości
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Ogień na alpejskich szczytach
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Ostatnie dni kampanii 1939
Wybierz się na wojskowe studia
Szef MON-u w Forcie Sill
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Kraby dla podhalańczyków
Afganistan. Czas wracać do domu
W jedynym słusznym kierunku
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Polityka nie znosi próżni
Żołnierze bez testów z WF-u
Na granicy stratosfery
Szef MON odwiedził USA
Eto, pies na misje
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Polsko-tureckie obrady
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Wilk na poligonie
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Ilu rezerwistów dostanie powołania?
Emerytura wypłacana w … karmie
Duch Invictus jest, czas na formę
Współpraca i wspólna pamięć
Time for Miecznik
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
JWK to test siły i motywacji
Uzbrojenie dla „Kormoranów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO